bugün

lazca' yı tüm karadeniz de yaşayan insanların sonuna "da" yada "geleyurum" gibi konuşmasından ibaret sanan, karedeniz haricinde kalan tüm türkiye ' nin bilmesi gereken gerçek.

lakin kahretsin dostum bilmeden konuşmak var. utanmadan yorum yapmak var.

aziz nesini anasım geldi birden (bkz: turk halkinin yuzde 60 i aptaldir)

meraklısına not: laz değilim.
(#4645822)
lazca deduğun budur da gaybana;

Seri kodogutu xolo
Ûişuça oxori şüimi
Na gaoropu moro
Ali elankteri şüimi

Toli çilambri xolo
Ûişuça guri şüimi
Momigoraûu xolo
Üaribi çona şüimi

Öumani mapxa xolo
Gobindum guri şüimi
Va gobiöondini moro
Gurişi çona şüimi
Türkiye'nin çoğu kesimi lazcayı karadenizde bulunan bir şive olarak sanıyor fakat öyle değil. Lazca bir dildir ve Rize'nin bazı ilçelerinde konuşuluyor.

+ Muççore? (nasılsın)

- vorsi vore. (iyiyim)

Bu şekilde. Konuşulunca italyancayı andırıyor.
doğrudur. bir şive değil dildir.

örnek; si mi orer? ( kimsin )
Ma si maoropen lazca seni seviyorum demekti galba. ayrıca bir de "biladerrr" gibi kullanılan "ballim" kelimesi var ama o lazca mı bilemiyorum.
(bkz: olsa ne olur olmasa ne olur)
Olmazsa Türkiye'nin kültür zenginliğinden bir parçasını kaybetmiş olur. iyiki lazca var iyiki lazca konuşan insanlar var.
kesinlikle bir dildir. üniversiteyi rizede okumaya çalışan biri olarak buna bizzat şahit olduğumda epey bir şaşırmıştım. lazcayı geliyrum gidiyrum gibi konuşmaktan ibaret bir dil sanarken anfide önümdeki iki kızın yabancı bir dilde konuşmalarına dikkat kesilmiştim. bir ara maksat muhabbet olsun diyerek "rusçamı konuşuyorsunuz" diye sordum (siz kesinlikle sormayın )..hayır, lazca konuşuyoruz deyince bakakalmıştım..öyle bir bakakaldımki en sevdiğim kız rizeli, en sevdiğim sanatçı kazım koyuncu oldu. ma si malimben çona..
lazca çok sıcak,samimi gelen bir dil yapısına sahiptir. özellikle lazca şarkıları dinledikçe dinleyesi gelir insanın.bütün dillerin olduğu gibi benzersizdir, olandir, olması gerekendir, unutulmamalıdır,hep yaşatılmalıdır.
- lazca' yı tüm karadeniz de yaşayan insanların sonuna "da" yada "geleyurum" gibi konuşmasından ibaret sanan, karedeniz haricinde kalan tüm türkiye ' nin bilmesi gereken gerçek.
+ evet haklısında bunu inkar eden yokki zaten.
- lakin kahretsin dostum bilmeden konuşmak var. utanmadan yorum yapmak var.
+ evet haklısın bencede kahretsin.
- aziz nesini anasım geldi birden (bkz: turk halkinin yuzde 60 i aptaldir)
+ (bkz: sakin ol şampiyon)
doğru bir önermedir.
kendine ait bir sözdizimi* olan, kavramlara ve cisimlere kendine özgü kelimelerle ad veren her ses dizgesi, bir dildir.

(bkz: kürtçe bir dildir)
(bkz: çerkezce bir dildir)
(bkz: zazaca bir dildir)
sanıldığının aksine tüm Doğu Karadeniz Laz değildir.Lazlar Artvin ve Rize'nin bazı ilçelerinde bulunurlar.Celdum,cittum gibi kelimeler Doğu Karadeniz şivesidir Lazca değildir.Lazca başka bir dildir.
...fakat lazlar bölücü değildir. bir dillerinin oldugunu kabul etmekle birlikte kürtler gibi " bizim dilimizi konuşturmuyorsunuz ; yok efendim ağzımıza sıçtınız" yaygarası koparmazlar.
lazca bir dildir. hiç bir zaman da yasaklanmamıştır. kaldı ki lazlar nüfusun azlığından(bu saadece bir tahmin sosyolojik çalışması yapılmıştır belki bilemiyorum.)asimile olmuşlardır. lazlar, türküm der. sonrasında memleket belirtir gibi lazım diye eklerler.
kürtlerle mukayese edemezsiniz. kürt nüfusu, laz nüfusunun muhtemelen 100 katı civarıdır.
gürcistanda da geçerli olan bir durumdur.

bu arada nüfusun fazla olması bölücülüğü haklı gösterir şeklinde de düşünmemek gerekir. öyle olsaydı irandaki 20 milyon azeri türkmeninin her türlü bölücülüğü yapması gerekirdi.
doğrudur.
ayrıca nüfus fazla diye kimse bölücülük yapmamalıdır. ancak bu durum türkiye türklerindir derken de geçerli olmalıdır.
nüfus fazla diye ezici hareketler yapılmamalıdır.
(bkz: başlık entry uyumsuzluğu)
(bkz: yeter artık)
cümlelerin sonuna "daaa" ekleyip lazca bildiğini düşünen insanların öğrenmesi gereken gerçektir.
Lazca binlerce yıllık köklü bir dildir. Manileri, atasözleriyle zengindir.
Yıllardır iç içe yaşadığım halde hala sadece konuşmayı öğrenebildiğim, alfabesi hakkında pek bilgimin olmadığı dildir ayrıca. Zordur.
bilgisiz olmayan kimsenin inkar etmediğidir. lazca bir dildir. örneğin lusnika ay demektir lazcada.
kürtçeye tepki olarak doğmu$tur.
iptidai bir dildir. türkiye'de yaklaşık 200.000 kadar laz vardır. diğerleri laz değil karadenizlidir.
karşındakine,lazca bilip bilmediğini; yanlış bilinenin aksine "lazca biliymisun?" değil "lazuri giçkini?" şeklinde sorulabilen dildir.
dildir tabi ben bile lazca bilirim. az çok arkadaşlardan duyduğum kadarıyla. çok zor bir dildir.
(bkz: temel dur allahinu seversen haçan ortalık karışuk da)
lazca bir dildir.

ayrıca, trabzonspor'a da kupasını versinler...
lazca celeyrum, cideyrum, uşağum demek değildir. yapılan karadeniz şiveleri gerçeği yansıtmamaktadır. lazca başlı başına bir dildir.