bugün

Kıymet bilmez kişiler kendilerine yapılan iyiliğe, kötülükle karşılık verebilirler.
Kargaya iftira atılmıştır. Hangi karga göz oymuştur. o şahin midir?
*
yanlış oluşagelmiş bir atasözüdür.karganın kimsenin gözüyle alacak verecek hesabı yoktur.o kendi işine bakar kimsenin tavuğuna kışt demez.ha besleyince köpek gibi yalakalık ta yapmaz öyle de asil biridir. zaten kimsenin beslemesine de ihtiyacı yoktur azıcık aşı ve dahi ağrısız başıyla mutlu mesut yaşamaktadır.
kargadir efendim bu. asil duygularin hayvani degildir. cakaldir. goz de oyar, karin da deser. *
kimi de sahibinin diil başkalarının gözünü oyar, (bkz: the crow)
daha kafiyeli versiyonu için,

(bkz: besle kargayı versin dalgayı)
besle kargayı şişmanlasın..*
Genelde annemle kavga ettiğimde ardından duyduğum atasözü..
Ayrıca kompozisyon sınavlarında karşımıza çıkması muhtemel sınav sorusu da olabilir..
Kimi nankör, kötü niyetli, sütü bozuk kimseler vardır ki, hiç de lâyık olmadıkları hâlde sen onlara iyilik yaparsın, onlar da sana fenalıkla karşılık verirler!
Kargayı besleyeceksin, gözünü oyacağını bilerek besleyeceksin ama.
O karga! Onun doğasında var, bunu hiç unutmayacaksın ama beslemeye devam edeceksin.

Hz. Aliye demişlerki Bu gelen habeş kafilesindeki şu adam senin için çok kötü şeyler söylüyor. Uzaktan bakmış.
Hayret, ben ona hiç iyilik yapmadım ki demiş.

Yani?
(bkz: sen de mi brütüs)
yanlış kişiye iyilik yaparsan, o kişi yaptığın iyiliği götüne sokar" anlamına gelen bir sözdür.

--yaşanmıştır--
adam; hali vakti yerinde, işi gücü, evi arabası olan, lise mezunu orta yaşlı bir amca. kendisinden yaşça küçük, kimsesiz, fukara, ortaokul mezunu bir hatunla evleniyor. yediriyor, içiriyor, gezdiriyor. pahallı hediyeler alıyor. çalıştırmıyor. gayet güzel geçiyor ilk 1-2 yıl. sonra hanım kız "ben sıkıldım, bütün gün boş boş oturuyorum, çalışmamı da istemiyorsun, bari şu liseyi bitireyim" diyor. kabul ediyor adam, eşini kursa yazdırıyor, her türlü desteği sağlıyor. kadın, liseyi bitiriyor. e tabi okuyunca ufku açılıyor, "üniversitede okuyacağım" diyor. kafası da basıyormuş demek ki bir güzel de kazanıyor bulundukları şehirdeki bir fakülteyi. yine esirgenmiyor hiçbir masraf. hatta okula rahat gitsin diye araba da çekiliyor altına. 4 yılda da mezun oluyor ablamız.

gel zaman git zaman kadında bir soğukluk, suratsızlık, odaya kapanmalar, internet başında daha fazla zaman geçirmeler... o eski, mutlu günlerden iz yok. adam, alıyor karşısına soruyor nedir sıkıntı diye. kadın yapıştırıyor cevabı; "ben üniversite mezunuyum, sen lise mezunusun. aramızda kültür farkı var, artık seninle iletişim kuramıyorum, bana hitap etmiyorsun".

tek taraflı da değil bu anlatılanlar. kadın, bu söylenilenlerin gerçekliğini kabul ediyor boşanma davasında...

diplomanın rulo olması da büyük avantaj tabi.
--yaşanmıştır--
http://galeri.uludagsozluk.com/r/hain-192557/
yaptığın iyiliğin sana olumsuz bir şekilde geridönüşebileceğini ifade eden bir atasözüdür ve maalesef halen geçerliliği çok fazladir.
güvendiğim dallar elime geldi ile eşdeğer bir ata sözüdür yok yok deyimdir yok yaaa! ata sözüdür yok beeee! a. q. bi kelamdır işte! !
neden karga beslenir ki...
mesela; kedi besle, kaplumbağa besle ne bilim işte iguana besle ...
yani karga beslemede ki amaç nedir...saçma sapan bir kuş beslenirse olacağı da budur... az bile yapmıştır karga...
Annemin bana her gün söylediği söz. genellikle bilgisayarın şahitliğinde gerçekleşir bu olay.
(bkz: besle kargayı siksin götünü)
bir türk atasözüdür.

oyar tabi amk karga mı beslenirmiş, otur evinde kedi, köpek besle, ne bileyim kuş besle, karga ne lan karga ne?
"Kime ok atmayı öğrettimse, bir gün beni nişan aldı."

Mehmet Akif Ersoy
7 Haziran'a cuk diye oturmuş ata sözüdür. atalarımız boşa dememiş değil mi!
oymuştur. karga hiç beslenir mi götünü pardon gözünü sevdiğimin oğlanı?

görsel

--spoiler--
http://www.ensonhaber.com...nden-oldu-2015-06-26.html
--spoiler--
Acıma yetime döner koyar götüne özdeyişinin türevidir.
bugünlerde oldukça karşımıza çıkan atasözü.
Türkiye'nin mevcut mülteci politikasını bunun kadar daha iyi özetleyen atasözü yoktur.