Doğu karadenize özgü bir nevi küfür genellikle lanet olası anlamında kullanılır
(bkz: gaybana geceler)
bir rica olan " kayar mısın bana ? " sorusunun şivelenmiş ve daha sert bir üslupla söylenen hali.

(bkz: bizim garabaş gayı gayıversinmi ona)
vaylar bana vay bana
aylar bana ay bana
ellerin yari geldi
nerde benim gaybana.
(bkz: gaybana sevdaluk)
sevgi veya öfke duygusunu belirtmek amacıyla olumlu veya olumsuz anlamda kullanılabilen doğu karadeniz yöresine has hitap şekli.
genellikle başlangıcında "vuu" şeklinde bir efekt verilir, küçükken ananemden duydugum en çok şeyler arasında sivrilen söylemdir ayrıca; "vuuu gaybana nasıl da terlemiş" şeklinde, ayrıca gaybananın bir benzeri için
(bkz: fuşki).
bana gore ismail turut'un simdiye kadar yaptigi tek guzel sanatsal is.

http://www.youtube.com/watch?v=Jwm_nOIY3-U
(bkz: gaybana yarim) *
(bkz: sevişelim mi)
karadenizimin pek bir guzel kufrudur. pek cok da turkusu vardir. en guzel hali ninelerin dilinde dolasir.
manga nın beni benimle bırak şarkısında geçen, karadenizli olmayanların manga sayesinde öğrendiği kelime.
kahrolası,lanet olası anlamı da vardır .
ander'in ekürisidir*
(bkz: ander kalsun)
doğu karadeniz bölgesinde yaygın olarak kullanılan, lanet olası anlamına gelen yerel kelime.
miras kalan eşya.
kaybana gibi bir çıkarımda mümkündür.
karadeniz'e özgü bir kelimedir. birçok anlamı olmasına karşın "lanet olası" ve "gözü körolasıca" başlıcalarıdır. "gaybana" da kesinlikle şive değişkenliği yoktur. kay bana diye bilenler yanlış bilirler. gaybana'nın orijinali gaibane'dir. arapça'dan türemiştir.
bir erkeğin seslendirmesi hoş olmayan parça. çağrışım yapıyor amk.

(bkz: abi beni sik)
(bkz: gaybana dunya)
hain anlamına gelen kelime.