bugün

teröristle masaya oturup terörist muamelesi görmemek için yapılması gereken kesin olaydır.

iyi anasını satayım, herif assın kessin biz de salak gibi ağzının içine bakalım.

türkiye cumhuriyeti'nde yaşıyoruz biz. bu ülkenin devletini muhatap alırım ben. elin teröristini değil!
olması gerekendir. nitekim kendisi malum soruna hukuki yollardan değil de şiddet kullarak çözüm önermiştir. bunun bedeli de binlerce (türk veya kürt) vatandaşın ölümüne neden olmuştur. bu yüzden bir zamanlar elinde silah oraya buraya saldıran yakalanınca da yapacak bir şeyi olmadan masum ayaklarına yatıp hukuki yollardan çözüm aramaya çalışan bir kişinin muhatap alınmaması gayet normaldir. çünkü o farkında olsa da olmasa da bir suçludur. ha şimdi ben böyle dedim diye faşo mu oldum? ya da türkleri kürtlerden üstün mü tutmuş oldum? hayır. sadece hukukun üstünlüğünü savunan birisi olarak 30.000 bin insanın ölümünden sorumlu tutulan bir kişinin muhatap alınmasının ne kadar yanlış oldugunu söylemek istedim.
açılımdan ziyade kaçılım olacaktır. zaten resmi olarak değil gayriresmi olarak alınmaktadır. dünyanın her yerinde terörü azaltma (belki de sonunda bitirme) süreci böyle ilerler.
en mantıklı harekettir...

ne yoksa o dinsiz, imansız, milliyeti belli olmayan, türk kürt ayrım yapmadan insanlarımızı katletmiş, kürt köylerimizi basıp erzaklarına el koymuş, kızlarını kaçırıp dağda alem yapmış uyuşturucu kaçakçısı, amerikan saksocusu, cenabet ipneyi mi kale alacak koskoca türkiye cumhuriyeti devleti.

bi siktirin gidin yahu...
muhatap almak, kişiye saygı, ciddiye alma ve kabul etme göstergesidir. abdullah öcalan ın muhatap alınması, yaptıklarını destekler bi nevi. evet, pkk bu ülkenin bir gerçeğidir. bunu kabullenmek bile binlerce cana mal oldu. hele bir de bu terör örgütünün liderinin kabullenilmesi, hatta onu adam yerine koyup düşüncelerinin iyi niyetli olduğunun zannedilmesi bincelerce insanın daha kanına sebep olabilir. barış süreciymiş. barış falan olmayacak ki. amaçları ülkemiz sınırları içinde bir devlet kurmak isteyen bir örgütün silahı bırakacağına, amacına ulaşmadan kan dökmeyi sona erdireceğine inanmak düpedüz aptallık.

not: başlığı açan yazarımız, uzun yazmışsın tebrik ederim. okudum her kelimesini ama boş yazmışsın. kelimelerin yan yana gelmesinden ibaret tüm cümleler. anlam ihtiva etmiyorsa, bunca lakırdı boş insan işiç kusura bakma.
sorun olmayan bir meselenin hani bir şeyi 40 kere söylersin inanmaya başlarsın misali sorun olarak dayatılması yetmiyormuş gibi bir de bebek katilini muhatap almamız gerektiğini savunan canlı türlerinin söylemi.
imkansızdır. milyonlarca kürt "biji serok apo" derken nasıl olacak ki o iş? ya öcalanı muhatap alırsın ya da kitle imha silahıyla kuzey kürdistan kürtlerini yok edersin. başka yolu yok ki

bir de şunu anlamıyorum abdullah öcalan abd'den liyakat madalyası mı almıştı faşist tosuncuklar? kimin amerikaya layık olduğu göğüslerindeki liyakat madalyalarından bellidir. koreye asker göndermiş devletin vatandaşısın. biraz tutarlı ol.
abdullah öcalan denen it' in tek muhattap alınacağı yer dar ağacında son istediği sorulduğundadır.
diğer diyaloglar için köpeğimi öneriyorum.

