bugün

entry'ler (1827)

nordsjaelland ın okunuşu

tam telaffuzu biraz pratik gerektirebilir. 6 kez tekrarlamayı deneyin.

zahahaha

bir random gülme şekli.
nordsjaellandnordsjaellandnordsjaellandnordsjaellandnordsjaellandnordsjaelland.
6 defa nordsjaelland yazınca da random gülme oluyormuş onu fark ettim.

30 yaşından sonra anlaşılan gerçekler

zamanın su gibi akıp gittiği gerçeği. 30'una girildiği an hayat iki kat hızlı akmaya başlıyor.

gürültü yapan çocuğunu engellemeyen üst komşu

çocuk susmuyorsa da alt komşunun problemi değildir, anlamıyorsa da değildir. sonuçta çocuğu alt komşu yapmıyor. herkesin bir yere kadar çocuktur diye alttan alıp görmezden geldiği noktalar vardır. değişmeyen tek şey dünyanın dönmeye devam ediyor oluşu. çocuk yaptı diye çocuğuna filmlerdeki seçilmiş kişi gibi davranılmasını bekler tavırlara girenler var. hayır kardeşim. insanlar yine sabah erken kalkıyor, yine kendi dertleri var, yine işyerinde günün stresini çektikten sonra sakinleşmeye ihtiyaç duyuyor, belki kendi evi içinde problemleri var. çocuk var diye 7/24 dünya bunların hizmetinde sanıyor bazıları. çoğu zaman da çocuğun kendisi değil, saldım çayıra mevlam kayıra kafasındaki yarım akıllı ebeveynleri asıl problem ya neyse.

pringles ın türkiye den çekilmesi

master potato mu ne öyle bir şey var fena değil. getir'de satıyorlar ondan yiyin.

matthew perry

friends'teki favori karakterim chandler'dı.
özel hayatında ciddi bağımlılık problemleri olduğunu hatta geçen senelerde aylarca hastanede yattığını okumuştum.
mekanı cennet olsun.

sanayi tostunun 417 lira olması

içinde yedek parça falan vardır belki.

gecenin bu saatinde balkonda şarkı söylemek

yapan kişiye saygısızlığından dolayı aşağıdaki üç seçenekten biri uygulanarak balkondan aşağı atılmalıdır.

https://media.giphy.com/m...xfd5BKF6qmL9wgU/giphy.gif

https://media.tenor.com/O...d/joaquin-buckley-ufc.gif

https://thumbs.gfycat.com...edale-size_restricted.gif

evde yaşanan paranormal olaylar

benimki evde yalnız olmama rağmen üst kattaki çingenelerle bir arada yaşıyor gibi olmam. sanki 6 kişilik bir ailede yaşıyorum, kardeşlerim falan var aynı evin içinde gürültü yapıyorlar, koşturuyorlar falan.
yani öyle bir hal ki ekselanslarının çocuklarının yattığı kalktığı saate göre, eve misafir gelip gelmemesine, benim ev değil bunların evine, göre yaşıyoruz. resmen benim evde yaşıyorlar yani. sözüm ona ayrı daireler. hassiktir be rıfat abi.
gelecek ay kirayı bunlara ödeteceğim.

feleğin çemberinden geçmek

sonunda ciddi manada önceki durumunuza göre fark yaratamadığınız sürece avuntudan başka bir şey değildir bu durum.
zaten sadece bir kez yaşama şansınız olan bir ömrü acıyla, sıkıntıyla geçirip sonunda küçük zaferlerinizle yitinmek zorunda kalırsınız. oysaki dünyada çok kolay hayatlar yaşayan bir sürü insan mevcut.
size düşen ise mecburiyetlerle yaşamak zorunda kalıp bir iki ufak başarı elde etmek ve daha beteri olabilirdi diye kendinizi avutmaktır.
feleğin gerçekten çemberinden geçmiş olabilmek her gün okuduğumuz başarı hikayelerinin baş aktörü olabilmektir. diğer senaryo feleğin içinde kalmış olmaktır, geçmek değil. tabi bu benim görüşüm.

