bugün

Bizim hem solcu hem ulusalcılar var ya (milliyetçi deyince sağcı oluyorsun, ben çok şükür milliyetçiyim ama söylemeye korkar hale geldim)... Hani başını Rahşan Hanım çekiyor... Uzun bir süredir, Türk topraklarının yabancılar tarafından ele geçirildiğini ısrarla söylerler... Eski komünist yeni faşist birkaç serseri de onlara destek olur.

Örneğin israil vatandaşları güneydoğu bölgemizden toprak alırlarmış, orada yeni bir Yahudi devleti kuracak ya da bir Tel Aviv-Diyarbakır koridoru açacak halleri olmadığına göre, ne yapacaklarsa o toprakları?

Bu saçmalıklar yalanlandı, hem de sertçe yalanlandı, fakat atılan çamurun izi kaldı. Birçok şaşkın, vatan topraklarının, tıpkı kamu iktisadi teşekkülleri gibi elden gittiğini sanıyor.

Yani vallahi ben de tam 'pis liboşlar vatanı satıyorlar' diyecektim ki, yabancılara yurt toprağı satışlarının 1934 yılında başladığını okudum birdenbire! 'Başvekil ismet Paşa vatan toprağı satmış' demek son derece yakışıksız kaçacağından (ne de olsa Rahşan Hanım'ın rahmetli kocasının eski genel başkanı ve başbakanıdır), durdum.

Ege ve Akdeniz kıyılarında bazı arazinin “turistik amaçlarla” alınmış olduğuna da kimse aldırmıyor. Emeklilik günlerini beton yığınına dönmüş ispanyol kıyılarında değil de buraların henüz bozulmamış köşelerinde geçirmek isteyen yaşlı ingiliz memuruyla tavan süpürgesi kılıklı kokonasına Kuzey Kıbrıs'a saldırabilecek SAS timi gözüyle bakılıyor.

Oysa tam tersi olmuş, bizim topraklar elden gitmek şöyle dursun, Türkler Avrupa'da, toplayınca Lüksemburg'un yüzölçümü kadar tutan toprak almışlar!

Fakat oralarda hiçkimse ''Türkler iki kez kuşatıp da alamadıkları Viyana'nın acısını böyle çıkarıyorlar'' dememiş.

Dört milyona yakın Türk vatandaşının Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde satın almış olduğu toprak, tam 2 bin 500 kilometre kare tutuyor... Elbette çoğu Almanya'da... Bu topraklarda tapusu Türk'e ait tam 255 bin gayrımenkul var. Son on yıl içinde dörde katlanmış. Toplam değeri 41 milyar avro tutuyor!

Buna karşılık, çeşitli ülkelerden yabancılar Türkiye'de yalnızca 180 kilometrekare arazi satın almışlar. Bunlar toplam 57 bin kişi. Arazinin toplam değeri 8 milyar dolar, 6 milyar avro kadar.

Keferenin burada aldığı vatan toprağı, bizim orada aldığımız kefere toprağının on dörtte biri!

Yani bir verip on dört almışız ve ele geçirme konusunda onları on dört kere sollamışız! Parasal açıdan da yedi kere fazla para yatırmışız bu işe.

Bu haberi kim mi bildiriyor? Bir liboş falan mı? Hayır. Anlı şanlı ulusalcı ve de solcu Vatan Gazetesi'nin namuslu kesiminden Zeynep Gürcanlı bacımız bildiriyor.

Bu durumda oylarınızı Rahşan Ecevit'e veriniz. Ay pardon, DSP diyecektim. Vatan topraklarımızı kurtarınız.

DSP iki ay sonra CHP'ye eklemleneceğine göre, CHP'ye de verebilirsiniz, içiniz sızlasa da... Laf aramızda, Cem Uzan'ı niçin düşünmüyorsunuz? GP de oraya yamanmaya çalışıyor ama bizim eski patron ve de eski dost sızlatmaz vallahi.

Ben de bugünlerde solda birlik edebiyatı yapan birkaç meslekdaşımla inşallah karşılaşmam, çünkü laf etmekle kalmam... Sonra bizim yüzümüzden de bir sızlama durumu olmasın...

engin ardıç