edit: bazı arkadaşlar için de köpeğimi öneriyorum.
bu yapılan büyük bir eziklik göstergesidir. biz türkiye olarak sizin elinizi bükemedik gelin elinizi öpelim demekten başka hiç birşey değildir. bu el öpenler yüzlerce şehit ve şehit analarının yüzüne nasıl bakacaklar çok merak ediyorm. gerçi bunu yapanlarda ar olmadığı için hiç çekinmeden gönül rahatlığıyla bide bir halt yemiş gibi böbürlenerek hindi gibi kabartarak tülerini boy gösterirler. insanda biraz şeref biraz hassiyet olur. of of nereye gidiyor bu ülke.
Yeter artık be..faşist damgası vuracak belki ba çoğunuz ama hiç umrumda değil.
nedir bu arsızlık, yüzsüzlük ya türk askerinin katili şerefsiz öcalanı lider ediniyorsunuz, kendinizi ne sanıyorsunuz yahu.

tamam ezilmesinler dedik ama tepemize de çıkartmayın be şunları.
ne idüğü belirsiz insanlara ayrıcalık tanıyacaksınız.
neden öldü onlarca asker, adamların s.kinde değil tabi.
öcalan muhattab alınmalıymış.*
sayın öcalanı kafanıza sıçırın önce sayın oldu şimdi ne olacak bekliyoruz..
(bkz: ziyaa ziyaa)
pkk demokratik kitle örgütü, seçilmiş milletvekillerinin partisi falan gibi bir oluşum olmadığından sadece TC'nin değil, hiçbir romantik ülke hükümetinin muhatabı olmaz. Uluslararası kuraldır; iletişim denkler arasında olur.

Hatta yine uluslararası bir kural vardır; teröristle pazarlık edilmez. Şaşırtıcı değil yani, Genel temayül budur.

Devlet bir şey açmaya niyetlendiyse bunu terör olaylarının sorumlusu olarak hapiste tuttuğu biriyle değil, meclisteki partiyle yapmasına şaşırmış gibi yapanlara da ben çok şaşırıyorum.
kürt sorunu yoktur terör sorunu vardır. benim bir türk olarak sorunlarım nelerse kürtlerin de o kadardır. kimse kimseden daha üstün, daha refah halde değil. telefonda dahi konuşamaz hale geldiysek, "demokratik açılım" biz de bekliyoruz. sorun varsa, hepimizin sorunu var daha mutlu değiliz hiçbirimiz.
sadece duygusal değil aynı zamanda realist de bir eylemdir. zira abdullah öcalan'ın kendisiyle muhatap olunması halinde neler isteyeceği bellidir. zaten istemiştir de. "bana federasyon verseler istemem." diyen bu şahıs, istedikleri ile bir konfederasyon düşlediğini dile getirmiştir. o kadar ileri gitmiştir ki, kürtlerin kendi orduları olması gerektiğini bile savunmuştur. şimdi gidip de, böyle düşündüğü bilinen birini muhatap almak; kürtleri daha da galeyana getirmek, öcalan'ı onların lideri ilan etmektir. idam edeceğiz diye getirip, af çıkartırsak bu kişiye, bir de üzerine siyasete girmesine izin verirsek ülke sadece bölünmeye değil, elimizden gitmeye başlar ki; sevr ile nasıl kendi ülkemizden atıldıysak, bir benzerini de burda yaşarız. "kürtlere bir sürü hak verdiniz, hani bize hani bize." diyecek diğer etnik grupları saymıyorum bile. onlardan "bak terörle bir yere geliniyormuş." deyip eline silah alanlar da mutlaka olacaktır. bir kısmı da siyasi baskı yapacaktır. bir etnik gruba, hele hele istediğini terörle almaya çalışmış bir etnik gruba aflar çıkarmak; liderlerini de devletin muhatabı yapmak üniter devlet falan bırakmaz ortada. kağıt üstünde türkiye iken, gerçekte 20 tane federasyonun birleşimi, herkesin birbirine kin duyduğu bir ülkeye döneriz gibi geliyor.
yapılabilecek en ahmakça hareket olurdu bu. ama böyle bir şey olacağına ihtimal vermiyorum. çünkü türkiye'deki kürt sorununu görünür kılan abdullah öcalan ve pkk'dir. ira ve eta bugün güçlerini bu kadar yitirmişse bunun en büyük nedeni bu örgütlerle muhatabı olan ülkelerin devletlerinin gizli de olsa, kamuoyundan habersiz de olsa görüşmüş olmalarıdır. abd de el kaide ile bir şekilde iletişimini korumaya çabalamaktadır. taliban'la çeşitli konularda görüşme yapılması kendi kamuoyunda dillendirilmektedir.

