bugün

ünlülerden demir demirkan ve sagopa kajmer korsana destek verdiklerini açıkça dile getirmişlerdir ve bildiğimiz üzere korsan piyasası bugün kayıt dışı ekonominin büyük bir kısmını kapsıyor.bunun la beraber bir çok küçük grup ise direk internet sitelerinden şarkılarını dağıtıyorlar zaten.grup 84ün elemanları ise zamanında hacettepede korsan cd satıyorlardı. *
linkin park elemanları 'internetten şarkı indirilmesine karşı değiliz.gidin ve istediğiniz kadar download yapın' şeklinde demeçler vererek kendilerini bu gruba dahil etmişlerdir.**
kendi kuyusunu kazan sanatcilardir. sanatci sanat yapan insandir, bu sanat yedinci sanat ta olabilir, resim de, heykel de, tuberruz de.. ancak sanatci kendi yaptigi isin kopyalanip baskasi tarafindan satilmasina goz yummamalidir. sanatci vezirparmagi degildir, sanatci baklavadir. yani sanatci bi gruba degil, tum gruplara hitap etmeye calisir, firtina gibidir.. bu sebeple korsana karsi olmayan sanatci gun gelecek kendi kendini yok edecektir. yok olan sanatci eser de veremez, hatta ilhamini kaybeder, bu kedi kopek kaybetmek gibi de degildir, ilanla bulunmaz..acidir...
dj akman gibim web üzerinde yayılmak ihtiyacı duyup, beleşçi çoluk çocuğu kandıran djimsiler de bu gruba dahil edilebilir.
(bkz: bulutsuzluk özlemi)
sanırsam teoman da buna dahil.
korsan kaset cd veya kitap işine girmiş olan sanatcıların olusturduğu grup...
(bkz: ali kırca) *
not:sagopa kajmer korsan'ı destekledigini asla ve asla soylememistir...
dikkatli bakınız;
http://www.sagopakajmerrap.org
(bkz: johny deep)
(bkz: orlando bloom)
(bkz: keıra knıghtly) *
http://www.sagopakajmerrap.org'dan aynen kopyalanmıştır:
Uzun zamandidr beklenen albumu nihayet cd calarinizla bulusturduk.Mp3 demiyorum cunku ele alip kapagini gormedikce album oldugunu anlamaniz zor.Hersey butundur.Biz bir emek sarfettik ve butunuyle bir karenin icine topladik o emekleri.Hakkini vereceginizden suphem yok.Bugune kadar da olmadi. Mp3 olayina sicak bakmadigimi sanmayin.ben de mp3 dinliyorum,herkes dinliyor.Beni ve arkadaslarimi sevmeyen bir kisim kitle kafile albumunu ari gibi calisarak nete yukluyor.Onlarca link var elimizde.Bu gercekten guzel.En azindan su saatten sonra guzel.ama album cikmadan nete vereni unuttum sanmayin:) aslinda mp3 yayilimi hem iyi hem de kotu.Bir taraftan belese reklam oluyor diger yandan emektar sensen emeklerin bir anlamda heba oluyor.Garip bir durum.acaba kafile albumunun ya da her hangi bir albumumun bu kadar ilgi cekmesine sevinmelimiyim ? yoksa uzulmelimiyim? muamma..
artık korsanın peşine düşmeyi bırakmış ve albümünün korsan satışlarından yüzde almaya başlamış sanatçı tipi.
zaten koseyi donecegi kadar donmus tok gozlu sanatcidir.
amacının ne olduğunu anlamadığım sanatçıdır..korsan ne kadar daha fazla insanı cezbetse de bi sanatçının korsanı desteklemesi gariptir..
köstekleyen sanatçılardan daha değerli olan sanatçılardır. hatta engellemek için meclislere çıkıp söz alanlardan kat be kat değerlidir ki, onların albüm diye senede iki defa çıkardığını ben günde en az bir kez ıkınarak çıkartabiliyorum!

o da emektir, lakin değer biçilirken kazanç göz önünde tutuluyor ve bu kazanç hakedilmeyen ürünle elde ediliyorsa ben de destekliyorum korsanı destekleyen sanatçıları; özellikle ikame ürün bulmak gibi bir seçenek yokken, sene de ikişer ikişer albüm çıkaran gözü, gönlü doymazları görüyor ve bu albümleriyle paraya para demiyorken.
populerligini arttrması sebebiyle johnny depp e benzeyen barıs akarsu diyecem ama dayak yemekten korkuyorum..
bir çok ünlü şarkıcı dolayısı ile yapımcılarının el altından reislik yaptıkları piyasanın açık yürekli olanları.15 ytl ye albüm satmaya çalışıyormuş gibi görünüp onca xxx le düşüp kalkıp korsana günah diyen xxx lerin bir çoğu ekmeklerini korsandan kazanır ki aksi halde nasıl bir albüm piyasaya çıkmadan 1 gün önce piyasaya düşer yada bir sanatçının bilgisayarı kaset çıkacakken çalınır yemeyin bizi tescilli değil mi bunlar yoksa besteleriniz korsan mı:)
(bkz: jack sparrow)
(bkz: internetten ünlü olan sanatçılar)
zaten parayı internetle vurmuşsun. bırakta internet payını alsın..
(bkz: radiohead)
(bkz: in rainbows)
direkt söylemese bile dolaylı yoldan (bkz: beyazıt öztürk) demiştir ki "bu adamlar bu fiyata korsan üretebildiğine göre demekki, yapılabiliyomuş. sen ucuza yap sen korsan ol"
sanat eseri insanlığa aittir. yaptığınızın kol böreği değil de, tüm insanlığa mal ettiğiniz bir eser olduğuna inanıyor ve insanlığa katkınız olduğunu düşünüyor iseniz para beklentiniz olmamalı.

sanatçı asıl kendisine ait eserin başkası tarafından sahiplenilmesine karşı çıkmalıdır. tabi ki günümüzde gözlerimiz kapitalist bir mal mülk sanrısında olduğundan, "mal satanındır" diyor, bu örnekte de mal olarak sanat eserlerini alıyoruz.

bu yanlış.

eğer yaptığınız şeyin amacı sadece karnınızı doyurmaksa "sanatçıyım" demeyin, "müzik işcisiyim" deyin. korsan düşmanı olun. eğer ruhunuzu doyuruyorsanız en başta, o zaman eserinizin paylaşılması sizi daha çok zengin edecek, düşman kesilmeyeceksiniz.

bu doğrultuda gülben ergen'in ya da mahsun kırmızıgül'ün yaptıklarını doğru buluyorum. sagopa'nın, demir'in, u2'nun yaptıkları da doğru.

en doğru olansa doğru düşünmek. sokaktaki adam kimsenin malını sahiplenmiyor, sadece "dağıtıyor" arada emeğine bir de ekmek katmaya çalışarak...
manu chao da şarkılarımın internet ortamında dolaşmasından rahatsız değilim diyerek korsana karşı olmadığını belirtmiştir.
(bkz: celik) desteklemiyor, kiskirtiyor. *