bugün

Kıymet bilicilik bu çağ insanına mahsus değilmiş gibi zamanlardan geçiyoruz. Kime ne kadar rahmani davranırsan davran, tüm rahmaniyeti çerçeveletip tuvalet kapısının üzerine asıyor. Bazı eskiler, eksiksizce şunu dile getirir: iyilik yap denize at balık görmez ise halık görür...

iyi de sayın eskiler, konumuz çok başka.

- olsun, olsundu.
+ pekii.

T: bilgisizlik içeren ve içerlenmiş olan sitem.
ne yaparsan yap adı gün gelir yapmasaydın olur demişler.
Çoğu insan siz öldükten sonra bilecek kıymetinizi. Merak etmeyin er yada geç.
Şu sıralar yaşadığım durumdur. En azından ben öyle hissediyorum. Kendime çok kıymet biçtiğimden de değil aslında bilmiyorum belki yanlış insanlardan bekliyor olabiliriz.
Bu dünyada ana baba hariç kim için ne yaparsan yap mesele her şeyin üstüne basıp çiğnemek olduktan sonra yaptıklarının zerre önemi kalmıyor.
Sonuç olarak insanı üzen bir hadise maalesef.
Normalde insanlar zamanında kıymetini bilmedikleri kişilerin kaybettikleri zaman değerlerini anlarlar ve pişman olurlar. Beni kaybeden insanlarda bunu görememek gerçekten çok acı. Ne hayatlarındayken kıymetimi bildiler ne de hayatlarından çıktıktan sonra... Belki de kıymetsiz bir insanımdır.
Yalnız o kadar çok kıymet yazdım ki şu an kelimeye yabancılaştım. Kıymet ne amk ya kıyma markası falan mı?
kime göre neye göre. (çoğu zaman)insanların kendilerini vazgeçilmez sanmasından mütevellit doğan hissiyat. kıç kaldırır. çok gereksizdir. kıymetten kasıt iyiliğin, güzelliğin, anlayışın, hoşgörünün sömürülmesi-kullanılması veya anlaşılmaması ise zaten baştan kaybetmiş oluyorsunuz çünkü hareketlerinize karşılık bekliyorsunuz. yanlış. bu (güzel) hareketleri-davranışları siz siz olduğunuz için yapın. yani olduğunuz gibi davranın. ilişkilerde rol, sürekli daralarak en sonunda çıkmaza varan bir yoldur. bir yerden mutlaka patlak verir.
iyiyseniz herkese iyisinizdir. ve iyi olarak bilinirsiniz. misal sen eşine iyiysen başkasına kötü olamazsın. o senin ahlakındır, karakterindir çünkü. eşine dostuna hayvan gibi davranıyorsan aynı şekilde çevrene de hayvan gibi davranırsın.
kıymeti tayin edecek olan kişinin kendisi değildir. kim kendini kötü olarak görür ki, öyle değil mi. herkes kendine göre iyidir, haklıdır, doğrudur. kıymeti tayin edecek kişiler ikinci ve diğer kişilerdir. buda genelde yüzüne söylenmez zaten. ama sen (iyi-kötü)osundur. ve yarın öbür gün öldüğün vakit o şekilde bilineceksin.