bugün

Ortamda bunu söylediğinde inanılmayacak 'hadi lan ordan' , ' kim uğraşır mk ' tepkisi alacak insandır.
sınıfa çöp atmamak için çantasına koyan insan tipinin bi üst versiyonudur..
ben de bir tane istanbul olduğunu düşünüp cebime dolduruyorum ama sorun şu ki insanbul'da değilim.
aynı durumda, çöplerini arabasının içine dolduranını tanıyorum. binemiyoruz efendim.
(bkz: benim o)
çantalarım çöp tenekesinden farksız. herkes pis olabilir ama ben pis olamam.
cevre kirliligi karsisinda duyarli bir insandir. sadece kendi coplerine sahip cikmakla kalmaz, gerekirse parkta gordugu goze batan copleri bile toplayip cop kutusuna atar.

ama isin en ilginc kismi, bu kadar duyarli olmalarina ragmen, bir cogu parkta ve sahilde yedigi cekirdegin copunu/ictigi izmaritin copunu/cignedigi sakizin copunu yere atiyorlar. hem de hic utanmaksizin.*
(bkz: insan)
bunun üst versiyon şudur ki, çöpü yere atmamakla çeverenin temiz kalmayacağının bilincinde olan kişidir. üretimin ve tükettimin bizzatihi çevreyi kirletmekte olduğunun bilincindedir. sen yere çöp atsan ne olur çöp atmasan ne olur diyen kişidir. tüketmiş olmakla zaten kirliliğe katkı yaptığının bilincindedir. tüketimi azaltmanın asıl çevreye katkı sağlayacağının bilincindedir.

bunun da bir üst versiyonu vardır ki bu bilinçle az tüketen insandır. ki o daha doğmamıştır.
konteyner bulamayınca ufak bir çöp kutusu bile olsa çöpünü atmayan insandır. ille de konteynere atacaktır. takıntılı olma ihtimali yüksek insandır.
(bkz: en asil duyguların insanı)
(bkz: örnek vatandaş)