bugün

sürekli baş dönmesi yapandır. ***
lodos denizden eser,
ben deniz arif keser.
mallaştırandır.
(bkz: hepimiz malız)
zonguldak ilinde hiçbir zararı görülmeyen, estiğinde havayı tertemiz, tazecik ve hoş kokulu yapan rüzgardır. an itibariyle zonguldakta esip yarın eskişehir'de esmeyecek olan rüzgardır.
(bkz: kabayel)
lodos nimettir. enerjidir. lodos bursa'dır. lodos güçtür. düşünsenize bursa'dan, istanbul'a giderkenki yalova caddesi'nde ovaakça santrali'nin etrafında 50-60 tane rüzgar türbününün, lodos esince oluşturacağı enerjiyi... eskiden bursa'da, daha güçlü estiği söylenir. sebebi de o zamanlar uludağ yamaçlarında, çarpık ve düzensiz yapılaşmanın olmaması. bugünse rüzgar uludağ'dan eserken, yamacındaki o salak evlere çarpıyor. eskilerin anlattığına göre bir zamanlar, uludağ'da estimi arabayatağı mahallesi'ndeki arabalara takla attırandır; lodos.
tatlı bir sersemliğe sebeptir.
Yapraklara sevinç, insanlara acı getirir. Sonbahar ile kışı çok sever. Başladı mı cam açtırmaz meraklısı değilseniz. Fikret kızılok un betimlemesiyle "lodosum tuttu, poyrazım soğuk." dillere pelesenk olmuştur. ister istemez her ortaya çıkışında dilde sakın gelme ile lodosu paylaşmakta olan anılara tınıyı yollama isteği uyandırır.
(bkz: bir bursa lodosu eser başımda)
an itibariyle biraz daha şiddetini arttırırsa bursa'yı istanbul sınırlarına taşıyacak çatı düşmanı canavar rüzgar.
insanı hayattan soğutan şeyler kategorisine girecek, bursadan nefret etme sebebidir, filmlerdeki sahneler birazdan yaşanacak, arabalar uçacak, camlar kırılacak, aman kimseler ölmese bari.
an itibariyle bursa'dır.
gözü yaşlı olurmuş.
bora duran'ın çok güzel bir şarkısıdır ayrıca.
2012 baharı itibarıyla izmir karşıyaka'da esmeye doymayan koduumun rüzgarı. Lan balkonda iki gıdım çiçek büyütme hevesimiz var zaten, korkma bahçe kurmaya niyetimiz yok, ama Her gün her gün, denizden taşıdığın tuzlu suyla o canım çiçekleri skip atmaya ne hakkın var senin şerefsiz? Hayır yavaş da esmiyo, hep fırtına, hep kıyamet ibnetor. korkuyorum cam çerçeve inecek bir gün.
içerik bulunamadı.
an itibariyle bursa'da etkisini fazlaca göstermiştir.

en son uçan sandalye gördüm.
zaten pis olan marmara denizini, iyice kirleten rüzgar türü. bütün pislikleri deniz kıyısına doğru vurdurtur.

güneyden esen bir rüzgar olmasına rağmen, yağmur getirme özelliği de vardır. bunu deniz üzerinden gelmesine borçludur.
istanbul'u ve istanbullu'yu bir kez daha aptala çevirmiş olan rüzgardır.
an itibarı ile bursa da esmektedir.
Yurtdışından gelip Türkiye'ye yerleşen çıtkırıldım Avrupalılara bayağı çektiren rüzgar.

Biz Türkler belki bünyemiz gereği alışıyoruz ama adamlar resmen zombi gibi ortalıkta dolanıyorlar, ellerinden iş güç gelmiyor. Kusup ateşleneni bile gördükten sonra bunlar muson yağmurlarında ölür herhalde diyorsunuz.
baş ağrısından kıvrandıran dikkatinizi sıfıra indiren halsizliğin dibine vurmanızı sağlayan adeta lsd kafasını yaşatan rüzgar türü.
bakın bir yanlışlık var lodos değil bu. çatı uçacak, siz baş ağrısından bahsediyorsunuz. uçaklar düşecek tepemize, hortum çıkmış hala uçak kaldırıyorlar. kasırga mı yoksa? sendi mi? sen di mi?
lan şu yaşıma geldim bu geceki kadar pis bi lodos görmedim bu ne arkadaş! bizim sokakta iki araba gittiyse bursa geneli ne haldedir allah bilir...

sesi güzel ama böyle yumşuak yumuşak fiuuuuuu falan.