bugün

bu sozlukte bir yazar var ki; kendini cok zeki ve cok bilgili saniyor. inanmadigi fakat bazilarinin ugrunda canini verebilecegi degerlere kufretmeyi kendine borc biliyor.
evet herkes kendine gore tanim yapiyor, kendi gorusunu bildiriyor ama benim anlamak istedigim sey su ki, inanmamakta ozgur olan bu insan neden savasiyor bu kadar.. neden bu kadar yazmayi gerekli goruyor.
islamda savas hukukunu bilmeden veya islami bir butun olarak dusunemeyen ve bunu zaten yapmak istemeyen bireylerin islama, kurana, kutsallarimiza kufretmekle islamin zarara ugrayip ugramadigini dusunememesi ne aci..
birileri burda ayetleri kendine gore yorumlayinca, o ayetlere inananlarin inanmaktan vazgectigi mi zannediliyor bu sozlukte?

ama insan gormek istedigini gorur ne desek bos... ben su an yurt disinda yasiyorum. burda savas falan yok. islamin nasil yayildigini merak ediyorsan savaslara takili kalma bu kadar, genis dusun. sen inanmiyorsun diye herkes dinsiz oluyor zannetme. israrla savaslari konusursan o zaman senin bu goruslerindeki samimiyetten suphe ederiz...
o savaslarin da aciklamasi var elbet ama gormek isteyen yok ki gorsun...
kuran i kerim; icerisinde eski kavimlerden de bahseden ve tum insanliga hidayet rehberi olmasi icin gonderilmis bir kitaptir.
helak olmamak icin birazcik saf niyet lazim...
her saçma insanın tüm cehaleti ile nasıl kötüleyeceğini bilmediği kötülerken kendinden geçtiği kitap.

uludagsozluk serverlarına bilginin nasıl gönderildiğini bilen ccna sertifikalı birinin, bütün bunları bilmesine rağmen, cebrailin, allahtan vahiy almak için yanına gitmesi gerektiğini düşünmesi çok gariptir. iletişim sistemleri ile ilgili ihtasısım yok. ancak henüz bilim insanlarının keşfedemediği, iletişim kurma yöntemlerinin kaç çeşit olduğunu da bilmiyorum. belki çok fantastik gelebilir. ama öyledir.
kurban olayım.
semavi dinlere gönderilen tüm kitaplar arasında değişmeden bugüne kadar gelen tek kutsal kitaptır.
bugün bile hala tartışması yapılan onlarca konu varken, muallakta tek bir konu bile bırakmadan, her detayın açıklandığı ve sadece islamı kabul edenlere değil etmeyenlere bile çok faydalı bilgiler sunan allah kelamı.
iyi ki var ve iyi ki ben müslüman doğmuşum...*
okuyun. güzel.*
allah tarafından cebrail vasıtası ile hz. muhammed e gönderilen son kutsal kitap.

o öyle bir hazinedir ki, o hazinenin anahtarını açmak için samimiyet gerekir. o yüzden kuran ın çoğu yerinde onun inananlara öğüt verdiği açıkça belirtilmiştir. dolayısıyla ona inanmayanların ondaki mucizevi havaya almaları da beklenmemeli. onlar bakar kör olmaya devam ederler çünki.
cebrailinllahtan vahiy almak için yanına gitmesine gerek yok ise, cebrail o zaman yeryüzünde mi yaşamaktadır. bu durumda 100bin yıldır en azından yeryüzünden hiç allah katına gitmemiş olması gerekir bu ilanla. o kadar süre ne yapmış acaba yeryüzünde.
aslı değiştirilmeden, eksiltilmeden ve ekleme yapılmadan günümüze aktarılan tek kitab-ı mukaddestir. diğer dinlerin kitapları da allah (cc) tarafından peygamberler aracılığıyla gönderilmiştir fakat ilk gönderildiği haliyle kalmadığı ve değiştirildiği için günümüze orjinali ulaşamamıştır.
hala bazı aklı evvel, düşünemeyen, kendi inançsızlıklarını başkalarına aktarmaya çalışan, ulen bende ateistim gel sende ol nidaları ile, değiştirildiği sanılan, aslında değiştirilmeyen ve 1500 yıldır baki kalan mukaddes kitap.

