sürekli aklıma gelip bir türlü cevabını bulamadığım sorudur. senin bu topraklarda yaşamanı sağlayan bu yüce şahsiyeti neden sevmezler? ne yapmış ki atatürk kürtlere? utanır lan insan kendinden bu düşünceleri yüzünden. beyin fonksiyonları normal çalışan, bu ülkede doğup büyümüş, bu ülkenin ekmeğini suyunu içmiş, bu ülkede para kazanıp hayatını devam ettirmiş birinin atatürk'ü sevmemesi hainliktir vallahi billahi lan. solcu kürt çıkıyor "sevmiyorum hegelo löğelo ciwolo" diyor, islamcı kürt çıkıyor " sevmiyorum xam hedere hedörö" diyor, suratlarına tükürsen utanmaz bunlar.
kürtlere kesin sevmeyin atatürk ü karşı çıkın devamlı denmiştir onun doğurduğu sonuç olarakta sevmezler.
kürtler ataturk'ü sevmez diye birşey yok. sadece zengin ve güç sahibi kürtler sevmez ve diğerlerini kışkırtır. çünkü kanun ve düzen içinde yaşadıkları zaman ağalık, derebeylik düzenini sürdüremeyecekler. insanlar arasında eşitliği kanunu ve düzeni egemen kılmak isteyen her kim olursa bu derebeyleri karşı çıkmıştır. kürtler var oldukları günden bu yana özerk yönetimle yönetilmişler ve yazılı olmayan derebeylik kanun ve nizamı ile yaşamışladır. bu bazı insanları daha zengin edip etrafını fakirlestiren olgu nedeniyle yaşadıkları şehirler geri kalmıştır. bunun suçunu ise oralara kanun ve devleti götürmeye çalışan merkezi hukumetlere yüklerler. bahaneleri ile geri kalmışlığın devam edip sadece ağa kesimindekilerin eğitim almasını diğerlerinin maraba olarak kalmasını sağlarlar.

şimdi soruyorum hangi yıllar arasında merkezi hükümet kürtlerin yaşadığı bölgelere rahatça girip kanun düzeni ve hizmet getirebilmiştir?

hiç bir zaman. çünkü aşiretler devlet yönetimine yazılı kanunlara karşıdırlar. devrinin güçlü devleti ile anlaşıp kendilerine özerklik alırlar ve düzenleri her zaman devam eder. son 200 yıldır osmanlı devrinde başlayarak bu aşiret duzenini yıkmaya yönelik tüm çabalar isyanlar ile sonuçsuz bırakılmıştır.

ne zaman aşiret düzenini devlet tarafından kollamaya devam edersek barış gelir. ancak geri kalmışlı ve ezilmişlik marabaları ezer. bazen diyorum bizene marabadan, kendini kurtaramıyorsa terörüne bilinçsizce destek veriyorsa bu süreci kendi haline bıraksak nasıl olur? fakat bu kezde geri kalmışlıklarının suçunu devlette arıyorlar. bu kısır döngü kırılmalı bir şekilde..
tek parti döneminde chpnin doğuda 9 ilde bırakınız başkanlık, irtibat noktası dahi kurmaya gerek duymayışının, tek parti rejiminin bölgeyi umursamayışına karine teşkil ederse bunun sorumlusu olarak bölge halkı rejimin liderini görmektedir sanırım.
genel olarak alınan cevabın "isyanlarda binlerce kürdü öldürmesi" olan soru. lan isyan etmişsin adı üstünde isyan, bir şekilde bastırılacak ve biraz kan akacak tabiatı ile. neden hep kürtler isyan eder? bunu sonra tartışmak lazım.
Normaldir, e dersim de o kadar bombayı kafana yeseydin sen de sevmezdin, neyse ki ülke bu atatürkçülük mevzusunu aşmak üzere.
Atatürkçülük mevzusunu kim aşıyor? Hatta atatürkçülük'ü kim mevzu yaptı da aşıyor ?
Şimdikileri bilmem ama zamanında osmanlı dağılmak üzereyken büyük devletlerin kuyruğunda zararlı bir cemiyet niteliğinde aç kurtlar gibi bir parça da biz alırız heveslerini suya düşürdüğü için olabilir.
dersimlilerin atatürk'ü sevmediği doğru değildir. orta anadolu çomarlarından daha fazla severler. chp de burada sürekli yüksek oy alır.

fakat dersim kürt değil zazadır.

ne kadar cahilsiniz yahu ne kadar cahilsiniz.

kürtlerin sevmeme nedeni büyük ölçüde milliyetçilikleri ve dincilikleridir.
"dallamalıklarından" şeklinde cevaplanabilecek bir soru. türkiye'den ışid gibi bir terör örgütü çıkıp kürtlerin götünü kesemediği için atatürk'e hayır duası edeceklerine, habire eski defterler.

lan arkadaşım sana yapılan şey bir tek sana mı yapıldı ? yapıldı da "senin yaptığının aynısını yapan" es mi geçildi ? bana bunları lütfen anlat kuro...
kürt saittden mütevellt.
Siz atakürt diye birini sever miydiniz? Sevmiyorlar belki ama aktrollerden daha çok saygı duyuyorlar (beyinleri ütüyle düzleştirilen hüda parlılar hariç).
(bkz: sabiha gökçen)
(bkz: dersim tatsızlığı)
sadece kürtler değil muhafazakarlar da sevmez. siz insanlara 100 yıl boyunca atatürkçülüğü, ilkelerini bahane ederek zulmederseniz insanların atatürk'ü sevmesini bekleyemezsiniz. bu ülkede herhangi bir vatandaş atatürk'ü sevmiyorsa, bunun sebebi atatürkçülerdir.
Bir soru.

Kürdüm , yok öyle bir şey.

Atatürk ve arkadaşları bu ülkeye çağ atlattı. Medeni kanun,Latin alfabesi ,kadınların seçme seçilme hakkı....açılan kurumlar,fabrikalar vs.

Atatürk ile alıp veremediğimiz yok sadece kemalistler gibi ona tapıp kutsallaştırmıyoruz ve malesef pek de bizden biri olarak görmüyoruz.

Edit:tabi ki dersimi ,ağrıyı ,zilanı...vs. unutmadık.
hiç yenilmemiş tek askerdir. 36 yaşında general, 41 yaşında mareşaldir.
emperyalizme karşı kazanılmış ilk ve tek zaferin başkomutanıdır.
hasta adam osmanlıdan yepyeni ve çağdaş bir ülke yaratmıştır.
yarattığı bu ülke tam bağımsız bir ülkedir.
fikir ve yönetim önderliği yapmış bir dehadır.
tekkeleri kapatarak yobazların tekerine çomak sokmuştur.

bu ve benzeri bir sürü nedenden ötürü sırça köşkleri ve saltanatı yerle bir olmuş ne kadar kan emici sülük, şerefsiz yobaz varsa ona düşmandır.
Öyle bir durum yok, çevremdeki kürt arkadaşlardan da gördüğüm üzere söylüyorum bunu. içlerinde sevmeyen de belki vardır bilemem ama zaten insani (mantıksal) olan hayatında hiç görmediği bir insana nefret duygusu beslemez. Cumhuriyetin kurucusu olmasından ve yaşadığı topraklar üzerinde en azından kendi döneminde özerkliğini ilan etmiş olmasından dolayı saygı duyar, bu normal insan davranışıdır.