bugün

linuxu kodlamis insandir.kernel yazmistir isletim sistemi yazmamistir.universite de bira icerken alkollu kafayla yazdigi soylentiler arasindadir.
ustadin guzel bir sozu vardir:
"software is like sex. it's better when it's free."
bugünlerde microsoft bağımlısı olmadan da her türlü işimi yapabilmemi sağlayan yegane sistemin temellerini atmış yüce kişi.
helsinki üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği bölümünde okumuş, okurken de ders projesi olarak linux'u geliştirmiş kişidir. açık kaynak kod felsefesinin yaratıcısıdır aynı zamanda.
(bkz: deha)
(bkz: penguen in atası)
dünyayı iyiye doğru değiştirmeye çalışan insanlardan biridir. aynı zamanda hackerdir kendileri.
28 Aralık 1969, Helsinki, Finlandiya doğumlu bilgisayar mühendisidir. Helsinki Üniversitesi'nden mezun olmuştur, linux'un geliştiricisidir.
çok sağlam repliklere sahip kişi. wikiquote'tan ingilizce olarak okuyabilirsiniz.
finlandiya asıllı amerikan bilgisayar mühendisi.
(bkz: linux)
[görsel ]
[görsel ]
[görsel ]
[görsel ]
[görsel ]
[görsel ]
[görsel ]
asil ismi linus benedict torvalds olan finlandiya'li deha. kendisine ait bir blog sayfasi da vardir.

http://torvalds-family.blogspot.com
görsel
linux, onun yüksek lisans tezidir.
dünyayı dolaşmak istiyorsanız bir (bkz: kernel) yazın diyen kişidir.
"Yalnızca Eğlenmek için" adlı kitabı vardır.
açık kaynak kod felsefesinin yaratıcısı değildir. ama linux sayesinde, bugünlere gelmesine vesile olan kişidir.

açık kaynak felsefesini ortaya atan kişi için;

(bkz: richard stallman)
2004 yılında linux kernel'ini neden c++ ile derlemiyorsunuz yeaa diye soran ergene ve 2007 yılında git'te aynı soruyu soran ergene verdiği cevapları efsane olan kişi, dehadır.

dikkat: kahkaha atmak serbesttir. *
--spoiler--
In fact, in Linux we did try C++ once already, back in 1992.

It sucks. Trust me - writing kernel code in C++ is a BLOODY STUPID IDEA.
--spoiler--

--spoiler--
*YOU* are full of bullshit.

C++ is a horrible language. It's made more horrible by the fact that a lot
of substandard programmers use it, to the point where it's much much
easier to generate total and utter crap with it. Quite frankly, even if
the choice of C were to do *nothing* but keep the C++ programmers out,
that in itself would be a huge reason to use C.
--spoiler--

devamları; http://harmful.cat-v.org/software/c++/linus
eğer bu adam olmasaydı akıllı telefonlar daha pahalı olurdu.
sanal dünyanın isyancılarından biri. isteseydi bugün daha iyi bir konumda olabilirdi. tabi ki maddi açıdan sadece.
(d. 28 Aralık 1969, Helsinki, Finlandiya) Finlandiya asıllı Amerikalı bir bilgisayar mühendisidir. Linux işletim sistemi çekirdeğinin geliştiricisi ve proje yöneticisi olup, ABD'de yaşamaktadır. Transmeta'daki görevinden ayrıldığından beri OSDL'de (Açık Kaynak Geliştirme Laboratuvarları) tam zamanlı olarak Linux çekirdeği üzerinde çalışmaktadır. Helsinki Üniversitesi'nden mezun olmuştur.

Linus, Andrew S. Tanenbaum tarafından geliştirilen Minix işletim sisteminin ihtiyacını karşılayamaması üzerine bu sisteme eklemeler yapmak için geliştirmeye başlamış ancak yazmaya başladığı programı zamanla Unix tarzında kişisel bilgisayarlarda çalışabilecek bir işletim sistemi çekirdeğine dönüştürmüştür. Linux adı verilen bu çekirdek günümüzde pek çok farklı bilgisayar mimarisinde ve tüm GNU/Linux dağıtımlarında kullanılmaktadır. Linus Torvalds, 2012 Milenyum Teknoloji Ödülü'ne layık görülmüştür.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Linus_Torvalds
linux işletim sistemi çekirdeğinin geliştiricisi.