bugün

her kelimenin sonuna ke eki koyarsan oluyor. Misal: devam, Devamke.
W ve x harflerini kulanmak demektir. Sanırsın kürtler amerikalı amk.
(bkz: uludağ sözlük)

Türkçe kelimelerin kullanıcılar tarafından girilen anlamlarının bulunabileceği katılımcı sözlük diye gelmiştik biz ama...
kürtçe bir sitede olabilir. naş.
gereksizdir. Sözlük kirlenmesindir. çok isteyen kürt sözlük diye bir sözlük kurup orda yazsındır.
siklenmeyeceği için tutmayacak girişimdir.
güzel bir adım olabilir.
art niyetle yapılmıyorsa, gerekendir. bir fransız şairini, bir ingiliz yazarı tanımak ne kadar kötü olabilir ki? tercümesi de yapılıyorsa çok evrensel bir yaklaşımdır.
gerçekleştiği anda fransızca başlık açıp fransızca entry girmek, lazca başlık açıp lazca entry girmek, rumca başlık açıp rumca entry girmek, arapça başlık açıp arapça entry girmek, ingilizce başlık açıp ingilizce entry girmek durumlarını da beraberinde getirmesi gereken olay.
ne de olsa ülkemizde sadece türkler ve kürtler yaşamamaktadır.
benim gibi, hem kürtçe hem Türkçe tercümesini yaparsanız çok güzel bir işe imza atmış olursunuz. farklı kültürlerden, tınılardan haberdar olalım...
bu nasıl bir inattır anlamıyorum: kürtçe başlık açacağım, kürtçe entry gireceğim, kürtçe anadil olsun, okullarda kürtçe eğitim verilsin. aklım almıyor. sözlükte eminim yabancı dil bilen çok kişi vardır. ama kimsenin bu tarz bir isteği yok. ne yani kürtçe entry girince adam mı olacaksın seviyen mi artacak
art niyet taşımaksızın, iyi niyetle yapıldığına inanan varsa, yapılsın.

madem herkes özgür, kendim bir dil uydurup, ben de o dilde yazacağım. sonuçta yasak olmayacak uyduracağım dil.

yeni dilde bu entry:

akjsı mcpao9 a98ur30m jıcajo9u789 n a87897 0j ıjakmnbsgfaşjp89 00 v 9ad9jmaa*
mcanvpa| mapoj mlvma afopjmaopj} knaspgva82 olafpj890, böopka|
'he çocuğum he' denilesi durumdur.

sen manitanı sevdiğini söylerken türkçe konuş, annene türkçe eline sağlık de, arkadaşlarınla vatanı nasıl bölecegini türkçe tartış, sonra kalk kürtçe başlık açacağım, kürtçe entry gireceğim diye umutlan. girsen ne olacak lan! anlayabilecek misin kopyalayıp yapıştırdığın o başlığı.

hem senin açacağın başlıktan ne olur ki. 'biji serok apo' 'çövari başi' den başka kürtçe kelime mi biliyorsun.

o sikindirik kürtçenle neyi tanımlayacaksın burada, tanımlasan kim anlayacak.
yetersiz kürtçenle neleri tartışacaksın burada. bu ülkede iki kelime haricinde kim kürtçe biliyor ki açtığın başlığa eşlik edecek.

sözlüklerde yazacağım, okuyacağım, onlardan faydalanacağım diyorsan türk diline götün mahküm. aynen ben okuyacağım, adam olacağım dediğinde türk diline mahküm olduğun gibi!
(bkz: yazarım bunu benim adım cemil)
bir şekilde heyecanlanmış, galeyana gelmiş ya da celallenmiş kişi sözüdür...
(bkz: sana yapamazsın demedim hobi olarak gene yap)
"ahhandhss ddsamdsaud sskkskks ks kksdsd" yazmaktan farksız olacak eylemdir. çünkü insanların %99 u anlamayacaktır. he anlasak canın sağolsun. dil dildir.
kürt yazarların ahmet kaya tarzı söylemlerinden biri. tabi bizi ilgilendirmez hangi dille ne yazıcakları da şöle bir durum var kaç kişi anlayacak o yazdıklarınızı, hani yazdıklarınızı sırf kürtçe olsun diye yazıcaksan tamam da, bi anlamı olucaksa yazdıklarınızın o zaman bide altına bilinen bir dille de tercüemesini yapın ki yazdıklarınız boşa gitmesin.
sonucunda muhtemelen hiçbir yazar başlıktan ve entryden anlamayacağından, başlık entry giren yazardan başka tanım alamadan sol frame in sayfaları arasında kaybolacaktır.
türkiyede yaşıyorsun bu toprakların ekmeğini yeyip paranı kazanıyorsun saygı duyman gereken en önemli unsur tek bir dil vardır o da türkçedir.
(bkz: ya seve seve ya sike sikeee nabeer)
arkasından; '' bunları korkmadan yayınlayacak, yürekli modların olduğuna da inanıyorum.'' diyecek yazardır.
çatal bıçak yemeden, bir önceki cümlesidir.

olayın akabinde; selim pusat ın;
bu devirde kimse ssg değil, zall değil;
o kadar güvenme hiç kendine, kimse munlayt değil.

