bugün

öğretmek kadar zor değildir.
son zamanlarda bugün ne giysem adlı yarışmada ivana sert denen taş hatun kişisinin yaptığı eylem.

ne güzel türkçe konuşuyor. zaten hatun taş gibi soyadı gibi sert bir vücudu var binecem üstüne vuracam kırbacı tadında. çok tatlı konuşuyor. yerim senin dilini.
ciddi anlamda zordur. ve kafa karışıklığına neden olur.

mesela başta geniş zaman ekini kelimelerin ilk hecesinde hangi ünlü varsa ona göre getiriyordum. komik biliyorum ama. gülmek mesela; güler değil gülür'dü benim için. gelir? hayır efendim geler. giyer? no way, giyir.

neyse şimdi okayim türkçe'de ama hala çözemediğim ufak bir şey var. sanmak. ona da sanar diyorum hala. ama sanırım diye de bir kelime var. yani sanır mı doğrusu?
ingilizce ortalama 550 saatlik eğitim gerektirirken türkçe 1100 saate yakın eğitim gerektirir ve sondan eklemeli dil olmasından kaynaklı öğrenenlerin işi bir hayli zordur.

edit: şunu da ekleyeyim kendim de ingilizce öğretmeniyim, çalıştığım yerde türkçe öğrenenler de var lakin bir türk kadar seri ve akıcı Türkçe, tamamen gözlemlerime dayanarak söylüyorum, 3/4 yılda oluyor, 1.5 senedir öğrenmekte olan bir arkadaş "sen ne diyor ya manyak misin" diye söyleniyordu ara sıra millete ki o bile iyiydi, ingilizce ve fransızca anadilliler için durum bu ama Farsça anadilliler Türkçe'yi en kolay öğrenenlerdir 1 sene yeterlidir, her şeyi de ifade edebilir anlayabilirler.
aslinda bu kadar zor olmamali ogrenmesi. yani ciddi manada burada bir iki yil yasayan insan her dedigini anliyor.
göçmen olduğum için ben de türkçeyi sonradan öğrendim. şunu söyleyebilirim, zor olduğu söyleniyor konusu hakkında. türkçeyi ana dili moğolca olan biri öğrense ona zor gelecek mi, ya da tunguzca olan, ya da macarca? çok basit gelecek. ama sen kendi dili hint avrupa dillerinden olan birine altay dili öğretirsen tabiki çok zor gelecek. kolay mı yıllarca özne-yüklem-tümleç şeklinde konuşmuş adama fiilin sonda olduğu bir dili kavratmak? ya da iyelik eki diye bir şey hayatında duymamış adama onu kullandırtmak?
ama bir moğolun dilinde zaten bunların hepsi var adam çaba harcamıyor ki.

kısaca anlatmak istediğim şu, yani zorluğu insanın ana diline göre değişecektir.

ben kendim ise türkçe'nin çok özel bir dil olduğunu düşünüyorum, kimin nereden aklına gelir ki kelime köklerine ek ekleye ekleye konuşmak. enteresan bir durum.
Çoğu başlık açan( açmaya çalışan) arkadaşlar için şiddetle tavsiye ettiğimdir.
Biliyorum öğrenilmesi en zor dillerden. Ama başlık açacak kadar olsa da kabul.
anadolu'nun bir çok yerinde insanlar kendini ifade edecek kadar biliyor.
3 ayda hallettiğim durumdur. 3 ay önce tek harf bile bilmiyordum.
Şimdi şakıyorum vesselam.