abdullah öcalan'ın varlığı zaten bu durumda türkiye cumhuriyeti devleti için bir avantajdır. eğer abdullah öcalan kürt halkının gözünden düşerse devlet birden fazla aktörle uğraşmak durumunda kalacaktır ki bu aktörlerin ne yapacağı da belli olmaz. türkiye cumhuriyeti'nin kürt meselesini bitirmesinde en kolay yol elinin altındaki abdullah öcalan'ı kullanmasıdır. böylece işler tek elden yürüyecektir. kullanmak derken muhatap almak anlamında söylüyorum. eğer abdullah öcalan ve pkk'nin görünür kıldığı bu sorun bütün toplumsal unsurları içine katan bir süreçte irdelenmezse çözüm için çok da ümitvar olmanın bir anlamı yok. tamamıyla chp ve mhp'nin yoluna gitmek bu sorunu çözmeyeceği gibi tamamıyla pkk'nin yolunda hareket etmek de bu sorunu çözmeyecektir. bundan dolayı bütün unsurlar bu sürece dahil olmalıdır. pkk'yi bitirmeye çalışırken onu hesaba katmadan yürütülecek her politika anlamını yitirecektir. zaten devlet de bu eksende hareket etmektedir ancak yıllardır ırkçılık ve şövenizmle şekillendirilmiş türk zihnini dizginleme problemi önüne bir engel olarak çıkmıştır. yani sorunu çözümsüz kılan devletti, halkı da bu şekilde örgütledi. ancak bugün çözüm isteyen devletken halkın bir bölümü devlet kendisini nasıl şekillendirdiyse öyle tepki vermektedir. uzlaşmaz bir tutum sergilemektedir.

tuhaftır; bir devlet için çok sayıda insanının askerde ölmesi ve buna rağmen halkın "bir oğlumu daha veririm" demesi çok ideal bir durumdur. genellikle gelişmiş ülkelerde ve batı demokrasilerinde bir vatandaşın ölmesi bile infiale nedene olabilir eğer kamuoyu bu ölümde devletin sorumluluğu olduğunu düşünüyorsa. yani herhangi bir devlet için vatandaşlarının ölüp insanların buna ses çıkarmaması sorun değildir. aksine işlerini kolaylaştırır.

ya türk halkının tavrı? bu gerçekten ilginç. çocukları ölen insanların bir kısmı hala daha çok insanın çocukları ölsün diye istekte bulunuyor. askerde pisipisine can verme ihtimali olan türk gençlerinin bir bölümü "ölürüz" edebiyatı parçalıyor. iyi öl. öldüğünle kalırsın. bunu bu çağda anlamaman sana zamanında gereğinden fazla önem verildiğinin en büyük kanıtı olsa gerek.

saf olmayın! sorunlar taraflar varsa çözülür. pkk dikkate alınmadı diyelim. hatta buna rağmen güçlenmedi, bitti. bu sorun ileride yine gündeme gelecek, başka bir aktör ortaya çıkacaktır. çünkü sorunun nedenleri oldukça net olarak görünüyor ve giderilmedikçe nüksetmesi kaçınılmaz.

