bugün

bir çocuk şarkısı.

Köpek uçmak istemiş
Birgün kargaya gitmiş
Karga ona anlatmış
Bizimki de inanmış

Tırmanıp koşa koşa
Balkonun kenarına
Açmış ayaklarını
Dikmiş kulaklarını

Havlayıp birkaç kere
Atmış kendini yere
Köpek ölmüş. Vah vah vah!
Karga da gülmüş. Hah hah hah!
ana fikri olsa olsa "dostlarınıza fazla güvenmeyin" olan şarkıdır.
sözlük yazarlarını * töhmet altında bırakan şarkıdır.
hakkinda "kopek burada haddini asmis" diyebilecegimiz sarkidir. kopek haddini asmis ama karganin yaptigi da dupeduz serefsizlik. bir de rahmetlinin ardindan gulmeler falan..."karga burada bok yemis" bildigin yani. bir de karga hah hah hah deyu gulunce agzindaki peynir ne olmus ki acaba? peynir oluyordu bunlarin agzinda lan biliyorum ben. la fonteyn mi ne oyle biri vardi o soylemisti peynir var diye. demek ki sonu tam baglanmamis sarkidir ayni zamanda. neyse peynir ve karganin akibetiyle ilgili bir gelisme olunca bildir e mi sozluk.
(bkz: bize son sakasını yaptı)
hadi buyrun bir travmatik çocuk şarkısı daha. ulan bütün çocukluğum bu şarkılarda, masallarda ölen hayvanatlara üzülmekle geçti be.
bana şu fıkrayı anımsatan şarkıdır;
karga ile eşek bir gün uçağa binmişler. karga hostesi çağırmış, hostes " buyrun efendim, bir şey mi vardı neden çağırdınız" diyince karga "hiiiç, ibnelik olsun diye çağırdım" demiş. bu olay birkaç kez tekrar edince eşek de buna özenmiş o da çağırmış hostesi, yapmış ibneliğini. bunlar gülüşürken kaptan pilot abimiz "zkerim lan" demiş atmış ikisinide uçaktan. e neticede beklenildiği gibi karga uçmaya eşek de düşmeye başlamış. eşek düşerken karga kardeş bağırmış arkasından "lan madem uçmayı bilmiyorsun, niye ibnelik yapıyorsun" diye. işte bu karga merhum köpeğin de ölümüne vesile olan o ibne kargadır. adam öldürür, peynir çalar, elinden gelen bilimum ibnelikleri yapar bu karga. ibne karga.
"tutmuş çükünü koparmışlar" şeklinde tamamlanmadan yarım kalmış gibi gelen tümce yarısı.
çocukkken kuzenimi rezil ettiğim şarkı.
nada henüz okula başlamamış ama kuzenleri okula giderken heves etmiş "ben de gidicem" diye...
müdür de tanıdık olunca nadaya bileklerine inen eski bir siyah önlük giydirilip kuzenle birlikte okula gönderilmiş.

ders: müzik
konu: herhalde köpek uçmak istemiş şarkısı

öğretmen sorar sınıfa "bu şarkıyı kim söylemek ister" diye.
hani en önde oturan ve öğretmenin her söylediği şeye atlayan sinir bozucu çalışkan tipler vardır ya... evet anında parmak kaldırdım, en öndeyim. benden başka da parmak kaldıran olmadı zaten. birde tüm sınıf benim yüzümden azar işitti, küçücük çocuktaki medeni cesaret sizde yok, tüüü şeklinde.
tabi o anda birde kuzen kolumu indirmeye çalışırken direnişim anında çıkan boğuşma sesleri var, onlar da vokal olsun.
neyse, o iğrenç sesimle çıktım söyledim şarkıyı bir emel sayın edasıyla.
tepkileri hatırlamıyorum, belki de beynimden sildim. bilemiyorum...
hatırladığım tek şey öğretmen "başka kim söylemek ister" dediğinde parmak kaldıranın yine ben oluşumdu... sadece ben.
ilk ve son medeni cesaretim oldu bu benim, tıpkı ilk ve son en ön sırada oturmam ve çalışkan öğrenci modunda olmam gibi...

"Havlayıp birkaç kere
Atmış kendini yere
Köpek ölmüş. Vah vah vah!
Karga da gülmüş. Hah hah hah! " *
anasınıfı seviyesindeki çocukların favori şarkısı. ben bunu gördüm, biliyorum, yaşıyorum.
(bkz: besle kargayı oysun gözünü)
(bkz: mustafa nın kargaları kovalaması)
(bkz: kargalarla sıkıntısı olan toplum)
söylenirken sözlerle aynı anda hareketler de yapılırdı çocukken.

köpek uçmak istemiş, (kollar yanlara doğru açılır ve sallanır)
bir gün kargaya gitmiş,
karga ona anlatmış,
bizimki de inanmış.
tırmanmış koşa koşa, (bütün çocuklar güya nefes nefese kalmış gibi yerlerinde koşarlar)
balkonun kenarına,
açmış bacaklarını, dikmiş kulaklarını, (bacaklar açılır, kulaklar da ellerin yardımıyla yukarı doğru kaldırılır)
havlamış birkaç kere, (bütün çocuklar üç kere havlarlar)
atmış kendini yere. (herkes yere düşer gibi yapar)
köpek ölmüş vah vah vah,
karga da gülmüş hah hah hah. (bu son kısımda karganın hah hah hah şeklindeki gülüşünü herkes abartarak ve yeni gülme efektleriyle ortaya koyar. kendi hayal gücüne kalmış)

o değil de ne kalleş hayvanmış şu karga da. her yerden çıkıyor.
salak adamı sikerler mesajı veren bir şarkı.
Klavuzu karga olanın... atasözümüzü hatırlamama vesile olan şarkıdır. anlıyorum çocuklara mesaj verme kaygısı içerisindeyiz her daim fakat verilmek isteneni kaçıran ve bunu doğruca uygulayan psikopat çocuklar da yok değil hani.
köpek de saflığına mı yansın, öldüğüne mi bilemedim.
anafikir; köpekler hiçbir zaman kargalara güvenmemelidir.
oroapu çocuğu karganın hikayesidir. çocukken aglardim kopege acıyıp pis şerefsiz karga. köpek karga!
(bkz: pokemon izleyip 10 kattan fırlayan çocuk)