bugün

içinin boş olmasına hiç şaşırmadığım başlık. ayrıca sözü edilen müslümanların içini dökebileceği, insanları hakikate çekebileceği bir başlıktır.
öyle kişilerin çok çok az olduğunu düşünsem de mutlaka vardır. Allah bizi de onlardan eylesin.
Yoktur öyle bir müslüman.
Arapların ana dili olmasına rağmen anlayamıyorlar amk.
ben okudum hem de 2 kere.
elhamdüllillah müslümanım, namazımda niyazımdayım. yakın zamanda da hacca gideceğim yüce allahü teala bana nasip eylerse inşallah.

hem de 24 yaşındayım, gencim yani. laik bir insanım. yaşıtlarımdan çoğu zaman utanıyorum.
daha tam olarak bir şey bildiği söylenemez.. sadece kur'anı okumak ve anlamakla sadece edille-i şeriyyenin bir basamağını bilmiş olur. daha bunun sünnet, icma ve kıyası da var.
ya okuyup anlamayana ya da okumayıp anladığını iddia edene çok rastladım ama okuyup anlayana nadiren denk geldim.
bu devirde oldukça zor böyle müslüman bulmak. kur'anı anlamanın yolu sünnetten geçer. peygamber efendimizin hayatı zaten başlı başına kur'anın tefsiridir.

kur'anı anlayabilmek için sadece meal okumak yetmez. tefsir de okumak gerekir çünkü ayetlerin hangi sebeple indiğini, hangi şartlarda indiğini bilmeden yorum yapamayız.

günümüzde kur'anı diyanetten yetişmiş sözde hocalar bile anlayamamaktadır. kur'ana doğru meali vermek için fasih arapça bilmek gerekir. bunun için osmanlı ve öncesinde öğretilen ilimlere vakıf olmak gerekir. örneğin; emsile, bina, maksut, avamil, izhar, kafiye vs. gibi.

tabi en başta da söylediğim gibi bunlar da yeterli değil. hadisler incelenmeden ayetlere mana vermek doğru olmaz. ayet ve hadisler çelişmez. hadisler ayetleri açıklayıcı niteliktedir.

peki kur'an bu kadar anlaşılmaz mıdır? diye soracak olursanız;

kur'an bize doğru yolu bulmamız için bize ayetlerle temel konularda bilgi veriyor. kur'anı anlamak dediğimiz şey insanın yapması veya yapmaması gereken şeyler ise kur'an gayet açıklayıcıdır fakat konu hüküm vermekse burada derin bir ilme sahip olmak gerekir. örneğin; kur'an açık bir şekilde zinayı, hırsızlığı yasaklamıştır ve bunu anlamak gayet kolaydır fakat tesettürün nasıl olması gerektiğini, başörtüsünün farz olup olmadığını ilim sahibi olursanız anlayabilirsiniz.

anlamanın yolu bilmekten geçer. bu yüzden kur'an'ın ilk emri ''oku''dur ve hadislerde peygamber efendimiz sık sık ilmin faziletlerinden bahsetmiştir.
uludağ sözlükte pek bulunmayan veyahut sebebi meçhul bir şekilde ortaya çıkmak istemeyen müslümanlardır.
Hayatınızda Bir ayeti rehber edip onunla amel edin umulur ki kurtuluşa erersiniz.

Mesela doğru olun dürüst olun ayetini. Kuranı tamamen anlamak ve yaşamak şuan ki düzende her babayiğidin harcı değil, günahımız kusurumuz çok rabbim affetsin diye yalvarsakta elbet yanacağız bile bile lades bu olsa gerek.

Ben yinede sonsuz rahmet sahibinden ümidimi kesmiyorum, umulur ki bizi bağışlar ayrıca bizde ümitsizliğe yer yok!
(bkz: ateist)
Güzel gidiyordu başlık fakat ve lakin ki sonunda iyi güldürdü.
nikola tesla der ki,
din kitaplarını okuyup anlayana ateist, okuyup anlamayana dindar denir.

buhari hadislerini olur da bir gün okursanız, orda neler var neler... aklınız beyninizden fırlar.
eğer müslüman değilse de okuduktan sonra eğer anladıysa kesinlikle müslüman olacak ademoğludur.
En hayırlı insandır.