bugün

lpg'li
vollah az önce boktım,kimse gelmiy.eehü eehü
(lg geliy,gelmiy.çaktınız mı...)
aracın bakım ve ayarları periyodik olarak yapıldığında abartılacak derecede performans kaybı yaşatmayan, bir o kadarda ekonomik olan akaryakıt.
sıvılaştırılmış petrol gazı.bezine göre çok daha ucuz bir akaryakıt çeşidi.orta seviyede benzinli bir aracınız varsa ve senede ortalama 10000 kilometre civarında yol yapıyorsanız,aracınızı lpg liye çevirmediğiniz her dakika zararınızadır.
Sıvılaştırmış gaz yani (Likid Petrol Gazı) normalde kokusuzdur kendini belirtmesi için karışım esnasında içerisine koku ilave edilmektedir.
araca lpg takıldıktan sonra her seferinde lpg kaynaklı arızalar ile karşılaşabilirsiniz. en sık karşılaşılan arıza ise ateşleme bobini arızasıdır.
sessiz sedasız bir anda 15 kuruş zamlanan yakıt. vatandaş aracını lpg'ye çevirmişti yakında böyle de binemeyecek.
motorun anasını ağlatan alternatif bir yakıt.

mühendislikte üç kural vardır.

1)üretilen makina sağlam olacak, yani herhangi bir darbede kolay kolay deforme olup kullanana zarar vermeyecek
2)ekonomik olacak.
3)ergonomik olacak.
bu üç kuralı düşünürsek lpg dönüşümleri bir mühendis için doğru değildir.
daha bir hafta önce aygaz'dan 2.38'e depo fullenmişken hemen 2 gün sonra aynı yerde 2.12'ye arkadaşımın depoyu fullediğini öğrendiğim yakıt. fiyatında belli bir standard yok. bp, shell, petrol ofisi gibi yerler 2.50 falan derken ipragaz, milangaz falan olunca fiyat en az 30 kuruş iniyor. bakalım yarın sabah kaça fulleyecez depoyu? ankarada daha ucuz olduğuna, kırıkkalede ise ankaradan da ucuz olduğuna adım kadar eminim.
kırıkkale de 1.89 a satılan akaryakıt. *
1000 lt ham petrolün damıtılmasından yaklaşık olarak 110 lt lpg çıkar. yaklaşık 440 lt de benzin çıkar. aynı prosesten elde edilen ürünlerin, fiyatlarının farklı olmasına anlam verilememektedir.
takriben %37,5 civarı tasarruf sağlayan yakıt tipi. Artık neredeyse zorunlu hale gelmiştir. Hummer h2'ye, lambortinghi'ye dahi montajı yapılmaktadır artık.
(bkz: ben bugün bunu gördüm)
Daha da tasarruflusu için (bkz: CNG)
8.4 motorlu Dodge Ram performans kamyonetine montajı yapılırken görmüştüm. Halk bıkkın.
Düzeltme: Genç modifiyeciler rahatsız.
gün itibariyle yakl. %11 gibi zamlanmıştır. 30 kuruşcuk, hayırlı olsun. durmak yok yola devam.
hükümete teşekkür ederim. iki gündür akp bitti. ekonomi dibe vurdu diye entry giriyordum. beni utandırmamış lpg ye yüzde 11 zam yapmıştır.
fiyatı arttığından dolayı ekonomikliğini kaybeden yakıt seçeneği.

bisiklete geçelim kurtulalım diyeni takan olmaz zaten, ki zaten bisiklet yolu yok her yerde. o yüzden artık suyla çalıştırır millet arabayı.
2000 yılında tam tamına 20 kuruşken, şimdilerde 3 lirayı geçen yakıt.

görsel
Dün akşam 7 kuruş zamlanan yakıt. *
lütfen peşimden gel. (bkz: lütfen peşimden gel)
benzinin litre fiyatı 3.50 tl nin altına düştüğünde kullanımını bırakacağım şey.

ama dur lan, ben dizel araç kullanmıyor muyum amk. ne işim var bu fukara işleriyle ya.

güzele selam, dizele devam.
dizel araçlara emisyonları dolayısıyla ekstra vergi geldiği zaman herkesin arkasından koşacağı yakıt türü.

forumları takip etmeyi severim. bu ekstra vergi ciddi ciddi tartışılan bir konu. belki yakında gündeme gelir.

ama şu daha büyük sorun. ülkemiz ihtiyaç fazlası benzini 1,5 tl gibi bir fiyattan ihraç edip yurtdışından yaklaşık aynı fiyata lpg almakta. yani aklı olan bir iktidar benzin üzerindeki vergiyi düşürür, lpg kullanımına gerek bırakmaz.

bu durumda motorini de kollamak lazım. onu da taşıt tanıma sistemi gibi vasıtalarla ticari araç sahipleri için binek otoda kullananlardan daha ucuz hale getirir. buna rağmen dizele binmek isteyen biner.

ticari araç sahiplerine motorini ucuz satmanın bi zararı olmaz üstelik. adamların yakıt tüketimi net olarak belli olacağı için iş hacimleri ve vergi beyanları ona orantılı olmak zorunda olacak. vergi kaçıramayacaklar yani.

sesim gelüüür mü sayın hökümet yetkilileri?
fiyatındaki değişikliklerin beni en çok etkilediği üründür şüphesiz. samsunda 2,74 civarı fiyatlarla satılmaktadır.

ortalama üç haftada bir samsun ankara arasında seyahat ediyorum, kurban bayramından iki gün önce (bkz: buğday günü) ankara'ya gidip gelmek ortalama 2,09 tl/lt * 8 (yüz km) * 7,5 (lt/100km) = 125 tl (hadi 130 tl diyelim biz ona düz hesap) iken bugün 2,74 * 8 * 7,5 = 164,4 (170) tl tutmaktadır.

samsun ankara arası otobüs bileti ise 40-45 tl bandında. bir başka hesapla eylül ayında 2 kişi arabayla gidip gelmek daha avantajlı olurken şimdi 2 kişi gidip gelmek aynı hesaba geliyor.

peki ben bunu niye yazdım: ehonomi çog eyiymiş ya, belki birilerinin bir yerlerine dank eder diye. peki edecek mi ? hayır. o zaman ben bunu niye yazdım ? al sana (bkz: paradoks)

edit: imla
benim için sadece kamp ocağıdır, iyi iş yapar.
likit petrol gazı'nın kısaltması.
Ucuz yakıt. Evet.
Ülkemizdeki yakıt fiyatlarının uçukluğundan mütevellit çoğu benzinli araç sahiplerinin aracında kullandıkları yakıt cinsidir. Benzine oranla %50 yakıt tasarrufu sağlar.