şarkı sözlerini içeren bir entry girmesi olasıdır.
(bkz: kürt sözlük)
acaba, hollanda nın vatandaşlık sınavını biliyormu? kürtçe başlık adı altında faşizm yaparak, sosyalist söylemler ile amacını saklayan iki yüzlü insan?
kurucu unsur türk milletidir ve dili türkçedir. kurucu unsur ermeniler olsaydı, ermenice olur veya fransızlar olsaydı fransızca olurdu.
yazdığını kendi halkı bile anlamayan hatta; konuşmasını bile kendi halkı çözemeyen bir bir lehçeyi dil diye savunmak bilgisizliktir. bu dilde eğitim hakkı istemek insanlarını feodal yapıya kul, silah-uyuşturucu baronlarına asker yapmak için cahil bırakmaktır.

almanya bile, türk milli takımını seçecek olan, kendi yetiştirdiği çifte vatandaş olan türkleri vatandaşlıktan çıkarma tehdidi yapmıştır ki, "biz vatandaşlarımızın vergisi ile yetiştirdiğimiz sporcuların başka ülke milli formasını giymesini istemiyoruz" diyerek halkının parası-emeğini koruma açısından ve bir yöneticinin sorumluluğu açısından örnek bir davranıştır.

oysa, ihanetten gözleri kör olmuş-beyinleri durmuş bu insanımsılar, cehaleti ve ihaneti bir hak olarak savunarak, tarih boyunca olmayan millet-devlet-dil yaratarak, daha da vahimi kendilerine verilmesini istedikleri azınlık statüsünün ne anlama geldiğini ve kayıplarının ne olacağını bile sorgulamadan, basit bir kültürel istek gibi konuşarak insanları aptal yerine koyuyorlar.

faşizm yaparak, bunu sosyalist söylemler ile süsleyerek cehalet ve ihanetlerine ortak aramasınlar. lehçe ile eğitim olmaz. kürtçe bir lehçedir. folklorik olarak öğrenmek isteyenler öğrenir ki, zaten kürtçe dil kursları vardır ve açıktır. hatta kürtçe site bile kurarsınız. lakin, bu vb formlar ana dil üzerinden bilgilendirme amaçlı katılımlar yapılır.

mesela; insanlık ve sanat tarihinde bir stil-yazılı bir kaynak-idari bir sistem-yönetim-devlet ya da arkeolojik araştırmalarda tarihi bir değer sikke-obje-yazıt vb metaryel bile olmayan, nerede ise onbinlerce yıldır anayurdumuz dediği topraklarda mimari bir stil-yaşam tarzı ortaya koyamayan(ki aslında olmayan) bir kimliği kürt milleti ve kürt dili diye insanlara empoze ederek yalan söyleyen, bu yalanına kaynak için ısmarlama yazılarını bazı akademisyenlere yazdıran, hatta bir kelime kürtçe konuşmamış-yazışmalarda bir satır kürtçe yazmamış tarihi kişiliklere kürt diye sahip çıkan ve bunu roman bile sayılmayacak hikayelere bağlayan az gelişmiş cahiller komik olduklarını bile göremiyorlar.

insanlığın ortaya koyduğu medeniyet tarihinde olmayan bir olguyu var diyerek meydana getiremezsiniz.
insan aklı ile dalga geçer gibi kendi aptallıklarına yandaş toplama gayreti.
türkçe ile tam olarak türkiye nin dört bir yanına ulaşamaz iken; kürtçe girdiği entry ler ile, kimlere ne anlatacağını merak ettiğim yazar önermesi.

tmm gir güzel kardeşim fakat bizim bundan ne anlamamızı beklersin.

ingilizce konuşulan evrensel bir forum sitesinde türkçe başlık açmak gibi birşey bu.
yazarın evlilik aşamasında olduğunu ve çatal bıçak takımını beleşe getirmenin yollarını aradığının ispatıdır.
kendi kendine konuşacak olan bir yazar kararıdır. dil birliğinin önemi de zaten burada çıkıyor ortaya.
az önceki soruları eksileyen insanları anlayamıyorum. Kendinize bir kimlik seçmeniz yada bu kimlik için savaşmanız için yaratmış yada var olan veya kabul ettiğiniz kimliğin bir değer taşıması lazım. bu kimliği üzerinde taşıyan insanlar birey olup en basit insanın yaşam standartında olması ve pozitif değerler üretmesi lazım.

bu hakkınız gasp edilmiş ve insanlığa sığmayan şartlarda yaşıyorsanız ve bu hakkınızı elinizden alanlar için hesap sormak şöyle dursun bunlar kim diye soramıyorsanız-düşünemiyorsanız-gözlemleyemiyorsanız siz hangi değer için yaşıyorsunuz?

köpeğin bile önündeki kemik parçasını aldığında gösterilen tepki şöyle dursun kim diye düşünemez biri iseniz nasıl insan olarak bir değere hizmet edersiniz. Önce içinizdeki sürü psikolojisini ön plana çıkararak sizleri yönlendiren insanların maşası olmamayı ve haklarınızı korumayı öğrenmelisiniz. sokak ismi-şehir ismi ile uğraşan yerel yönetimler size ne yaptı? alınan milyonlarca dolar tutarındaki para nerde? yardımlar zaten parasız yapılmakta olup nakit olarak yapılan ödemeler feodal yapıda erimekte sizler karın tokluğuna yaşayamıyorsunuz bile.

ağalık-şeyhlik-şıhlık-terör örgütü aynı yapının kolları olup hepsinin kasası birdir. sizler ise bu kasayı besleyen birer piyonsunuz.
bana göre hak olandır.
beraberinde ermenice, lazca, ingilizce işte ne bileyim her ne dil varsa
onlarla ilgili yazılabilen de haktır.
ama ortam öyle birşey olmuş ki, kürtlerin savunulduğu her yer özgürlük yuvası sanki...
bıktım görmekten artık kürt de kürt.
tamam anladık savunduğunuz birşey var. çok şükür biz de faşist değiliz.