bugün

resmi dili türkçe olan türkiye cumhuriyeti 'nde normal olandır.

resmi dili türkçe olan türkiye cumhuriyeti 'nde türkçe konuşmayı reddedip kürtçe konuşmakta diretirsen, saçmalamış olursun. kimse de sana saygı duymaz, dilini öğrenmez.

şimdiden edit: masum kürt kardeşlerimizi ayırıyorum elbette.
kürtlerin azınlık olduğunun göstergesidir. bir yerde kim daha çoksa onun dili konuşulur.
(bkz: şimdi siktir git)
Kürtler ile aynı ülkede yaşasanda anayasa da yazan dil ana dilindir. Ermeniceyi ve bir çok dili de bilmesi lazım bu düşünceyi savunanların.
daha da ilginci türkiye cumhuriyeti nde yaşayıp, türkiye cumhuriyet i vatandaşı kabul edilip türkçe bilmemektir.*
bir tarih hocamız vardı aynı zamanda yazardı kendisi ve kürtçe diye bir dil olmadığını tamamen farsçadan çalıntı bir dil olduğunu söylerdi buna inanırdık. üniversitedeki hocasının işinde çok başarılı bir profesör olduğunu tüm dünyanın tanıdığını ve onun da kürtler ve ermeniler şeytanın soyundan gelmektedir dediğini söylerdi, inanmak isterdik, ben inanırdım hala da inanmaktayım.
gayet doğal bir şeydir.
bir ülkede cahilliğinden gurur duyan mallar olduğu müddetçe normal olduğu anlaşılacaktır. resmi dil olsa öğrenecekmiş; sorarlar, ingilizce resmi dil mi? otur şimdi.
Türkiye Cumhuriyeti Anayasası :

" MADDE 3. ; Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir.

Bayrağı, şekli kanununda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır.

Milli marşı ;istiklal Marşıdır.

Başkenti Ankaradır. "

Nokta
her kuşu öptük bir karga kaldı.
anayasayı okuyup g*tten anlayanların varlığı nedeniyel anayasa hukukçuları bile vardır bu ülkede; o kadar cahiliz, çoban lazım... dili türkçe'dir deyince, evet başka dil öğrenemezsin diyor anayasada... hayır adam türkçe de bilmiyor, bilse g*tten anlamazdı okuduğunu... böyle adamlar yüzünden irticacılar anayasa değiştirecek ona yanıyorum.
nazi almanyasında yaşayan papazın sözleri;

naziler,

- komünisleri götürdüler bana birsey olmaz dedim sesimi çıkarmadım

- yahudileri götürdüler sesimi çıkarmadım

- çingeneleri götürdüler sesimi çıkarmadım

- eşcinselleri götürdüler sesimi çıkarmadım

- beni götürmeye geldiler sesini çıkaracak kimse kalmamıştı

iyimser olmayın beyler, ülkemiz bölünüyor, sesini çıkaracak kimse kalmayacak...!
(naziler=kürt milliyetçileri)
bizim kürtlerle değil, kürtlerin bizimle yaşadığını unutmayalım öncelikle.

muhtaç olanın da yapması gerekenleri yapması gerektiğini de hatırlatalım.
(bkz: türkler ile aynı ülkede yaşayıp türkçe bilmemek)
olabilir. lazların ve diğer anadolu insanlarının da dilleri türkçe olmasına rağmen şivelerini bilen pek az insan vardır.
ayıp bir şey.

ayıp olduğunu bildiğim için bir kaçkez öğrenmeyi denedim.

ne zaman öğrenmeyi denesem, her defasında kürtçe kelimelerin garip telafuz biçimleri karşısında zorlandığım için hemen kusmama neden oluyordu. artık kürtçe öğrenmeyi denemiyorum. tuhaf dilinizi öğrenemediğim için kusura bakmayın.
anadili türkçe olan bir ülkede yaşadığımdan hiç önemsemediğim şey. bizim değilde türkçe bilmeyen kürtlerin türkçe öğrenmesi daha mantıklı geliyor bana. bide türkiyedeki türklerle kürtlerin nüfusunu oranlarsak..
o zaman akıla şu soru geliyor;
amerika da yaşayanın kaç dil bilmesi gerekir acaba?
türklerle aynı kimliği taşıyıp türklüğü kabul etmemek.*
kürtlerin dini öğrenmenin bize hiçbir faydası olmayacağından gereksiz eylemdir.
hee eğer ortamda bir mağara adamı konsepti yaratmak isterseniz olur.
asıl aykırı durum türkiye'de yaşayıp türkçe bilmeyen kürtlerin olmasıdır.
bilmek gibi zorunluğu olmadığı için bilmeyen insandır.
ama komik olan türkiyede yaşayıp, türkçe bilmeyen hatta inatla kürtçe isteyen kürtlerin olmasıdır.

bu ülkenin resmi dili türkçedir.
biliyorum rahatsız ediyor ama gerçekler acıdır.
işte o yüzden ki kürdü, türkü, lazı, çerkezi türkçe konuşmak durumundadır.
evinde isterse tarzanca konuş, karışan olmaz.
türklerle aynı ülkede yaşayıp devlet dairelerinde bile türkçe konuşmayan insanların yaşadığı bir coğrafyada bulunuyorum.

şu yazılanları düşündüm de bir an...

garip bir durum...
türkiye'de türkçe konuşmasını bilmeyen onca insan varken saçma olarak nitelendirilebilecek söylemdir.
(bkz: finlilerle ayni dunyada yasayip fince bilmemek)
dünya ülkeleri hakkında bilgisi olmayan hödük yargısı.
bilmesek ne olur orasını anlayamadım...
arkadaş bugun hindistan da 18 resmi dil( fazlası var eksiği yok), 50 den fazla dil, 900 kadar lehçe var lakin kimse kıçını yırtmamakta benim dilimi niye bilmiyorsun diye. öyle ki bir eyaletten ötekine geçince o eyaletin dilini bilmezsen anlaşamazsın. o derece yani. lakin, ulus bilinci daha önemlidir dil den hintlilere göre; şöyle ki hindistan da sinema ya gidersen film den önce milli marş okuma zorunluluğu vardır. ki vay senin dilin bu, vay efendim şiven bu diye zikindirik tartışmalar yerine ulus bilinci gelişsin diye. ama bizim angutlara bakınca mık mık dan öte çözüm önerisi yok. lan dangalak bsg bi incele dünyayı. dil mi önemli yoksa ulus bilinci mi. zikim kadar beyninle manipule etme ortalığı. dilin değil, kafan çalışsın az. başka ülkelerin maşası olma...