bugün

Konunun özü türk insanının bilime ve bilimselliğe verdiği önemdir ve türk insanına birşeyi ispatlamak için tek yapılması gereken açıklamanın bilimsel olduğu veya en azından bilimsel görünüşlü olduğudur.

bu kandırmaca sadece konuşma esnasında değil herhangi bir yazı, bir açıklama veya bir sınav, bir ödevde de sıkça kullanılmaktadır. Oran verirken sanki hesaplanabilecek birşeymiş gibi %53 gibi küsürlü bir oran vermek, sınavlarda sonuç bulurken, hesap makinası bile kullanmak yasak olduğu halde virgülden sonra altı yedi basamak küsürat vermek ve ödevi başkasından kopyalarken çıkan sonuca bir basamak daha küsürat koymak gibi örnekleri mevcuttur ki özellikle son örnekte eğer ödevi herkes birbirinden çekiyorsa en son çeken kişide sorunun cevabının 10-15 basamaklı küsürata ulaşması mümkündür.
mantıklıdır. %93,4 gibi büyük bi oranda inandırıcılığı vardır. *
turkiyede yasanmis ve yuksek derecede samimi gorulmus bir olaydır(!) normal bir sayı veren insanla küsüratlı sayı veren insan arasında kardeslik ve uzaktan arkadaslık kadar ucurum vardır.*
bilgisayar parçalarında listeye ürün fiyatları 50.14 $ tarzında yazıldığı vakit insanlar "vay be fiyattan kırpabildikleri kadar kırpmışlar küsürat yazmışlar" diye düşündükleri olur. belkide ürünün fiyatı normalde 50 $'dır ama sırf küsüratlı fiyat olsun diye üstüne biraz daha eklerler.
şimdiye kdr zamanında bitiremediğim bütün deneyler için kullandığım ve %100 verim aldığım yöntemdir
ama tabi dikkatli olmak da lazım
tüm dünyanın pi sayısına inanma sebebi olabilir.
konuyla ilgili bir anekdot:
bilgisayar dersinde, sevgili hocamiz ram denen seyden bahsediyor:
-simdi, cocuklar. yavrum bak buraya.. evet. bu mesela soyle oluyo.. atmisdortluk oluyo mesela.. onun iki kati var bi de.. evet kac ediyo iki kati.. yaklasik yuzyirmisekiz..
burda millet mustehzi kahkahalar atar..
-hocam, nassi yaklasik yaa. hahahhaa.. yaklasik olur mu hic..
-yav olm. bakh.. o orda tam deil.* aslinda kusuratli ama biz yuvarliyoruz kolaylik olsun diye.
millet hocayi makaraya almaya devam eder.. sonra ogreniriz ki, megersem onlarin hepsi pi'nin amcaogullariymis da, inandirici olmasin diye yuvarliyolarmis. yaa..
+ olm taş gibiydi hatun. nasıl yalvarıyor benim villaya gidelim, para vereyim diye.
- abi kasmasan artık.
+ olm yemin ederim lan, dizlerime kapandı kadın ortaköy ün ortasında.
- ya yeme hocam bizi.
+ 14,345 ulan!!
- oha!!! eee sonra ne yaptın abi hatuna?
+ haşşöle. sonra arabasını filan verdi karı bana.
artık inandırıcı olmayan eylem.

(bkz: tam sayı verince inandırıcı olmak)
laboratuvarda deney yaparken sonuçlara tam ulaşamadığınızda eğer kafadan atacaksanız hocaları kandırma yönetmidir.zira tam sayı yazıldığında hocadan "yavrum evladım bu sayı böyle ne de güzel çıkmış sen deneyi bi tekrarla istersen" gibi bi cümlecik duyma ihtimaliniz gayet yüksektir.
cümleye "nevada'da yapılan bir araştırmaya göre" diye başlayarak inandırıcı olmak gibi bir şeydir. ayrıca bir de şu vardır:

(bkz: sac dokulmesinin yuzde 47 azalması)
(bkz: nasıl yani)
tam sayıyı söyleyince daha çok inanılacağını düşünen insan repliği.
(bkz: 35456712 fenerbahce taraftarı)
(bkz: 72123890 kişi bizi izliyor)
kusuratlı rakam söyleyimde kafadan attığım belli olmasıncılar vardır. bunlar böyle küsüratlı rakam verip, kimsenin hiçbir şey anlamayacağını sanarlar. tam 32150 kişide görülen hastalık yada halkın %75.9'u gibi. çok yazıktır, çookkk.*
- recep ya sen şu ana kadar kaç kızla çıktın?
+ 27
- atma recep din kardeşiyiz
+ beni boşver sen kaç kızla çıktın?
- 57.321
+ vay lan helal olsun, elliyi geçmişsin.. nerdeyse benim 2 katım
reklamcıların sık kullandığı pazarlama taktiğidir.Özellikle kozmetik reklamlarında karşımıza çıkar. *
(bkz: kusuratli saate randevu verince dakik olmak)
saati 07:37'e kurmak gibi bir şey.**
(bkz: 4 bucuktan 5 almak)
lise 1 kimya kitaplarında anlamlı rakamlar olarak anlatılan durum.
bunların hepsi değil fakat %99.999 namussuz.
-abi kaçta buluşalım?
-14.22 iyi mi?
-y&%(0)jg.
özellikle termodinamik sınavlarında oldukça geçerliliği olabilecek durumdur.
-bizim dershanedeki öğrencilerin %87.25'i üniversiteyi kazandı.
+hmm güzelmiş.
-ayrıca kalan %12.75 den % 6.75 i iyi puan almasına rağmen daha iyi almak için tercih yapmadı. kalan %6.00 biraz salaktı. bu %6.00'nın %4.39'u embesildi. o embesil gurubun %92.147'sini salak gurubuna çıkardık.
+tamam hemen kaydoluyorum.
(bkz: barney stinson)
barney stinson yapar bunu dizide. sürekli uydurduğu istatistikler %83 tür.