örmeğin beynimde bir tümör var diyelim. bunun için grip ilacı almamın bir anlamı olmaz. aslında oldukça kolay anlaşılır bir vaka bu.
(bkz: kedi sorununda köpeği muhattap almak)
olayları çözümleyip sonuca kavuşturmada ne kadar başarılı bir adam halbuki neden onun düşüncelerine saygı göstermiyorlar anlamak mümkün değil alın karşınıza konuşun bakalım ne olacak.

asla unutulmaması gereken birşey var tarih tekerrürden ibarettir. son 10 20 yıllık dönem sanki ne kadar osmanlının çöküşüne benziyor değilmi canlar. azınlık ayaklanmaları ilk başlarda onlara karşı uygulanan katı tepkiler asla verilmeyen tavizler akabinde avrupanın azıkların iyiliği için ellerinden gelen pisliği osmanlı üzerine uygulaması ve sonuç olarak osmanlının geri adım atarak azınlıklara bir osmanlı vatandaşından dahi çok hak vermesi eee tabi sonunda ne olduğunu gördük insanoğlu hiçbir zaman bulduğuyla yetinmez elde ettiğinden hep daha iyisini ister hepsi birden sırtlan gibi üstümüze atlayıp parçaladılar bizi.

tarih diyorum tekerrürden ibarettir dikkat etmek gerekir.
(bkz: kıbrıs sorununda norveç i muhattap almamak)
öcalan muhatap alınamaz çünkü;

-kendisi tescilli teröristtir.
-aynı zamanda terör örgütünün lideridir.
-katildir, vatan hainidir mahkumdur ve suçu sabittir.

öcalan bir grup insanın temsilcisi olduğu için muhatap almak tarihi bir hata olur çünkü;

kürtlerin siyasi ve meşru olarak temsilcisi olan dtp bile en son seçimde %5.7 oy almıştır. bu da demek oluyor ki 10 milyon kürdün sadece 3 milyonu dtp yandaşı. kürtlerin kendi siyasi partilerine verdikleri destek bile %30'da kalırken pkk'ya ve apo'ya verecekleri destek %10'u geçmez. apo'nun muhatap alınması fikri aklında bölücülük ve bozgunculuktan başka bir şey olmayan kürtlerin fikridir, bütün kürtlerin fikri değildir. o değilde okul okumuş, büyük şehirde yaşamış insanlar da bu fikrin savunucusu oluyor ya çok acı üzülüyorum onlar için...

(bkz: bsg bluevelve)
her bireyin kavraması gereken mantıktır.
kürtlerin sorunlarını değil, amerikanın çıkarlarnı ön plana koyan birini elbetteki muhatab almamalı devlet, ve hükümet. sağolsun hükümetimiz çok cana yakın, çok halkın içinde ya, gitsin diyarbakıra halkın içine karışsın ordakilere sorsun sorun olup olmadığını, onların derdini dinlesin, silah zoruyla oy toplayıp meclise girenleri ve imralıdaki köpeğin ağzından çıkanları değil.
sorunlarını çözmeyi dilediğimiz kürt grup içinde abdullah öcalan'ın olmaması durumudur. ona yaşama hakkı verdi bu devlet daha ne versin?
öcalanı kim çiker lan şeklinde desteklenecek davranış...
devamlı kürt tarafından olaya bakılarak basite indirgenmeye çalışılan hadise. bu ülkede sadece kürtler yaşamıyor. biraz sizi üzebilir ama kürtlerin 3-4 katı yoğunlukta bir türk nüfus da var bu ülkede. kürt kimliğini bıkıp usanmadan bir ajitasyon malzemesi olarak kullanarak her istenileni olmazsa olmaz şart olarak gösterenler, bu gerçeği de göz önüne alsınlar. on binlerce asker ve sivilin ölümüne neden olmuş bir kişiyle uzlaşma yoluna gitmenin türk tarafı açısından asla mümkün olamayacağını, bunda inat etmenin toplumda birbirine karşı zaten var olan kin ve nefreti arttıracağını bilsinler.
güncel Önemli Başlıklar