bugün

ordu'nun bir ilcesi.
kışın eylülde başlayıp mayıs sonuna kadar devam ettiği ordu ilçesi.güneş lüks böyle bir yerde.
küçük kuzenin canavar ismine benzettiği görev yaptığım ilçe.
insanda unutulmayacak kadar güzel *anılar bırakan güzide ordu ilçesi. *
insan yaşadığı her yere alışabilir hipotezimi çürüten ilçe .
gezegen adına benzer bi adı olan ilçemdir. korgon gezegeni
yeşilin her tonu dağlarından sisin eksik olmadığı, fatsa üzerinden ulaşılan küçük bir ordu ilçesi. fatsa korgan arası çalışan mibibüsler yol üzerinde vakıfkebir ekmekçisinde mola verir ardından devam eder kıvrımlı yollarda.
mayıs-eylül arası yaşanılası yer.
16 tane köye sahip olan ordu ilçesi. sahil kesiminde değil aksine iç kesimde yerini almıştır.
ilçe karadenizin dağlık olmasından dolayı bir tepenin üzerine konuşlanmıştır. hani tepelerin üzerine yapılan kaleler gibidir...

ismi ne alaka diye ben de yıllarca kendi kendime sordum. orta asya'da bulunduğum yıllarda ismi korgan denen insanlara denk gelmeye başladım.

öyle zannediyorum ki korunaklı yer manasına gelen "koruğan" kelimesi "korgan" halini alarak kullanıla gelmiş. zati karadeniz'e sonradan yerleşen türkler sahilden ziyade tepeleri, dağları tercih etmişler. sanırım bu tercihleri yaşadıkları yer korunaklı olsun diye.
Korgan Köyü Hakkari ilinde yer almakta olup, Şemdinli Köyleri semtinde bulunan Korgan Köyü Şemdinli ilçesine bağlıdır.Korgan Köyü haritası konumu ise 37° 23' 56.8068'' Kuzey ve 44° 30' 0.0144'' Doğu gps koordinatlarıdır. Korgan Köyü bağlı olduğu Şemdinli ilçe merkezine 13 kilometre mesafe uzaklıktadır. Korgan Köyü Hakkari şehir merkezine mesafesi ise yaklaşık 70 kilometredir.