bugün

babanın kız evladına hıtabıdır. *
gozdagi veren bir erkegin hitap sekli de olabilir. *
sinirlenme esnasinda argo raconuna dalmadan önce ki son devre de söylenilen, karsi tarafa mesaj vermeye(sesini kes!!) yönelik olan bir hitap sekli olarak da kullanildigi görülmüstür.
kızların genelde sevmediği bir hitap şekli..
gerçekten de anne baba dışında böyle bir hitap şeklinin hoş karşılanmadığı durum..
toygar ışıklı'nın yaprak dökümü dizisi için yaptığı şarkıların en güzellerinden.
sen hala benim için küçük bir kız çocuğu
ellerimden alıp gitme güneş kokunu.
gözlerinden akan yaş acılarına çare
olur mu?
*
sevdiği kadını herşeyi ile sahiplenen erkeğin deyişi.
ellerimden alıp gitme o güneş kokunu
gözlerimden akan yaş acılarına çare olur mu

baba veya annenin kız çocuklarına hitap şeklidir. nedense büyüdükçe daha az söylenir bu çocuklarına özellikle babalar tarafından. ve uzun bir süre sonra duyulunca içini ısıtır insanın.
baba ve anne kadar dayıdan duyulduğunda da içi ısıtabilen harfler topluluğudur.
telaffuzda değişime uğrayarak, kız evlatlarından çok cinsiyeti bilinsin bilinmesin, köpekler, kediler ve muhtelif sevilesi canlılar üzerinde kullanılan sözcük.
"geah kıjım"

hollywood filmlerinin türkçe dublajlarından öğrendiğimiz kadarıyla kolejli amerikan piçlerinin sevgililerini övmede kullandıkları, iticiliği fezada sözcük. "işte benim kızım."
kızların sinir olduğu, nefret ettiği aşırı tepki gösterdiği kelime.

--spoiler--
-yaz kızım, zanlının..
+kızım deme bana, bana kızım deme!
--spoiler--
ferhat göçer abimizin son albümünde yerini almış şarkı. adamı zaten sevmezdim, duygularımı böyle laçka etmesiyle daha bir sevmez oldum. şarkının hiçbir sözü etkilemedi de en sonunda "sen çağır baban hazır" lafını duyduğumda şöyle bir sendeledim.* * *
sonundaki mmm'lerin uzaması durumu gelecek nasihatlerin habercisidir.
Her programımdan sonra Babamın yüzündeki kocaman gülümsemeyle ve birazda kabararak söylediği söz. işte benim kızıııımm ( ardından sıcacık bir sarılma )..

Ferhat Göçer'in şarkısı ,şarkı sözlerini kızı olmayan birinin yazdığını radyoda bir programda dinlemiştim.Hani birde olsa adam neler yazacak..
duygu sömürüsü gibi şarkı dedim ilk dinlediğimde... ikinci dinlediğimde ise oturup ağladım... çelişki içerisinde bıraktı bu şarkı beni... birgün ferhat göçer dinleyip ağlayabileceğim aklıma bile gelmezdi...hayat...

--spoiler--
Evlendiğin adam seni benim gibi korur mu?
Sen böyle mutluyken içimdeki hüzün sorun mu?
Başın sıkışırsa bana söz ver lütfen olur mu?
Sen çağır baban hazır
--spoiler--
Tanrının hediyesi olduğuna inanıyorum.
--spoiler--
evlendiğin adam seni benim gibi korur mu?
--spoiler--
yok böyle bir şarkı.
ferhat göçer'in oturup ağlatacak şarkısı. pazar günü evlenecek biri olarak gözlerim şişti ağlamaktan. ferhat yani seninde yaptığın iş mi yani, bula bula bu şarkıyı çıkarmak için benim evleneceğim zamanı mı buldun?

beni affet kızım..
gözümün önünde büyüdün göremedim..
beni affet kızım..
nasıl sevdim seni gösteremedim..

beni mahvet kızım..
bir lafın yeter buna, söylemedim..
hadi vazgeç kızım..
benim gözümde hiç büyümedin..

evlendiğin adam seni benim gibi korur mu?
sen böyle mutluyken içimdeki hüzün sorun mu?
başın sıkışırsa bana söz ver lütfen olur mu?
sen çağır baban hazır.
--spoiler--
Evlendiğin adam seni benim gibi korur mu?
Sen böyle mutluyken içimdeki hüzün sorun mu?
Başın sıkışırsa bana söz ver lütfen olur mu?
--spoiler--
bakireyimle aynı anlamada gelebilecek kelime.
ilk cinsel ilişkisi sonrası kız"d"ım diyebilecek olan kişidir. iki şekilde olabilir; bunu yapana fena halde kızıp sen ne yaptın hayvan herif diyebilir bir ikincisi ah be kırkbeş dakika önce kızdım diyebilir.
yaşı kaç olursa olsun her kız çocuğunun babasından işittiği *hitap şekli. duyunca insanın içini ısıtan kelime.***
okan bayülgen'in hoşlandığı hitap şeklidir.