atletico madrid forması giyen eski mallorca'lı kaleci. arjantinlidir. dünya kupasında beklenmedik bir şekilde kaleyi abondanzieri'ye kaptırmıştır.
tam adı leonardo franco dur.
galatasaray ın real mallorca yı deplasmanda 4-1 yendiği maçta arif emre ve hakan dan 3 aşırtma gol yiyerek bu alanda rekor kırmış arjantili kalecidir.
zaten aslandır.

(bkz: leo)
tam ismi leonardo noeren franco.. adnan sezgin'in açıklamasına göre önümüzdeki sene galatasaray kalesini koruyacak olan kaleci.. daha iyisi bulunamaz mıydı diye de sordurmuyor değil..
galatasaray'ın ön anlaşma yaptığı kalecidir.

12 senedir ispanya la-liga'da futbol oynamaktadır.
Independiente,Merida, Real Mallorcave Atletico Madrid takımlarında forma giyimiştir.
arif gibi bir oyuncu bile ceza sahasinda kendisini yere atmak yeine topu bu kalecinin uzerinden asirtarak gol atmayi becerebilmistir; evet mallorca macindan bahsediyorum, le franco'nun 4 gol yedigi mactan.

de sanctis'in bonservisini alamayip daha kotu bir kaleciyle anlasmak asil mujdeli bir haber gibi sunluyor anlamak mumkun degil.
galatasaray tarihinin en kötü transferi olarak yerini almak üzere olan kalecidir. iorfa'yı bile sollar kendisi...
biraz araştırma yapınca fm 2009 daki profilini görüp, gelmesi için gün saydığım kaleci.
yillardir ispanya'da futbol hayatini devam ettiren, 77 dogumlu, arjantinli kalecidir. la liga'yi takip edenler ve yillar boyu championship manager oynayanlarin kesinlikle kotu olarak nitelendiremeyecegi bir oyuncudur.
Geleceğini okuduğumda kendisini bir şey sandığım ve ispanyol google da arama yapıp kendisini araştırdım.bir site galatasarayda olduğunu yazmış ve aşağıdaki yorum şu şekildedir:
Gracias turcos por llevaros al portero que las 3 ultimas temporadas mas daño ha hecho a los atleticos, daño, daño y mas daño al equipo. Gracias por irte a la pasion turca, lo siento por ellos

yani;
Bizm için müthiş bir haber.3 yıldır onun sayesinde aptalca goller yiyoruz.Bizim için süper ama türkler için çok üzgünüm..
fm 2009'da profilini görüp azıcık heyecanlandığım, sonra kendisini yavaş yavaş hatırlamamla heyecanlanamadığım yeni transfer.

umarım yağda kavrulmuş haliyle geliyordur galatasaray'a.
gs'ye transfer olacagini duyunca cinlerimi tepeme cikarmis kaleci insanidir. mallorca-galatasaray macinda birbirini kopyasi 3 asirtma gol hala gozumuzun onunde. simdi bana demeyin ki ustunden 9 yil gecti falan filan hala ayni bu adam. hala ceza sahasinda gezip duruyor uzaktan sacma goller yiyor. zaten bizim takimda her duran top bir gol tehlikesi , bir de bu sahis kaleye gecerse kaleyi bulan top gol olur benden soylemesi.
iyi kalecidir. 29 yaşında olduğu düşünülürse en iyi döneminde bize denk gelecektir.
çok üst düzey bi kaleci değildir. de santcis den gözle görülür bi farkı yoktur. tek artısı yaşının ondan daha genç olması...
gene de aslan için isabetli bi transfer olduğunu söyleyebiliriz. 1+1 opsiyonlu sözleşme imzalamakta fayda var. üst düzey verim alınacağının garantisi yok nitekim.
özellikle şenlik şeklinde geçen atletico madrid-valencia cf maçlarında yediği şahane gollerle tanıdığımız isimdir. zaman zaman süper kurtarışlar yapar, zaman zaman da manava karpuzcu diye yollasan esnaftan dayak yer. volkan demirel v2.0 yani, ama ben bu arkadaşın kalemizi morgan de sanctis kadar sabote edebileceğine de inanmıyorum, istese beceremez yani.
bu kaleci ligde 3-5 maçta süper kurtarışlar yapacaktır. performansını sezona yaydığımızda ise maldonado'nun kaleci versiyonu diyebiliriz. aslında iyi bir transfer. orkun ve aykut'un kendilerine güven sağlaması açısından.
iyi bir kaleci değildir, bir sezonda beşten fazla saçmasapan gol yer bu adam. morgan de sanctis den pek de iyi bir kaleci değildir. *
menejerlik oyunlarındaki kalecimin transferine öncelikle çok sevindim. bir de marquinhos'u alın tam olsun. *
çok üst düzey bir oyuncu olmadığını, zaman zaman hatalı goller yediğini bilsek de gene de arjantin milli takımındadır yani. ne bileyim iyidir.
gs'den 4 yediği maç ile eleştirilmemelidir, o zamanlar 20 yaşında delikanlıydı daha. şimdi 30'una yaklaştı. gerçi hala o tip goller yiyormuş ama idare eder heralde.
ilk intibamız 2000den. basın çok gazlamıştı panter falan diye, kedi yavrusu çıktı.
şimdi de aynı. santanderden beş gol yediği maçta sayesinde yatmıştım iddaadan.

sağlam ayakkabı değil.
küçükken böyle bakkala yollardık ekmek al diye paraüstünü sakız olarak getirirdi bize o zamanlar küçüktü tabi. geçenlerde baktık evde ekmek yok hazır giyiniksin bir koşu al gel dedik, bakkal yine düdüklemiş ona sakızı para sütü diye.
(bkz: leonardo noeren franco)
sabah gazetesinin haberine göre atletico madrid kendisine 2 yıllığına 2 milyon galatasaray ise 3 yıllığına 6 milyon euro teklif etmiş.
şu yabancı kontenjanını nasıl ucuza doldururuz tasasındaki yönetimin bulduğu çözümdür, dünya kulüplerinde oynayan onca arjantinli kaleci varken türkiye den nasıl bir tek kaleci bulunamaz anlamak güç doğrusu!

ha iyi kaleci midir dersek fena değildir, german burgos kadar sansasyonel bir kaleci olmasa da arjantinli olsun kovadan olsun diyen atletico madrid takımına kaleci olması zaten pek şaşılası değil ancak senelerdir bulunamayan sağ bek, sol bek, orta alan oyuncuları gibi eksikler dururken nedir bu kaleci takıntısı anlayamadım.