bugün

(bkz: midem bulandı)
Ben de öğreniyordum bir ara ancak kürtçe de telaffuz çok önemli. Türkçe konuşurken daha çok dudak seslerini kullandığımız için kürtçedeki " x" gibi sesleri kullanmak zor oluyor ve kelimeler anlam kaybına uğrayabiliyor. Bu yüzden kelime bilgisi öğrensem de konuşmayı öğrenemedim.

Not: bahsettiğim x " iks" değil, " kh".
sittin sene merak etmediğim bir şeydir swh.
Kürtçe diye bir dil yoktur. Başlığın Farsça öğrenmek şeklinde düzeltilmesi lazımdır.
çıkar üzerindekileri ne dediğin anlaşılmıyor.
Kürtçe derken lazca öğrenen yazar isteğidir.

(bkz: istiyrum)
Bir lisan bir insan, iki insan iki lisan diyerek bugün başladığım çalışmalardır.
belli yerlerde işe yarayacak öğretimdir.

ana dili kürtçe olan insanlar çok. türkçe de öğrenmediyse kaldın öyle iyi mi?

türkçe bilen birilerini ara dur. hayat işte.
Zaman kaybı ve gereksizdir pek çok kişi için.
Gayet kolaydır.
Gerekli olanlar:
*bir adet kapçuk ağız
*bir adet içi su dolu bardak
*küçük dil ve ciğer
Şimdi suyu ağzınıza alıp küçük dil ve ciğer yardımıyla gargara yapın.
Hayırlı olsun şırnak lehçesinde kürtçe konuşuyorsunuz.
istediğimdir. neticede meslek icabı doğu'nun en ücra köylerinde görev yapacaz belki. insanların ne söylediklerini sağlıklı bir şekilde anlamak gibisi var mı?
ke$ke öğrensem dediğim hadise. ke$ke...
Tek kelimeyle: gereksizdir.
spas dikim kelimesiyle başlanabilir.
sırrı süreyya seve seve öğreneksiniz demiş. sebebide biz onlara türkçeyi zorla öğretmişiz. lan kültür öğretmişiz daha ne istiyorsun amk . ben kürtçede bilirim, lazcada benim için kayıp değil tüm dilleri öğrenmek elimde olsa öğrenirim arkamızdan sikik sikik konuşturmuyorumya sizi o bana yeter. beyler öğrenin amk bir küfür ediyorlar varya aklın hayalin durur. sen bilmiyorsunya kaptır gitsin.
(bkz: türkçe öğrenmek)
kürtçe bir çok lehçesi olan bir lisandır.

kesinlikle öğrenmek istiyorum.

dünyanın en zor dillerinden biri olan fransızcayı ana dilim gibi öğrenebildiysem, kürtçeyi hem de çok isteyerek öğrenebilirim.

edit: kürt değilim. olmam da gerekmiyor, kulağıma hoş gelen bir dili öğrenmem için.
imkansız değildir. Şahsen benim öğrenmek gibi bir isteğim yok ama.

O değil de, ben bu Türklerin kürtleri ezmek isterken düştükleri komik duruma bayılıyorum yaa. Orangutan bir ırkmış, ahah, bir türk'ün tipi neye benziyor acaba? Hindiye falan mı? Bir yabancıya sormak lazım...
yerine dünya'yı kurtaran adamın oğlunu izlemenin daha aklam uygun olduğu eylem.
olmayan bir dil öğrenilemez.
farsçanın bir lehçesini öğrenmiş olursunuz. yani azeri türkçesi gibi..

he gerek var mıdır tabi ki yoktur. tip olarak orangutanlara benzeyen bir ırkın dilini neden öğreneyim. maymunlar bile daha yakışıklıdır ve daha güzel 'konuşur'lar.
dikiş nakış kursuna gitmek daha mantıklıdır.
ajan olarak mit'e girmeyecekseniz, doğuda kimsenin türkçe bilmediği bir bölgeye sürülmediyseniz ya da dağa çıkıp terörist olmazyacaksanız işinize yaramayacak olan bir dildir kürtçe. boş yere yorulmayın.

edit: başka ne işe yarayacak kürtçe biri bana izah etsin allahaşkına... eksi show reklamlardan sonra devam edecek.
zeka özürlülerin yapamayacağı iş. zaten ırkçılar geri zekalı oldukları için boşuna uğraşmasınlar. öyle yok "öğreneceğim son hede hödö değil" zırvalarını da geri zekalılıklarını meşrulaştırmak için boşuna kullanmasınlar. kafası az biraz çalışan herkes bu dili kolayca öğrenebilir.
herhalde bir lehçe öğrenmek isteyecek olsam aklıma gelecek son lehçe olurdu kürtçe. bunu gereksiz olması, kullanışsız olması ve herhangi bir akademik değerinin olmamasına bağlıyorum. tabi bu yazdıklarım çoğunun götüne batacaktır. sonuçta aramızda akademik boyutta, bilimsel boyutta kürtçe makaleler yazan insanlar var.

lehçe öğrenmek istemek dil öğrenmek gibi de değil. çok hevesinizin olması gerek. tabi isteyen paşa paşa öğrenebilir, kişiyi bağlar...

edit: kafası çalışan kişiyi boşverin bir gerizekalı bile bu lehçeyi öğrenebilir. ıyyk guyyk cıyyk cuyyk misali bir lehçeyi neden öğrenemesin ki insanlar? değil mi azizim?
kürtler türkçe konuşmayı öğrendi de bizim kürtçeyi öğrenmemiz kusur kaldı.neden kürtçe öğreneyim ki bu kadar gereksiz birşey olamaz.