sözlük yazarlarının canını sıkan şeyler

görsel

yapay zekanın tüm meslekleri bitireceği gerçeği

dünyayı direkt robotlara teslim edelim.
robotlar çalışsın, üretsin, kazansın, harcasın, tüketsin. çünkü teknolojik işsizlik sebebiyle işsiz, parasız, amaçsız yığınlar oluşacaktır eğer korkulan derecelerde yapay zeka günlük yaşama entegre olursa.

bu kadar kalabalık bir dünya nüfusu mevcutken bir anda milyarlarca insanın belki de birbirlerini katletmelerine engel olup bir topluluk halinde yaşamalarını sağlayan çalışma, günlük dertler, bir şeyleri başarma azmi ellerinden alınırsa neler olabileceğini düşünmek bile istemiyor insan.

bildiğin universal basic income denilen sosyal yardım çekleriyle hayatını idame ettirmek zorunda kalacak değersiz yığınlar oluşacaktır sadece. yapay zekanın bu denli gündelik yaşama entegre olmasının çıkar yolu insanlığın diğer gezegenlere yayılmasıdır bence. en fazla bu aşamada işe yarayabilir bu teknolojiler. çünkü insanların günlük yaptığı işlerin elinden alındığı, günlük aktivitesi olmayan yığınların yapabilecekleri, insanların birbirinin kurdu olduğu da göz önünde bulundurulursa, pek hayra alamet olmayacaktır.
biraz distopik ama insanoğlu söz konusu olunca her şey beklenir.

lex friedman'ın podcastine konuk olmuştu geçenlerde open ai ceosu sam altman. direkt chatgpt'yi geliştiren adam bile bu teknolojinin dünyayı değiştirebileceğini ama kendilerinin de tam anlamıyla iyi mi kötü mü olabileceğini kestiremediklerini söylüyor.

ekşi sözlük

(bkz: chatgpt/#46262000)
bana mı öyle geliyor yoksa bir ekşi yazarı benim 26.03.2023'te buraya yazmış olduğum entryi noktasına virgülüne kadar kopyalamış mı? kaynak göstereydin bari mübarek.*
görsel
görsel

chatgpt

ciddi manada işsizlik problemi yaratıp milyonların işinden olmasına sebep olabilir bu icat. az önce bayağı sohbet ettim kendisiyle. zeki bir arkadaşınızla sohbet ediyorsunuz gibi hissettiriyor. korkutucu bir teknoloji. yaygın kullanılmaya başlanırsa beyaz yaka diye bir şey kalmaz. avukatlığa kadar bir sürü mesleği tehdit ettiğine dair makaleler var internette. tabi bu kadar ciddi işsizlik olacak bir dünyada kime ne mal/hizmet satacak bu tip teknolojileri kullacak firmalar böyle de bir paradoks var ortada. insanın kafasına deli sorular geliyor. gereksiz endişe olarak kalmasını diliyorum. ya da sadece belli uzmanlık alanlarında yardımcı araç kullanılmakla sınırlandırılmasını. yoksa dünyanın tüm dengeleri değişebilir.

kadın yazarların birer birer sözlüğü bırakması

sözlükte bağyan yazarlar olduğunu öğrenmeme vesile olmuş durum.*

erkek olmak mı daha zor kız olmak mı

"only women, children, and dogs are loved unconditionally. a man is only loved under the condition that he provide something."
chris rock konuyu gayet güzel özetlemiş aslında.

https://m.youtube.com/shorts/5PaK9wnlVZ8

ukraynadaki manitaları sınırdan almaya gidiyoruz

altlarındaki arabalar bunlardan akıllı amk diyecek başka söz yok.

neden iyi erkeklerle tanışamıyoruz

soruyu tanışmıyoruz diye değiştirince cevabı bulursunuz bence. tanışamama diye bir şey yok, tanışmama var.

sabah gelen günaydın mesajı

akşam gelmez zaten.*

ilişkide deneme süreci

sözleşmede öngörülmüşse 2 aylık sürede taraflar herhangi bir ihbar öneline uymaksızın tek taraflı tazminatsız fesih hakkına sahiptir. pardon o başka deneme süresiydi gerçi.*