bugün

Vakt-i zamanında devlet-i aliyye'nin Küllerinden doğan Türkiye Cumhuriyeti devleti'nde vuk-u bulan elim hadise.

Efendim,

Paşa dedem ve devlet-i aliyye'ye olan sevgimi hala daha bilmeyen yok.

Malumunuz devlet-i aliyye'nin dağılması ufak tefek bütün uluslar için bir fırsat kapısı olmuştu. Herkes tuttuğunu koparma peşinde adımlar atarken, Türkiye diğerlerinden bir adım daha önde gidiyordu. Ütülmedik misket bırakmıyordu ortada. Böyle bir dönemdi işte hey gidi.

Gel zaman git zaman dersim adlı bir köyde, efendim vay sen benim sulama kanalımdan kaçak çektin, yok sen bana foşik dedin falan derken iki aile arasında kız meselesinden dolayı husumet başlamış. Türk penisi dediğimiz uzuv hakkında o zamanlar şimdikinden çok daha fazla efsaneler dolanırmış. Eh bizim kürt kızı Rıza'nın gönlünü de iri penisli bir Türk çalmış en nihayetinde. Bizim Mustafa da çok sevmiş Rıza hanımı. Ama ikisinin ailesi arasında kaçak sulama kanalı meselesi yüzünden var olan husumet de eklenince işler iyice sarpa sarmış.

Gel zaman git zaman, Rıza hanım kızımızın ateşini çalı çırpı kesmez olmuş. Ayrıca kendi ailesinin wilson ilkeleri hasretinden de korkuyormuş. Zira her an bir devlet ilan edip Muatafa'ya vize uygulamalarından korkuyormuş. Bu olayın çözülmesi için meclis' e bir mektup yazmış.

O zamanlar meclis'te vukuat denetim subayı olarak çalışan eskinin paşası dedeme Rıza hanımın mektubu ulaşınca içi yanmış dedemin. Hemen haber salmış. Rıza hanımın ailesine göz dağı vermek için uçaklara şöyle bir üzerlerinden uçup "bre Arsızlar! Devlet-i aliyye bu cihandan gitti diye dingonun ringosu mu bellediniz buraları?" Mesajı verilmek amaçlanmış.

Efendim uçaklardan birisini de bayanlara verilen önemden dolayı sabiha hanım'a vermişler. Sonradan boş yolda araba sürmeyi bile beceremeyecek olan bir cinse verilen bu sorumluluğun yükü şu an bizim sırtımızda işte.

Efendim sonra şöyle oluyor. Sabiha hanım kızımız debriyaja basayım derken yanlışlıkla bombaları bırakan kolu çekiyor. Bombalar mustafagilin sulama kanalını tahrip edince de mustafa'nın ailesi ile Rıza'nınki arasında bir takım tatsızlıklar, bir takım anneli manneli küfürler zuhur ediyor. Bu olay tarihe dersim tatsızlığı olarak geçiyor en nihayetinde.
tatsızlık değil katliam olandır.
navarin tatsızlığı (bkz: navarin katliami)
çinde türklerin ve müslümanların yaşadığı tatsızlık (bkz: çin de türklerin ve müslümanların katledilmesi)
ışidin yaptığı türkmen tatsızlığı
türkmen tatsızlıkları (bkz: türkmen katliamları)

olmuyormuş değil mi?
Dersim denen yerin ahalisinin azıp cezalandırılmaları ile oluşmuş dersim ahalisinin devlete özür borcu olduğu durumdur.
1938'de tatlıya bağlandığı sanılmıştır. fakat etkileri günümüzde hala devam etmektedir.
görsel
ermeniymişmiş bak hele sen.gören de zannedecekki hepiniz birer antropologsunuz.