bugün

1926 doğumlu kanadalı aktör. komedyen.

filmlerindeki sahneyle alakasız, umarsızca duruşu adamı yerlere yatırır kaldırır.
bakışlarıyla karnınızda kasılmalara yol açar.

naked gun* serisinde, korkunç bir film 3 ve 4 te, rol almış aktördür. airplane deki performansı izlenmeden edilmemelidir. imdb'ye göre adı 236 filmde geçmektedir.*
tek kelimeyle mükemmel bir sinema sanatçısı, komedi efsanesi. bir filmde adını görmek bile o filmi izlemek için yeterli gerekçedir benim için.

(bkz: naked gun)
(bkz: scary movie 3)
(bkz: airplane)
(bkz: police academy)
bembeyaz saclara sahip aktordur.
özellikle çıplak silah serisindeki şaşkın ajan frank durbin tiplemesiyle hafızalarda yeralan ama yine de peter sellers' in ellialtıncı kattan düşmüş halini andıran komedyen.
(bkz: efsane)
bu yaşta bu performans!

filmlerinde, olaylar karşısında yüzünün aldığı hal görülmeye değerdir!
bugün 82 yaşına basmış süper komik adam.
en süper filmi için (bkz: sapsız sanık)
yüz ifadesi bile yeter bu adamın. hele sapsız sanıktaki hali...
Vefat eden absürd komedi efsanesi... 84 yaşında hayata gözlerini yummuş bulunuyor.
topragi bol olsun. yillar yili bizi iyi güldüren büyük üstad. simdiye dek bir tane ciddi rolde görmedim.
Hoşçakal Frank Drebin... Hepimiz sana güveniyoruz.
(bkz: bu sefer güldürmedi)
çocukluk parçası koptu gitti. filmlerinde kaypak kaypak koşması beni herzaman güldürmüştü yengeç misali. sevilesi bir aktörü kaybettik.
çok üzmüşütür. absürd mizahla hayatımda dair sıkı bir bağ vardır. farklı olan şeyler her zaman beni cezbeder. zaz ekibiyle absürd mizahın en güzel örneklerini vermişlerdir bir zamanlar. hep güldüren adamdır. yeri kemal sunal kadar olmasa da bende oldukça sağlamdır. scary movie 5 son filmi olsaydı keşke, rahmetli kariyerine hoş bir nokta koyardı lakin bize bıraktığı filmlerde yıllarca güldürecek nitelikte eserlerde. toprağı bol olsun.

filmografisine değinelim:

1950 li yıllarda kariyerine tv dizileriyle başladı. ilk oynadığı dizi actor's studio dur. Bir süre tv movielerle kariyerine devam eden aktör Ransom(1956) filmiyle beyaz perdeye adım atmıştır. Genelde tv movielerle aktörlüğe devam etmiş arada prom night adlı bir filmde katili canlandırmıştır. 80 lerde yükselen absürd mizah akımının öncülerinden zaz ekibiyle (bkz: airplane), naked gun gibi kült filmlerle devam etmiş, kariyerinde ki son çıkışı scary movie 3-4 te amerikan başkanını oynayarak yapmıştır. kariyerine vasat absürd filmlerle son vermiştir. ne yazık ki gittikçe kaybolan absürd mizah akımının en son temsilcilerinden biridir. rahmetle anıyoruz.
(bkz: çıplak silah)

gerçekten üzüldüm sayılı komedyenlerden biridir.
http://3.bp.blogspot.com/.../s1600/leslie_nielsen.jpg
önemli bir komedi oyuncusuydu.
çocukluğum bu adama gülmekle geçti. nur içinde yatsın.
"hakkında bu kadar entry girilince öldü sandım" bakınızı vermeye girmemle dumur olmam bir olmuştur. huzur içinde yatsın, komik ihtiyar.
bize gülmeyi öğreten adam. huzur içinde yat.
küçüklükten beri filmlerinden biri aklıma geldiği anda "hani beyaz saçlı çok komik bir adam vardı ya" diye bahsettiğim, akla geldikçe tebessüm ettiren insandır. toprağı bol olsun.
airplane filmi ile tanıdığım usta komedyen. toprağı bol olsun.
ironide bir efsane sayılan, çok sevdiğim airplane ve naked gun serilerinin yıldızı aktör. bu kayıpla beraber komediden de irice bir parça eksildi..
''beyaz saçlı çok komik adam'' sıfatını herkesin yakıştırdığı hollywood sanatçısı. öldüğünü duydum çok üzüldüm. (bkz: bize son şakasını yaptı).