bugün

bursa'nın görükle köyünü bilenler çoktur. bilmeyenler için; köy dediğime bakmayın. ilk gittiğimde bu nasıl bir köy diye afallamıştım. böyle içim kıpır kıpır olmuştu.

tamamen üniversite öğrencilerinin hakimiyeti altında olan bu yerleşim merkezimizde friends adlı cafede günlük kingimizi oynadık. enteresan bir yer friends. kızlar erkekler süslenip püslenip kağıt oynamaya gidiyorlar. izdiham var anasını satıyım.

neyse çıkıp volta atalım dedik oyundan sonra. neyse arkadaşımla birlikte voltamızın 5. dakikasına gelmiştik ki çok yakınımızdan bir 'hav havvv' sesi duyduk. 'hassiktir' deyip ağız tadıyla irkilemeden arkadaşımın depara kalktığını gördüm. neyse ben de peşinden başladım koşmaya. köpek fobim olmamasına rağmen; bu önemli bir detay. Gerçekten de neyselerin bolca bulunduğu bir gündü. Mevsim değişikliği heralde. Neyse;

peşimizi bırakmıyordu. yavaş yavaş kesilmeye başlıyordum ki kaldırıma takılmamla yere yüz üstü kapaklanmam bir oldu. hayat durmuştu sanki. köpek dahil olmak üzere tüm görükle durup bana kilitlendi. adeta asfalttan kıvılcım çıkarmıştım. Bir yerleşim merkezinin asfaltından kıvılcım çıkardığınızda size gülebilir. Kendinizi o yerleşim merkezinin yerine koyun; anlayacaksınız.

arkadaşımın kahkahalarıyla sessizlik bozuldu. sonra herkes pis pis sırıtmaya başladı. gururum incinmişti. doğrulup kafamı çevirdiğimde köpeğin yüzü yüzüme o kadar yakındı ki nefesi saçlarımı dalgalandırıyordu nerdeyse. mal mal dikiliyordu burnumun dibinde. az önceki o vahşi köpekten eser yoktu. arkadaşıma 'gülme lan pezevenk' deyip, köpeği de, ana avrat söverek kovalamaya başladım. yakalasaydım haberlere çıkacaktım muhtemelen. allah'tan yakalayamadım. Olmadı; ayrıldık.

eve gittiğimde yaralarıma pansuman yaparken olayı millete anlattım. hep beraber oturup benle taşşak geçtik. ertesi günlerde herkes beni parmakla gösteriyordu. daha sonra tüm görükle halkının gayretiyle köpekle barıştım. adı 'reis' miş.

meğer çok iyi bir köpekmiş reis. birlikte güzel zamanlarımız oldu. fotolarımız bile var. ama o manitası olacak beyaz şıllığa hep uyuz oldum. kıskanıyordu arkadaşlığımızı. dedim "olm sana göre değil, ayrıl şundan" diye. "çok sevdim be abi" dedi. canın sağolsun senin be reis, çok özledim seni. burnumda tütüyorsun...
köpeğin daha kudurmuş bir halde peşinizi bırakmamasına sebebiyet verecek kaçıştır.
insanda düşünme eylemini hızlandıran olaydır, saniyeler içinde aklınızdan onlarcası akar gider.
acaba solamı dönsem sagamı, şu kapı açıkmıdır, yok düz gideyim, şu duvardan atlayabilirmiyim lisedeyken atlamıştım gibi şeyler. ha birde ayakkabı olmadan da hızlı koşabildigini insana gösteren durumdur.
köpek fobisine sahip kişiler için gayet olağan bir fiildir.
(bkz: kopek yok kurt yok tilki yok ne var lan it)
yada kaçmamak. işte bütün mesele bu mu a.q. ya ısırırsa?
eğer kaçarsanız kovalanırsınız.kovalanmamak için , yerden bir taş alıyormuş gibi yapın , köpeğin sizden kaçtığını göreceksiniz.ama bu durum her köpek için geçerli olmayabilir.
Adrenalin vücuda daha hızlı pompalanır ve göt korkusu tabir ettiğimiz olayın gerçekleşmesi sonucu normalden çok daha hızlı koşulur köpek sayısıyla doğru orantılı olarak artar ve azalır..
(bkz: onbeş köpekten kaçmak)
gereksizdir efendim, panik yapılmaması lazımdır, zira köpekler, çömelince bir şey yapm... anammm....
reis olan köpek çoğunlukla 'rauuull' diye ulur geceleri. bizim evin önünde de ordan biliyorum uyutmuyo ipne ama yine de bir yamuğunu görmedim. yanından geçerken selam verir bir işim düştüğünde bir pati atayım abi ayıp ettin der. adı üstünde reis.
sokakta köpekle karşılaşınca ilk önce korkutmaya çalışılır yere vurulur aynı anda ilginç sözler söylenir ( tıı kıs kıs kıs). taş atar gibi yapılır fakat köpek sizi kovalamaktan vazgeçmez. en sonunda ise ''istem dışı'' olarak koşarsınız gerisi ise size ve ayakkabılarınıza bağlı.
ilk önce yere vurularak ve değişik hareketlerle köpek korkutulmaya çalışılır baktınız korkmuyor tabanları yağlayıp kaçmanınız gerekir eğer fazla kilolu değilseniz delicesine salgıladığınız adrenalin hormonları sayesinde bağıra çağıra kurtulmanız mümkündür ama eğer ayağınız takılıp düşerseniz köpekle aşk ve şehvetin doruklarına çıkabilirisiniz...
güncel Önemli Başlıklar