bugün

bursa gemlik'e bağlı bir sahil kasabası, bir zamanlar eğlenceli fakat 17 ağustosdepreminden sonra dinginleşen yer.
emekliler için ideal sahil kasabası.
süpersonik bi yerdir. bu süpersonik yerde teyzemin de süpersonik bi yazlığı vardır (kendi gitti, beni de çağırsın diye bekliyorum)
gelelim özelliklerine:

denizi pistir, yosunlu ve deniz anası kaynar,
bolca travestiye rastlarsınız,
arka sokaklarında bakkal, market bulmak biraz zordur,
balık restorantı ünlüdür,
palmiye dondurmacısı şahanedir,
lunaparkta gondola binmek için bi yarım saat beklemek zorunda kalırsınız ama buna değer,
harika bi pazarı vardır, genelde kıyafetler, terlikler, bijuteri, oyuncaklar, ıvır zıvır olur, bazen de el değmiş nefis erişteler satan teyzeler gelir,
insanları eğlencelidir,
her sene festivali vardır ünlüler gelir, olay çıktığını görmedim ben son 3 senede değişmiş midir bilemem,
benim gördüğüm kadarıyla 2 adet yazlık sineması vardır, çok ucuza açık havada nefis filmler izlersiniz,
internet cafeleri boldur ve pahalı değildir, sıkıntı çekmezsiniz,
minibüs ve taksi bulmakta zorlanabilirsiniz,
küçük kumlanın bitişi, büyük kumlanın başlangıcında gazinolar bulunmaktadır ve süpersonik eğlenirsiniz,
eğer adı değişmediyse denizatı isimli bi diskosu da vardır..
Bursa'nın Gemlik ilçesine bağlı kazası, yazlık siteleri çoktur, yaz ayların da nüfusunun kat ve kat üstüne çıkar, gece pazarı çok güzeldir, denizinden kolibasili, yosun ve denizanası eksik olmaz ama yine de güzeldir, senelerim geçmiştir, asla unutulmaz anılarla doludur.**

Zira benim gittiğim senelerde "1989,1999 arası her yaz" son derece güzel ortamları vardı.
Kumlaya geldiğimizde dik bir yokuştan inerdik ve o anda kalp atışları hızlanırdı, sahil tarafında her sene değişen tankut öktem imzalı heykeller karşılardı bizi, sonra mavi deniz, yosun kokusu, sessiz ara sokaklar ve sonrasında her sene orda olan sevgiliyi arardı gözler.*

Sabahları ekmek almaya giderken, bugün deniz güzel olacak mı diye ön keşifler yapıp evdekileri gazlamak ve sonrasında ailece girilen deniz de yosun ve denizanalarıyla birlikte yüzmek.* izzet kaptana el sallamak, arka yolda bisikletle meyve ağaçlarını ziyaret etmek, çay bahçelerinde şişe gazoz içmek, ankesörlü telefon sırası, plaj voleybolu aktiviteleri ve sokak başlarında yapılan hoş sohbetlerle geçirilen sıcak yaz günleri.
Geceleri orman kampı, cafeler, atari salonu, veis dondurma, fırın, iskele, yunuslar, siteler ve halı sahaya uzanan yolda hatun kişilerin peşinde koşmak. all that she wants, informer, coco jambo, melodilerinin yükseldiği diskoları bırakıp*, cafelerde okey çevirmek, kumsalında geçen romantik anlar, ilk aşklar, ilk öpüşmeler, ilk alkol ve birçok ilkin yaşandığı heyecanlı geceleri içeren, sevimli, sıcak, doğal tatil mekânı. * *
büyük kumla'dan büyüktür. isteyen ölçebilir.

ayrıca yaz sezonu açıldığı zaman sahil yolu araç trafiğine kapanır. bisiklet çeteleri ortaya çıkar.
eşref kolçak'ın yıllarca yaz kış yaşadığı ve yanılmıyorsam halada yaşadığı yerdir. eski mercedes 230'u kapının önünde durmakta.
eskiden huzurluydu, herkes birbirini tanırdı nerdeyse, eğlenceliydi de ama zamanla kalabalıklaşan sokakları, plajları ve de kirlenen deniziyle eski gülerini özlettiriyor. nedense yazlarım artık büyüsünü kaybetti kumlada.
geçen seneki festivalde ismail yk ve 15 yaşındaki çocuklardan oluşan bir rap grubunun konser verdiği küçük şirin ve bir okadarda bela dolu** şirin tatil beldesi.
temmuz ayında yaptığım üç günlük ziyaret sonrasında* geçmişteki güzellikleriyle hiçbir alakası kalmadığını gördüğüm tatil mekanı.

