türkçeye 'köprüdeki kız' diye cevrilen 1999 yapım fransız filmi. ilginçtir ki; hikaye istanbul'da galata köprüsü'nün üzerinde bitiyor. diyaloglar fena değil ama muhtesem bir film hiç değil.
daniel auteuil ve vanessa paradis'nin rol aldığı, son 15-20 dk.sı istanbul'da geçen, oldukça etkileyici sahnelere sahip, mutlaka izlenmesi gereken film.
sinema tarihinde a$ıkların öpü$mediği belki de tek film. öyle de naif.
bıçak atıyor gabor hayatın apı$arasına; elinde tek $ans gülü, adele.
bir köprüde ba$layıp bir ba$ka köprüde bitiyor, "yatağın hangi kö$esine uzanmak istediğini soran erkeğe a$ık olan kadın" ile "bıçakçı"nın öyküsü.

sırat köprüsünde hislerim.. "atlarım!" diyor.
ince ince calisilmis mucizevi film.

--spoiler--
"Artik yaslaniyorm
Gelecegimi buyuk bir istasyonun siralarla ve banklarla dolu bir bekleme odasi gibi goruyorm..
Disarida kalabalik insan gruplari beni gormeden kosusturuyor.
Hepsinin acelesi var.
Trene yetisiyorlar, taksi tutuyorlar.
Gidecek bir yerleri, bulusacak birileri var
Ve ben oturmus bekliyorm..."
--spoiler--
insanin asik olacagi kiside ne aradigini ancak onu kesfedince farkettigini anlatan, sans var midir yoksa insanlar sansi kendileri mi yaratirlar, sansin sizinle olmasini saglamak icin varligina inanmak yeterli midir sorularini siradisi bir ask hikayesiyle seyirciye sunan eglenceli fransiz filmi. ayrica askin beraberinde getirdigi telepatik iletisimi ele alisi bakimindan izlenesidir.
bir diger kopru hikayesi icin:
(bkz: sezercik koprualti cocugu)
--spoiler--
- başka seçeneğimiz yok nasıl olsa. ben atlamazsam sen atlarsın. böyle devam edemeyiz.
- neye devam edemeyiz?
- beraber olmamaya. *
--spoiler--
ve de filmin en vurucu yeri
--bir başka spoiler--
bana bu şekilde bakmayı kesmesini ona söyler misin...
--bir başka spoiler--
en kesik kesik, en kalbi yerinden çıkartan sevişme sahnesine sahip olan film. sevişmek işte o sahnede, işte tam o şekilde; bıçak tam kesecekmiş gibi soluğu. muazzam.
çok sevdim çok.
bi de tabi, vanessa paradis sen nesin öyle ya...
--spoiler--
"Alışmaktan korktuğun için dokunmaktan vazgeçtiğin insanlar vardır."
--spoiler--
--spoiler--
Saatlerce tüm fotoğraflarına baktığına değil,
Tek bir fotoğrafına saatlerce baktığın kişiye aşıksındır.
--spoiler--
köprüdeki kız.
- böyle devam edemeyiz
- neye devam edemeyiz?
- beraber olmamaya..
alışmaktan korktuğun için dokunmaktan vazgeçtiğin insanlar vardır.. güzel bir sözüdür!
--spoiler--
"Daha önce yaptığım hatalardan ders almam gerekirdi. Yapamadım. Hiçbir zaman belli bir amaca hizmet edemedim. Hiçbir zaman mutlu olamadım. Gerçek mutluluğu hiçbir zaman yakalayamadım."
--spoiler--
kaç kere izledim belli değil..
yeri hep ayrı olacak,hayran olduğum filmdir.
"Alışmaktan korktuğun için dokunmaktan vazgeçtiğin insanlar vardır."

daha ne desin!..
müzikleriyle insanı yerden yere vuran film. izlemek gerekli.

--spoiler--
http://www.youtube.com/watch?v=iKFWtrgwo1o

--spoiler--
son derece sürrealist bir filmdir. ilk önce noluyo ya dedirtir. sonra üstünde düşününce jeton havada yavaşça süzülmeye başlar.

bıçak atma sahnesinde ne kadar özen gösterse de kızın bir yerini yaralar o bıçak, çizer. sonra yara bandını yapıştıran da bıçağı atan adamdır ve yara bandını yapıştırırken yüzünde bir hüzün vardır. gerçek hayatta da öyle değil midir, ne kadar özen göstersek de kırarız sevgilimizi ve yine o kırgınlıkların yara bandı kırandadır, sevgilidedir.
hayran olduğum,kendimi bulduğum film,izlediğim gün,izlediğim an beni ben yapan film ve beni tanıyan herkesin benim sayemde izlediği filmdir.
neyi bekliyorsun suların yükselmesini mi? kolay değilmiş değil mi? zihnini boşaltıp öylece gidebileceğini sanıyorsun ama işler böyle yürümüyor. zaten köprüler kalabalık yerlerdir, her zaman birileri tekrar düşünme fırsatı verir.
içinde çok derin duygular barındıran bir fransız filmdir. filmin bir bölümünün istanbul'da geçiyor olması da ayrı bir sevme nedenidir. bu filmi izlerken kendinizden çok fazla şey bulabilirsiniz ve filmde geçen konuşmaların hepsini not alın çünkü gerçekten etkileyici her biri.

" alışmaktan korktuğun için dokunmaktan vazgeçtiğin insanlar vardır."
akkında takıntılarım olan film. kaç defa izledim, kimlerle izledim bugüne kadar bilmiyorum. eğer bildiğim bir şey varsa bugüne kadar, ben hep bu filmi izlerken yanımdaki kişide aradım o ''köprüdeki kadın''ı. sanırım bulamadım, galiba.

aynı takıntı pink floyd'un julia dream isimli şarkısında da var, neden, bilmiyorum.
tekrar tekrar izlenesi film. şansınız varsa *köprüden geçiyorsunuz sık sık aklınıza gelir.

--spoiler--
verilen her söze inanıyorum.
--spoiler--
--spoiler--
Aşık olduğunuz anda panik yapmayın. Bir yere oturun, derin nefes alın ve katilinizle tanışmanın tadını çıkartın.
--spoiler--
--spoiler--
" Sarhoşken söylenen her söz ayıkken düşünülmüştür. "
--spoiler--
https://www.youtube.com/watch?v=Txa5LUFueS8

filmdeki her müzik o kadar güzel ve özel ki...