19 yasında beşiktaş a bir yıllığına kiralık gelmiş ortalığı dağıtmış,beşiktaş tribunlerini mest etmiştir.emekli bir futbolcu olarak tottenham macı sonrası beşiktaş tribunlerini övmüştür ingiltere basınında
sülalece futbolcu olan ve sürekli süratiyle beşiktaş taraftarının gönlünde taht kurmuş stiliyle ve tipiyleede amokachiye benzeyen unutulmaz futbolcu
bir dönem Qpr, newcastle gibi takimlarda top tepmis topcu.
beşiktaş'ta gösterdiği performansla ingiltere milli takımına seçilen futbolcu.

(bkz: fener kara sever)
beşiktaş taraftarının, ' haydi ferdi, zamanı geldi ' tezahuratı ile gol beklediği ingiliz golcü.
onun fenerbahce denfansini ipe dizerek attigi jenerik catlatan gol o zamanlar tarafli tarafiz herkesin begenisini kazanmis hatta bu gol " slalom " seklinde adlandirilip , kayitlara gecilmistir.
88-89 sezonu türkiye kupası finali'nde fenerbahçe'ye attığı gol sonrası "fener savunmasını çarşıya gönderdim" diyen çevik golcü,efsane.

sözkonusu gol için;
http://www.youtube.com/watch?v=gzTlomjb6uA
Fransızca bir cümle gibi duran isim.küçükken hep fransızca bir cümle sanmıştım ben bu futbolcunun adını lakin öyle değilmiş, neyse ki küreselleşme yetişti imdadıma.

Artık bildiğin zenci ya da arap ben fransızım diye ortalarda dolaşmıyormu küreselleşme ve de emperyalizm sonucunda.Ben de geleceği görmüşüm, bir halta yaramadı ama neyse...
rio ferdinad'ın kuzenidir kendisi. devrinin en pahalı transferidir.
iki defans ve kalecinin arasindan topa sahip olarak, man utd aglarini havalandirmis forvet.
http://www.youtube.com/wa...WrJCI&feature=related
kartalcell reklamı'nda oynamış, beşiktaşlı eski futbolcu.

http://www.youtube.com/watch?v=ldMkuu8qibE
Abi ben bu adamı hatırladım. Ya fransa 98 dünya kupasının bende ayrı bi yeri var. Daha o zaman 13-14 yaşındayım Ps1 de fransa 98 kupasının oyunu çıkmış. bide final versiyon var o daha sexiydi. Bu adam ingilterenin yedek forvetleri arasındaydı. 8 koşup 8 vururdu aynı zamanda 8 zıplardı. ilk 11deki owen ise 8 koşup 7 vururdu. hatta o ağzınız yidimin spikerinin futbolcuların isimlerini bağaırarak söylemesine bayılırdım. bunun ismini şöyle telafuz ederdi.Luesss (bir kaç saniyelik duraksama) faterendoooooo. birde omambıyık diyişi vardı. ama benim en çok sevdiğim michael laudrup diye bağırmasıydı. bide böyle sanki bizim sanat müziğinin saba makamında batistuta diyişini hatırladım birden. japonca harfleri sökmüştüm o oyun yüzünden.
şu sıralar tottenham hotspur'da antrenörlük* yapan "sir les" lakaplı efsane ingiliz forvet.
Sezon içerisinde, ligin ilk yarısı ve Türkiye Kupası finali ilk maçında Schumacher'i avlayarak Fenerbahçe'ye attığı goller seyredenlerin hafızasına kazınmıştı. Attığı gol sonrası ise " Fenerbahçe defansını ÇARŞı'ya gönderdim" diyen sir.
beşiktaş'ta bir sezon geçirmesine rağmen efsane olmuş ingiliz oyuncu.

kendi ağzından geliyor;

'' kötü oynayıp da kaybettiğimiz bir maç gecesiydi. taraftarlarımız bizden önce tesislere gelmiş ve bir hayli de öfkelilerdi. takım arkadaşlarım tesislerden çıkmıyor taraftarla göz göze gelmek istemiyorlardı sanki. ben ise eşyalarımı toplayıp arabama doğru hareketlendim. bana gitme, bekle dediler ama dinlemedim. kafamı öne eğip hızlıca arabama doğru giderken anlamadığım bir dilde ve öfkeli seslerle bana bir şeyler söylediklerini fark ettim.

söylenenleri anlamadığımdan dönüp cevap veremedim. sanırım bu onları daha da öfkelendirdi. sonra üzerime koşanları görünce korktum ve arabayı bırakıp ben de koşmaya başladım. beşiktaş semtine kadar ben önde, onlar arkamda 20 dakika boyunca durmadan koştuk.

eve geldiğimde nefes nefeseydim.
sonra düşündüm ve onlara hak verdim. maçta bunun yarısı kadar koşmuş olsaydım, o maçı kesinlikle kazanırdık dedim. bana koşmayı beşiktaş taraftarı öğretti bunun için onlara minnettarım. ''
beşiktaş formasıyla fenerbahçe filelerini çok şık bir golle sarsan eski futbolcu.

http://www.youtube.com/watch?v=gzTlomjb6uA
canlı izlediğim zamanının en kral topçularından. yazık ki beşiktaş'a uzun süre nasip etmemişlerdir.
görsel
1 sezon önce doğsaydım kendisini canlı seyrederdim. fakat banttan seyretmek nasip oldu kendisini. banttan seyrettiğim kadarıyla şunu diyebilirim ki ; beşiktaş'a gelmiş en becerikli santrafor olabilir.