1 liraya tavuk döner diye yediğiniz dönerin gerçek etidir.
tıpkı kıymalı diye yediğiniz böreğin kıymadan değil soya fasulyesinden yapıldığı gibi.
kimi dönerlerin ham maddesidir. at- eşek etindense daha tercih edilebilir gibi durandır.*
insan etiyle tadının aynı olduğu üzerine oynanan bir gizem oyunu mevcuttur.
Denize kıyısı olan Acemi birliklerinde yemeklerde tavuk eti niyetine yedirilir...
sozluk yazarlarinin ne kotulugunu gordugunu merak ettigim et.

p.s:aciklayin lutfen sayin yazarlar.
ucuz tavuk dönerlerin içinde kullanıldığı ne yazık ki şehir efsanesidir.

1 tl'lik tavuk dönerlerin yüzde yüzü tavuk olmasa da tavuğun çeşitli parçalarından imal edilir. zaten adı üstünde: tavuk döner; tavuk eti döneri demiyor ki adam sana. *
(bkz: kadıköy büfeleri)
bana göre bir efsanedir.
bi kere martidan verimli sekilde et cikmaz, et tutmasi icin surekli gelistirilen tavik cinslerinden cok farklidir.
ikinci olarakta martilari nasil yakalıycan, yanina yaklasan bir martinin kanat ve gaga bilesiminden hayvani kavramaya calismanin son derece salakca olacagini anlarsiniz.
silahla vurmak, martilari tek tek silahla vurmak, onlari toplamak, yeteri derecede toplamak falan bana cok efsane geliyor.mesela adam bunu nerede yapabilir,adalarda, sahillerde?
velhasil yediginiz tavuk olabilir, durmus, beklemis tavuk olabilir, içyaği ekelnmiş olabilir ve anti-hiyenik karmakarisik bir mutfakta o hale gelmis olabilir ama bana gore marti degildir.
1.5 liraya eminönü büfelerinde satılan tavuk dönerlerde bulunan et.

Martıyı kim vurmakla uğraşır pehh diyecek amsalaklar için kısaca anlatıyorum...

Gerekli malzemeler:

-Bir adet olta
-Martıların yiyeceği herhangi bir besin
-Bir adet insan

Yakalanışı :

- martıların takıldığı bir yer bulunur ve oltaya yem takılır.
- olta martılara doğru atılır.

Martı gerizekalı bir kuş olduğundan yemi direkt ağzına alacaktır. Haydi rastgele.
gerçek tavuk dönerden lezzetli olan namusuz. evet.
Ulan memlekette ne kadar çok martı varmış be! Hadi istanbul'u anladık ta Ankara Konya Kayseri ne olacak? Oralarda da tavuk döneri ucuza veriyorlar. Ne yaman çelişki!!
birçoğumuzun yediği tavuk dönerdir aslında.
Türk halkı olarak pek bir severiz. 1TL tavuk döner artı ayran. Ulan bir ekmek 1tl zaten nasıl oluyor bu hala çözebilen yok.
olsada yesek.
merakımızdır. eşşek eti ve at etini de merak ediyoruz. ne olacak bu meraklarımızın sonu bilemiyoruz.
Öğrenciye indirim döner+ayran x fiyat yazılı A4 kağıdında bahsedilen ettir.
Simit tadı vardır.
Türkiye'de yemedim diyen külliyen yalan söyler mesela.