bugün

isletim sistemi uygulamalari ile hardware arasinda abstraction saglayan, virtual memory management, inter process communication, process scheduling gibi hizmetler sunan, networking icin tcp/ip, ipx/spx gibi protokol suitleri, dosya sistemlerine erisim icin apiler sunan, sistem cagrilarina cevap veren isletim sisteminin kalbi, isletim sistemini ayakta tutan kahraman

solaris kernel , linux kernel vs cesitleri bulunmaktadir
linux kernelin acik kaynak kodlari http://kernel.org adresinden edinilebilir.
bilgisayar açıldığında gelen uyarının nedenlerinden. kernel32.dll zart zurt. bi kere de düzgün çalış ulen. *
içerisinde donanıma ait bazı sürücü paketlerini barındıran program.gnu/linux sürümlerindeki terminal tarzı kabuk programlar kernelleri yönetmemizi sağlar.
bilgisayarımız hali hazırda sorunsuz çalışırken adını bile anmadığımız , bir teşekkürü çok gördüğümüz , nezaman bir problem yaşasa kendini gösteren ve küfürü bastığımız, matematik dehası, protocollerin babası , sessiz yönetici, kontrol edici programcık.

Ayrıca hayattaki fonksiyonunu bu programın çalışma prensibi ile bağdaştırmış yeni nesil çaylak yazar . hoş gelmiş .

iki yıl sonra gelen edit: "Hoş gelmişim" olacak evet "hoş gelmişim" vay be

üç yıl sonra gelen edit: hoş gelmiş boş gitmişim. vay anasını be
nick altına ilk entry'yi giren yazarlardan. beşinci nesil. hoş gelmiş.
(bkz: kernel mode)
low level interaction with the hardware.

yani; düşük seviye, donanımla etkileşimli operating system dalgası.

(bkz: ders çalışma aracı olarak sözlük)
sözlükte ardı arkası kesilmeyecek dedikoduların kopmasına vesile olacak birliktelik.

cool adam : benim duygularım uçan kelebeğin kanatları kadar hassastır annıyo musun!
kernel : benle böyle çapsız çupsuz konuşma sümüğümle tokatlarım seni.
bu ne amk.

garip bir şey.

elimde tel var s3 kernel, kies falan valla ne olduğunu bilmyirum telefon kendi kendine güncellendi 5 satte şarj zor oluyor amk git bir nokia al c6 falan ne uğraşıyorsun samsungla of kafamı sikeyim hiç değilse c6 daha güzel tipliydi daha anlaşılırdı sikecem s3'ü de bunu yapanı da.
samsung telefonların karaciğeri gibi bir şey. bir çok kernel kullandım. şarj süresinden performansına kadar her şeyi değiştirebiliyor. şöyle ki galaxy s2 telefonumda 1 gün bile dayanmayan batarya süresini uyku vaktim hariç 3g tam açık olması kaydıyla artı oyunlarla birlikte tam 2 güne çıkartmıştır. performansta da herhangi bir sorun yaşamadım. siyah kernelin bir sürümüydü, hangisi olduğunu bulamıyorum şimdi. bazı kerneller ayarları sizin yapmanıza izin verirken bazıları otomatik olarak ayarlıyor. şarj artacak diye performansı öldürmeye veya tam tersi bir duruma da gerek yok.
(bkz: linus torvalds)
uygulamalarla donanım arasındaki katman; işletim sisteminin zemini.

uygulamaların çalışmasını, sıralanışını, etkileşimini, ramden ve sanal bellekten yer ayırmalarını, işlemciyi kullanım süre ve sıralarını kontrol altında tutan sistemdir. telefon, bilgisayar ( ve işletim sistemi olan her cihaz) için bel kemiğidir.
amadeus değilse eksiktir.
çekirdek demektir.
kabak çekirdeğidir.
linuxta hataya geldiğinde panik olan* çekirdek...
donanımla haşır * neşir olan dalga. Donanımın verimini belirleyen dalgadır aynı zamanda.

Bir örnekle, her işleme işlemciden ve ramden ne kadar ayrılacağını belirleyen zımbırtıdır kernel.
on birinci nesil yazar. iyidir, hoştur. koştursun hayatta, derslerine iyi çalışsın.
https://www.youtube.com/watch?v=7HKoqNJtMTQ
birisinin tabiriyle kernel kodlamak dünyanın en katma değerli işi. sonuna kadar katıldığım önermedir. bios'un kerneli boot ettirmesine(mecazi anlamda makineye ruhu üflemektir) hep hayran kalmışımdır. linus'un konu hakkında bir mailinde yazdığı açıklamaya ulaştığımda ise acayip mutlu olmuştum. inanılmaz bir şey..

büyük sosyal medyaların yaratıcılarına dahi gözüyle bakılıyor ya ona üzülüyorum(örneğin facebook un kurucusu). Ken thompson denen adam ne o zaman? dennis ritchie denen adam ne o zaman?
kısa ve öz girileriyle, başlıklara isabetli cevaplar verip konuları kızlar gözünden açıklayan uludağ sözlük onbirinci nesil yazarlarından.