bugün

insanın, korkunca kendine güven pompalamak amacıyla gerçekleştirdiği refleksidir. mesela;

+yok canım birşey olmaz. niye olsun ki? binlerce ev varken benimkine niye girsin sapık? hem giremez bizim kapımız çelik. aslında girse de bence zarar vermez. eşyaları alıp kaçar. kapıyı açarsam belki yumuşar ve birşey çalmadan geri bile döner. aman neyse yok, gelmez gelmez. beni mi bulacak bula bula.

ya bulursa?
- aman allahim bu bir sadecerüya.
- coat - tokat efekti-
- ama bu bir ruya sadece gördügüm sanri.
- ne sanrisi esolluesek, utanmiyor musun bir metre ve bir jilet boyunla sigara içmeye.
- bu babam değil sadece vicdanimin sesi.
- hala vicdan diyor ver ulan paketi, vay puşt vay, ben maltepeye talim beyimiz malbuş iciyor. yakayim bir marlboro dumanin üfleyeyim doya doya...

(bu maceranin sonu)
içten sürekli gelen yusuf yusuf seslerini bastırmaya çalışmaktır.
kısık ses: lan bu ayı sanki beni kesiyor.
iç ses: kesse ne olacak be. seni kesseler acımaz olum. sende o ayıyı kes.

kısık ses: lan gözleri adama diktik ama dikince dahada bi sinirli bakmaya başladı sanki.
iç ses: korktu senden. iyicene bi sert bak.

kısık ses: hassittiiiirr. ayağa kalktı.. bana doğru geliyor galiba...tarrağı yedik. vallahide yedik..bana doru geliyor olum bu.
iç ses: bundan sonrasına ben karışmam dostum. bu artık ikinizin arasında.

ayı: bilader hayırdır. iki saattir ters ters bakıyosun. bi durum mu var?

kısık ses: yok abi..ne olabilir ki?
iç ses: abi bende gördüm sana bakıyordu bu ibne. vur abi ağzına yüzüne, kır çenesini lavuğun.
göt korkusunu hafifletme eylemidir bu. "daha ne kadar kötü olabilirki" nin sözlük versiyonudur. işler iyice sarpa sarmaya başlayınca da..
(bkz: yok artık lebron james)
(bkz: yok ebesinin amı ali sami) denir. * *
(bkz: kedidir kedi)