bugün

sopayla eline vuran bünye acildeki ortapedi doktoruna sorar
_acaba kırılmış mı?
gözler dolu dolu köpek yavrusu gibi bakıyordur bu arada. doktor yüzüne dahi bakmadan cevap verir.
-kırılsa duramazsın.
bünyede ciddi olamazsın bakışıyla odadan çıkıp kırılsa acır denilen parmakla eve yol alınır.
tamamen yalan olan teselli cümlesi. ulan benim kolum kırıldı, dirsekle bilek arası 60 derece açı almış muğagoym gayet de yerimde durdum. kendimi teselli ediyorum bi de ''kırılsa duramazdım de mi lan'' diye.
duramıyorum işte.
ayağımı çarpmışım şişmiş morarmış, diyorum var bunda bişey . kozalak yok canım kırılsa duramazdın diyor. e duramıyorum işte lan!
anasını sattığımın dünyasında dayanıklı olmak da suç. 15 gün sonra doktora gidiyorum, geçmiş olsun ayak kırık.
yanlış teşhise açılan ilk kapıdır.
bir numaralı yalandır efenim. duruyor insan. büyük bir ağrı oluyor ama duruyor insan. olayın sıcaklığıyla anlaşılamıyor eğer görünüşte bir terslik yoksa. bu lafı söyleyenin de ta .mına koyayım ben.
- abi, zikimde acayip bi ağrı var.
+ kırık olsa duramazsın.
klasik kırıkçı çıkıkçı cümlesidir.
- nasıl yani duraram ?
+ duramazsın işte.
- duramamak ne ?
+ offff offf....
- her önüme gelene zıplarmıyım yani nasıl duramam...
türk insanının ünlü repliklerindendir. hayatında bırakın kırığı yara görmemiş insanların bile ağzında dolanmaktadır.
sevgili: dişim kırıldı bitanem yaa :(

ben: çıkıktır o kırılsa duramazsın çünkü.

(arkada sevgili koşar, önde ben koşarım)
bir cem yılmaz repliğine bir çok söz dizisi oluşturulan mizahi cümle..
efsane replik. herkesin bildigi bir şey. sokakta kime sorsan söyler, kırık olunca durulamayacagını.

en tazesinden;

+ geçmiş olsun hayırdır noldu bileğine?
- top oynarken burktum galiba ya da çıktı abi ya bende bilmiyorum.
+ ( o anı beklermişcesine ) banada olmustu top oynarken. ama kırık değildir. kırık olsa duramazsın.

dün bu diyalogu 3-4 kere yaşadım sözlük.
cem yılmaz'dan önce anneannemin klasikleşen lafıdır.

kadının gözünde hiç bir şey kırık sıfatını taşıyamaz. anca bildiğin kopacak ki o zaman bu tarz bir şey diyebilsin ki o da belki.
hilafsiz her ufak kazadan sonra soylenen, turk tarihinin en buyuk kliselerinden birisi.
en son kullandıgimizda arkadasin kolu 6 ay alçıda kalmıştı.
Parmaklarım çıktığında bana da söylenmiştir defalarca. Halkımızın kırık anlayışı kıvranmazsan kırık değildir.
küllün yalan olan klişedir. ortaokuldayken sağ kolumun bileğinde aynı yerden 2 kemik birden kırılmıştı. deri ve sinirler tutuyodu sadece. alçıya alınana kadar elimi diğer alimle tuttum hep. ancak en ufak bi acı bile hissettmedim. ne zaman ki gece yatağa girdim o zaman başladı işte.
bahsedilen kalpse sike sike durmak zorundasın. ne yapıcan amk. söküp atıcan mı?
eklem bozukluklarında en sık kullanılan kelime. kırık olsa yerinde duramazsın diye de tarif edilebilir. klişeliğini geçtim artık, duyunca komik geliyor *
kırık olduğu zaman "çıkık olsa duramazsın" , çıkık olduğu zaman da "kırık olsa duramazsın" diye söylenen cesaret formülüdür
cem yılan tespiti değildir. yıllardır var mk ne cem yılmazı.