denizi gerçekten berbat her türlü pet şişe, çöp, yosun, köpük vs bulmak mümkün, eskiden bu kadar değildi, zamanında güneşlendiğimiz plaja belediye tarafından beton dökülmüş sahil boyunca bir yudum kum bulmak mümkün değil, nüfus inanılmaz artmış ve kalite inanılmaz düşmüş hele hafta sonu bırakın denize girmeyi sokağa çıkmak mümkün değil.*
zaman bir çok şeyi götürmüş küçük kumladan ve maalesef yerine hiçbir şey konmamış, gece hayatı barcelona denilen küçük barakadan bozma bir mekandan ibaret, sahil pis yapılaşma düzensiz.*
değişmediğini gördüğüm ve bana eski seneleri * hatırlatan tek şey veis dondurmacısının mükemmel dondurmaları.
maalesef onca sene sonra keşke tekrar gitmeseydim de hatıralarımdaki güzel kumla anılarımdaki gibi güzel kalsaydı.*
pazarındaki çin mallarıyla beni benden alan şirin yer.
denizinin her yıl daha da kirlendiği için artık girilemeyecek kadar pis bir hale gelen güzel belde.
Çocukluğumun geçtiği, burnumda tüten tatil beldesi.
iyice boku çıkmış tatil beldesi. denize girilmez pislikten. ancak beton dökülmüş deniz kıyısında biranızı alıp mehtabı izleyebilirsiniz. dalga sesi yok artık çünkü.

jackers küçükkumla'dan bildirdi.
denizinden bi bok olmaz. ama çarşısı pazarı gezmesi tozması süperdir. yok ben kafa dinleyeceğim diyorsanız da köprüyü geçer büyük kumlaya gidersiniz. orada da genellikle emekli amcalar olur.
burada oturan herkes ya eşref kolçak'la komşudur, ya da harun kolçak sünnet olurken pipisini görmüştür...öyle biryer işte...
(bkz: izzet kaptan)
depremden once kucuk bodrum olarak anilan, marmaranin en iyi yazlik mekaniydi. hala iyi ama artik eskisi gibi degil.
Ozlenilendir. Her yaz giderdik cok severdim.
eskisi kadar bakımlı olmayan yazlık yer. ama sevimlidir, güzeldir.
adı üstünde sahili kumlu olduğu için adı burdan gelmiştir. 1980 ve 90'larda bursa'nın ve marmara'nın en güzide yazlık mekanlarından biriydi. bizim yazlığımız yoktu ama akrabalarımızı görmek için arada giderdik kumlaya.

1999 depreminden sonra insanlar korktu. binaların bir kısmı hasar görmüştü. daire fiyatları aniden düşüverdi. durum böyle olunca bursanın ve kumlanın yerlisi olmayanlar kumlaya doldu taştı. fiyatlar çok ucuzladığı için ipini koparan kumladan yazlık aldı. şimdilerde ise kıptilerden ve barzolardan geçilmiyor kumla. denizi de çok bulanık ve pis. artık eskisi gibi bir cazibesi kalmadı.
Havuzlu bi sitede oturmuyosanız pek bi anlam ifade etmeyen ve gitgide keşmekeşe dönen bursanın şirin yeri.

ilginçtir ankaralılar pek sever burayı.bol miktarda 06 plaka araç göze çarpmaktadır.
Şu an bulunup çokça sıkıldığım yerdir . Aslında bu sene fena değil . Sanırım arkadaş ortamı olmayınca sıkıcı .
görsel
Evet sözü size bırakıyorum değerli yazarlarım. Nerde o eski kumla diyorum çünkü bu pislik haddinden fazla..
2000li yılların başında harika bir yerdi. Şimdi viran.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar