bugün

giyinmenin o zamana göre cep yaktığı yıllardı. şimdi t shirtler bile 10 lira olmuş.
Maymunlu yıllar. Hala var mı ki acaba.
bundan bi 20 sene öncesidir. hala duruyor lan maymunlar bende, küçükken az oynamadım onlarla.
ÇOCUKTUM BEN O ZAMANLAR. BUNDAN BiR 17 YIL ÖNCESi.
90lı yılların başı.
Pazarın pöpülaritesinin yüksek olduğu yıllardır.
grup vitaminli yıllar.
bir 15 yıl öncesidir. o zamanlar tüm çocuklar elsi vaykikiğden aldığğk derlerdi kıyafetleri için övüne övüne. şimdilerde dandikleşti. koton da hızla o yönde ilerliyor.
90 li yillarda bir Lacoste, tommy hilfiger kadar karizmasi olan markadir, simdilerde AVMlerde pazar yerini andiran bir havasi vardir, igne atsan yere dusmez.
çocukluk yıllarıdır. hey gidi günler hey.
o meshur maymunun degil sortlarimizda tisortlerimizde donlarimizda dahi oldugu yillardi.bi tek bende vardi ayiptir soylemesi o kiyafetler. o kadar kaliteliydi ki kuzenim kardesim tekrar diger kuzenim giydi.
LC WAiKiKi çocukların renkli dünyası diye reklam yapılan yıllardır. Biz lc den hiç bir şey alamazdık o ayrı. Şimdi ise markanın yada kıyafetlerin dandikliğinden değil rekebet ortamının içinde bulunmak istediğinden kaynaklanan bir fiyat farkı söz konusudur diye düşünüyorum. lc waikiki bunu yapmasa şu an defacto yada Collezione dan bahsediyor olacaktık.
tayyip erdoğan dan önceki yıllar, yani hayatın pahalı olduğu yıllar.
bursa'daki lc waikiki mağazasında gerçek bir maymunun olduğu yıllardı.
Kaliteli bir marka olduğu donemlerdi. Zaten az sayıda kaliteli marka vardi onlarda bilinirdi. Simdi ise ter kokusunun klimayla birleşip garip koku halinin hissedildigi bir nevi kapalı karistir pazarı olmustur.
avrupa'da ve özellikle bdt ülkelerinde halen piyasaya lüks ve kaliteli konfeksiyon ürünleri sunmakta olan bir markadır. öyle ki, yurt dışından iki yıl önce aldığım yaprak yeşili rengindeki bir penye tişörtü, nerede ise ilk gün kalitesinde kullanmaya devam etmekteyim. kaldı ki koyu yeşil renk, bilindiği üzere solmaya en meyilli renklerden biridir.

orijinal ürünler, bir zamalar ülkemizde de olduğu gibi aşağıdaki marka etiketi ile üretilmeye devam edilmektedirler.

görsel

türkiye'deki 'lc waikiki mağazaları'nda halen satılmakta olan ürünler ile orijinal fransız ürünler arasında, gerek kalite ve gerekse fiyat olarak bir alaka yoktur. bu durum, üç yıkamada işkembeye dönen penye tişört yakalarından, solan renklerden, ' l beden' alınan giysinin bir yıkamada 'm beden'e düşmesinden de rahatlıkla anlaşılabilmektedir zaten.

şark kurnazı tüccarlarımız, alışılageldiği üzere önce firma isminden yararlanmış, ilk yıllar orijinal ürünleri satarak piyasa oluşturmuş ve daha sonra yerli üretim, düşük kalite ve fiyatlı ürünleri 'l.c.w.' marka etiketi ile piyasaya sürerek atı almış ve üsküdarı geçmişlerdir. kuşkusuz bu durumda, orijinal fransız marka tescilli olduğundan aynı marka etiketini kullanmak mümkün olamamış ve aşağıdaki etiketlerle üretime devam edilmiş, halen de devam edilmektedir.

görsel
en son maymunlu t-shirt ve şort takımlarımlarıyla biten zamandı.
geçen gün arkadaş sohbetleri arasında geçen yıllardır.

eskiden lcw bir lükttü, şimdi ise gülümsenen bir anı.
ben 7 yaşındayken yani 97 senesinin sonlarında yok olmuş maymunlar.
tiffany tomato'nun varolduğu ve o kadar da lüks olmadığı yıllardır.
mahalle çocuklarının pazardan giyindiği yıllardır.
oradan bir şeyler alabilmek için bayramların gelmesinin beklendiği yıllardı.
hiç bir zaman olmayan yıllar. her zaman 3. sınıf ve varoştu.
benim anamın babamın bana hiç alamadığı yıllar. şimdinin hatunları elsiva'da yatıyo anasını satayım. uşak donuna sıçsa çöpe atıp gidip yenisini alıyorlar.
(bkz: lc waikiki den giyinen varoş tayfa)