bugün

Cahil oldukları için başka bir şey değil. onlar yüzünden ülkede işsizlik patlama yaptı.
cahillikten ziyade uzun vadeli düşünceler içerisinde oldukları kanaatindeyim.
Söylemeye gerek varmı? Şimdi alınacaklar ama yirmi çocuğun 3 dağda 2 asker 3 ü hapiste 5 şi dışarda bunlara her an aday. Bu toplum çağa uygunmu? Tabiki değil. Bu kez hem topluma hem devlete yük oluyorlar. Devlette bunları son yıllarda barış sürecinde şımarttı. Yani Kürtler tekrar dinlerine dönmeyip o marksistlerin peşinden koştukları müddetçe o eski benliklerine uzak kalacaklar.
Yalaaannnn. Kişisine göre degişen bir olgudur. Kürtler diye bitirmeyelim olayı.
Tabiki cinsel ilişkiyi sevdikleri için.
doğulu bi amcaya sorduğumda

"geceler uzun evlat. zaman da geçmiyor ne yapak?" demişti.
Cahillikten tabi ki. Adam(!)lara prezervatif nedir diye sorsan, molotof çeşiti derler.
(bkz: kürt lütfen)
Kürt erkekleri ilk deneyimlerini çocuk yaştayken ve bir eşek ile yaşadığından, rahme düşen spermin döllenerek gebeliğe yol açtığını idrak edene kadar 12-13 tane çocuğu olmuş oluyor. o vakitten sonra da çocukların okul masrafıydı karıya traş bıçağıydı derken gelen yardım parasını prezervatife yatıramıyorlar.

yokluktan tabi ki azizim.
Nedeni bilinmemektedir.
Nedeni basit. Silahla alamadıkları doğuyu aşırı nüfusla almak için. Hatta artık hızlarını alamayıp ege ve akdeniz sahilindeki illeri bile gözlerine dikmiş vaziyetteler. Türklerde artık 5-6 çocuk yapmaya başlamalı, yoksa 40-50 sene sonra Türkiye değil kürtiye'de yaşarlar.
Çoğalmak için. Benim 7 karıdan 58 çocuğum var mesela.
Zorlu Doğu şartlarında kimseye muhtaç olmamak ve herhangi bir aga ve aşiretin boyundurluguna girmemek için kontrolsüzce yaparlar. Ben kendim de bir kürdüm. Aslında Kürtler birkaç sebepten dolayı çok çocuk yapar.

1) doğuda yaşam zordur. Insanlarin geçim kaynakları yoğun emek ve bilek gücüne dayalıdır. Yaşadığın bölgede bilek gücü yani kas yapısı bakımından erkek gücün yoksa geçimini zor yaparsın. Tabi bu Zon zamanlarda azaldı. Mesela hayvancılık ile uğraşırken, o hayvanlarin bakımı, yemi, beslemesi için birden çok kişiye ihtiyaç vardır. Is yükü arttıkça bunu yapacak kişide artması gerekiyor. Bir yardimciya verecek para olmayınca çareyi kendilerinde buluyorlar. ilerleyen zamanlarda yaşlaninca sizin babalariniz emekli olayım, biraz dinleneyim, emekli ikramiye alayım derken bizimkiler elden ayaktan düşünce herhangi bir birikim yapamadım, zaten hayvancılıkta para ve teşvik yok bari benim malıma bakacak birkaç oğlum, bana sahip çıkacak birkaç çocuğum olsun ister. Bu yüzden gelecek planlarını devletten ümidini kestiği için bu şekilde yapar. Çok çocuklu ailede büyümek çok zor. Her türlü zorluklar ve sıkıntılar ile karşılasir insan. Fakat Kürt insanı Mezopotamya nin çetin şartlarında büyüdüğü için asildir, gururludur. Yokluğu da bilir , bolluğa da. Her türlü zorluğa karşı dirençlidir. Çok çocuklu ailede büyümesine rağmen, kendi istediği bisikleti, elbiseyi, cantayi, önlügu, alamamasina rağmen atasina hiçbir zaman saygısızlık etmez. Hiçbir zaman başkaldirmaz, hayata yine dört elle sarılır. Öyle batıda eline diken batsa ağlayacak tipler gelip ateşle, Orak, çekiç, Tırpan ile dans eden emekçi, işçi, Kürt çocuğu ile kendini karşılaştırmasin. Onlar niye çok çocuk yapıyor diye sorgulama hakkı yok. Sen önce devletine bu insanlara onurlu bir yaşam imkani sundun mu diye sor. Yok sormayacaksan soran insana da ağız dolu küfür etme. Insanlar bir hak varsa devletten ister senden istemez. Senden daha çok hakettiği emeğinin karşılığını ister.