(bkz: hazine)
6666 ayetten oluşan müslümanların kutsal kitabidir. cebrail (a.s) melek tarafinda parça parça peygamber efendimiz hz.muhammed (s.a.v) e indirilmiştir. kıyamete kadar değişmeden, tahribata uğramadan kalacak olan tek kutsal kitaptır.
bir de eleştirel gözle okunsa tadından yenmeyecek olan 7. yüzyıl çöl anayasası.
aslında incil de hiç değişmemiştir. yani yazıldığı günden beri aynıdır o 4 incil. ilginç olan incil inanırı olanlar hiç bir zaman incilin tanrı sözü olduğunu iddia etmezler. isa yaşarken de ne bir kitap yazmıştır ne de yazılmasını teşvik eden bir basın açıklaması vardır. üstüne üstlük incil isimli kitabın adının incil olduğunun farkedilmesi isadan 350 yıl sonra olmuştur. yani müslümanların iddiası olan isaya giden kitabın adı incil değildir. incil müslümanların iddiası ile sonradan değişen bu ilk kitabın değişmiş halinin hristyanlarca konulmuş adıdır. hristiyanlar bir gün iznikte toplanıp bir kaç karar alırlar bunlardan biri yahudi olan isanın aslında tanrı olduğudur. diğeri de bir sürü incilden 4 tanesinin kutsal ve doğru sayılması ve hepsinin toplamı+eski andlaşma+esinlemeler+mektupların konulduğu bir kitabın adının evangelion-incil-müjde ismini almasına karar verirler. oybirliği ile. aslında bir kişi oy vermez ama onu da orada linç ederler oybirliği olur.

her neyse sonuçta isa kitap yazdırmadı yazmadı. yazmadığı için de değişmedi. sonradan yazılan kitaplara incil dendi. bu sornadan yazılanlar da aslında hiç değişmedi. bu hristiyanlık yorumu.

müslümanın yorumu ise şöyle; isa bir kitap yazdı ve o kitap değişti. doğru olduğunu kabul edince bile şöyle bir sorun var. isa yazdı ise ve bu allah tarafından söylendi ise bile onun adı incil değildi.

buraya kadar bir sorun yok aslında.

sorun şurada:

maide suresi 110 ayet:
http://diyanet7.diyanet.g...10&I3.x=13&I3.y=9
--spoiler--
110.allah şöyle diyecek: "ey meryem oğlu isa, sana ve annene olan nimetimi hatırla. ben seni ruhu'l-kudüs ile destekledim, beşikte iken de, yetişkin iken de insanlarla konuşuyordun. sana kitab’ı, hikmeti, tevrat'ı ve incil'i öğrettim. iznimle çamurdan kuş biçiminde (bir şeyi) oluşturuyordun da (yine) iznimle ona üfürdüğünde bir kuş oluveriyordu. doğuştan kör olanı, alacalıyı iznimle iyileştiriyordun, (yine) benim iznimle ölüleri (hayata) çıkarıyordun. israiloğulları'na apaçık belgelerle geldiğinde onlardan inkara sapanlar, "şüphesiz bu apaçık bir sihirdir" demişlerdi (de) israiloğulları'nı senden geri püskürtmüştüm."
--spoiler--
ikinci cümlede sana tevratı ve incili öğrettim diyor. ama isanın yaşarken ne bir şey yazdığı ne de yazdırdığı görülmemiş. zaten tüm incillerin isadan sonra yazıldığı da biliniyor.
insan üstü bir kitap,bir mucizedir. inanmayanın ise sadece inanmamakla kalmasını,garip ve üzücü ithamlarda bulunmamasını temenni ettiğimdir.
--spoiler--
kehf suresi (18. sure) ,17. ayet :

(orada olsaydın) güneş doğduğunda onun; mağaralarının sağ tarafına kaydığını, batarken de onlara dokunmadan sol tarafa gittiğini görürdün.
--spoiler--
bu ayet;güneşin izlediği yolu,doğudan doğup batıdan batarak ifade eden tek ayettir.basit görünmektedir;lakin bu ayetin çok garip,şaşırtıcı bir özelliği olduğuna da inanılır.