2) ikincisi ise bu saydığım şartlardan dolayı çok çocuk yaparlar. Aslında çok erkek olmasını isterler, bazen araya kız girince o kız yerine bir erkek daha denemek ister ve sayı böylece bi anda iki katına ulaşır. Fakat diyelim ihtiyaç olan 4 erkek oldu mu kız çocuklarına pek ihtiyaç duymazlar. Fakat benim amcalarim hep bir kız kardeşleri olmadığı için ağlarlar. Belkide en iyi onlar bilir kız kardeş olmamanin ne demek olduğunu.

3) bide hala azalmakla birlikte aşiretlerin etkisi kalmasada aile, soy, akraba Arasında çok pis kavgalar olur. Doğu insanı serttir. Birbirine ölümcül darbe atar. Bu kavgada dayak yememek için, direnmek, ona bişey olduğu zaman onun yerine intikamını alacak birileri olsun diye yine çok çocuk yaparlar.

Bu dediklerim aslında kırsal kesimde çok olur. Kentlerde yaşayanlarda biraz daha az olur. Son dönemlerde bunun bilinçsiz bir şekilde yapıldığını gören millet biraz daha bu konuda bilinclenmeye başladılar. Sayı kısmen de azaldı. Sizin şimdi gördüğünüz o çok aileler eskiden olandi. Son 10 yıldır evlenmiş olan birçok kişi tek yada ikide durmuş. Normalde 10 yıllık evli bir Kürt çifti bi düzine yapmıştı.
aslında gelişmemiş oldukları için böyle. eski refleks devam ediyor. önceden insanlar çok çocuk yapardı çünkü 10 çocuktan muhtemelen bir iki çocuk yaşardı. ölüm oranları fazlaydı hatta kadın bile doğururken ölebiliyordu. bu yüzden fazla karı da alırdı. işte kürtlerde halen daha devam eden şey bu çöl yasalarından kendilerini kurtaramamaları. artık doğumda ölme oranları bayağı bir azaldı. iki çocuk yapsan iki de elinde kalıyor. gereksiz atraksiyonlara girişmeyin bence.
Midye dolma sektörüne hareket katmak için.
Merak edilendir.
prezervatifin icadından haberimiz yok.
20 çocuktan 10 tanesi pkk için diğerleri amele travesti siyasetçi gibi boş işler için.
kan parası almak için. kürtler çocuklara birey olarak bakmaz. çocukları arabaların altına atarak insanlardan 20 bin 30 kan parası koparmaya çalışırlar.

inanmayan varsa doğu ve güneydoğu'ya araba ile gidebilir.
Sevişmedikleri için.
Eseyli uremenin bugini. Bulmus adamlar mk. Bildigin mitoz bolunuyor adamlar.
19 ve 21 tek sayı olduğu için ikiye bölünmez.
ülkeyi ele geçirmek için.
Yaşlanınca kendilerine bakması için. devlete ve kurumlarına güvenmezler. Akıllarınca kendi önlemlerini alırlar. O kadar çocuk ilgisizlikten hırsız mı olmuş, tinerci mi olmuş, terörist mi olmuş önemli değil. Bir iki tanesi yaşlanınca babasına baksın yeter. zihniyet bu.
Dağda bayırda kışın ortasında yapacak başka bir işleri yoktur da onun için. Non stop pompa
Çoğu kırsalda yaşadığından 20 çocuğu tarlaya bi salıyor 5 kişilik bir ailenin 1 günde yapacağı işi 2 saatte hallediyorlar. Birde bunlar çok yakın yaşadığından, nasıl denilir bilemedim misal bu civarda köyün birinde kürtler var adamlar yaklaşık 80 kişi 4 tane 3 katlı apartmanları var hepsi orda yaşıyor. Ayrıca bunların hafriyat işletmeleri neyi var. Dışardan işçi tutmayıp hep kendi çocuklarını çalıştırdıklarından çalışan masrafı yok. Paranın gözünü vuruyolar. Neyse yapmasalar daha iyi keşke bunlar olmasada nüfus 60a düşse.