şaşırtıcı olan şudur:güneşin ufuk çizgisiyle doğarken yaptığı açı 18,batarken yaptığı açı ise 17 derecedir.*

emin ol annem;bu, tesadüftür ya kesin o diye tabir edeceğin milyon örnekten biri sadece.
--spoiler--
Allah'tan daha güzel boyası olan kim?
--spoiler--
içeriğinde sübyancılığı yeren veya lanetleyen herhangi bilgi barındırmamaktadır.

müslümanların başucu kitabı, islamiyet'in de pusulasıdır.
tek kelimeyle muhteşem kitap. hele arapça belagatı insanı sarhoş eder. küçük bir örnek vermek gerekirse: rahman suresinde "febi eyyi ala irabbiküma tükezziban" demektedir.
MÜSLÜMANA SALDIRIRKEN SALDIRIYA MALZEME EDiLMEMESi GEREKTiĞiNiN BiLiNMESi GEREKEN YARADAN KELAMI OLDUĞUNA iMAN ETTiĞiMiZ, EN YÜCE DEĞERiMiZ. GERÇEK MÜSLÜMANIN KAFASINA SIKSANIZ CANINI, EN MUKADDESiNE KEM GÖZLE BAKIŞINIZ KADAR YAKAMAZSINIZ. AYRICA KARL MARKS A LAF SÖYLEYEBiLMEK iÇiN NASIL Ki DAS KAPiTAL OKUNMALIDIR, MÜSLÜMANA VE MÜSLÜMANLIĞA LAF SÖYLEMEK iÇiN DE KURAN-I KERiM OKUNMALIDIR MUHAKKAK. OKUMANIZDA KATILMIYORUM DEMENiZE HAK KAZANDIRIR ANCAK.
Uzun yıllar önce yayımlanmasına rağmen dönemimden bu güne popülaritesini korumuş Tanrının kitabı; ghostwriter olarak peygamber muhammed kullanılmış, halife ebubekir editörlüğünü yapmış, halife osman basım ve dağıtımında rol oynamıştır. Kitabın yarattığı bu büyük etki günümüzde dahi milyonları etkilemekte olup. incil ile beraber tarzında bestseller olmuş okunası güzel bir kitaptır.
rum suresi'nde bizans-sasani savaşı'nda (henüz sasaniler çok üstün ve bizans gayet kötü durumdayken) bizans'ın kazanacağı galibiyeti haber vermiş ve bu haberi doğru çıkmış olan kutsal kitaptır. buna benzer olarak normal insanın bilemeyeceği başka bilgiler de barındırır. islam dinin vahiy ile gelen kutsal kitabıdır.
arap mitolojisinin başyapıtı ve en çok tutanı
doğa durumuna, anarşiye engel olmak için yazılmış olan, kutsal kabul edilen kitap.

incil gibi, tevrat gibi same şeyler.

olmadıklarını düşünsenize...

eleştirmek mi?

o ayrı bi disiplin.
Cenabı Allah'ın insanlara, islam dininin son peygamberi olan Hz. Muhammed'e Cebrâil (as) tarafından vahiy yoluyla yollanan mukaddes kitaptır.
kur'an; insanları terbiye ve nefislerini tezkiye ve kalblerini tasfiye ediyor. ruhlara inkişaf ve terakki ve akıllara istikamet ve nur ve hayata hayat ve saadet veriyor. elbette böyle bir kitabın misli yoktur, harikadır, fevkaladedir, mu'cizedir.
Allah tarafından vahiy meleği Cebrail aracılığıyla son peygamber Hz.Muhammed'e inen son ilahi kitaptır.
müslümanların kitabıdır. Değerlidir okumadan önce temizlenmek gerekli yani abdest alınmalıdır. Kuranı okumuş olan bir sürü ateist vardır Düşünün o kadar muhteşem kitap bu guruptaki insanlar öğüt almak yerine kendilerini bir bok zannedip inkar ederler Kuran'ı Allah'ı. Ateistler Kuran'ı okuduklarını zannediyorlar acaba nasıl okumuşlar sormam gerek öğüt almak için mi yoksa Allahın olmadığını ispat etmek için mi?