bugün

çok basit bir karşılaştırmadır. konsol oyun oynamak için üretilir, pc oyun oynatabilir.

tıpkı şöyle bir karşılaştırmadır.

fotoğraf için:
(bkz: cep telefonu vs dslr fotoğraf makinesi)

ekleme: karşılaştırma yaparken bazı arkadaşlar uç pc ile konsolu karşılaştırmışlar. olm fiyat bakımından da şöyle bir bakın lan. uç pc dediğin 3 bin liraya kadar çıkabilir. konsol üreten adamlar 3000 liralık konsol yapsa zaten ortalığın anasını siker.
pc'nin alacağı karşılaştırma.

next-gen konsollar bile, en uç pc'nin yanına yaklaşamaz.
konsolların gelişimini tamamlaması için, en az beş yıla daha ihtiyaç vardır.

zaten genellikle çoğu firma, konsollara grafiği kırpılmış oyunları sunar.
oyununa göre değişen durumdur futbol oyunlarında daima konsol alır ama bazı oyunlarda pc daha iyidir. (bkz: gta)
gta ıv'dün ps3'e ilk çıktığı günler koşa koşa electrosa mağazasından ps3 alıp, ve artı birde gta 4 alıp, bir gece oynayıp, gamepad'e alışamadığımdan ertesi gün geri vermiştim.

klavye+mouse kontrollerine alışmışım seneler senesi, hiç hoşuma gitmemişti. şimdi 4 çıkınca gidip alsam, yine alışamayıp satarmıyım diye düşünüyorum.

büyük maceraydı gerçekten, hele o ps3'ü deli gibi inceledikten sonra, "tamam geri alabiliyoruz çizik yok" demesi karşısında sevinçten delirecek gibi olmuştum. fakat oyunu geri almamışlardı, gidip gittigidiyor'dan yarı fiyatına okutmuştum.

ps4 mutlaka çok üstün bir cihaz bilgisayarımı upgrade etmektense gidip bundan mı alsam acep düşünüyorum. fakat pc manyaklığımdan vazgeçemiyorum. şu anda bin dolarlık ekran kartları var. neredeyse ps4 fiyatına sadece bir kart. şu bir gerçek ki; hiçbir konsol high end bir pc'nin yanına yaklaşamaz performans konusunda.

şu anda piyasadaki en ama en en en pahalı parçalardan oluşturulan bir pc her türlü playstation 4'ü ve tillahını silecek güçtedir.
"playstation da oyun oynamak 2. sınıf oyunculuktur. Kolla mı oynamak istiyosun pc ye 2 tane kol alırsın, tv de mi oynayacaksın? hdmi ile tv ye bağlarsın. Adam 5 bin tl ye oyun bilgisayarı kuruyor. Ekran kartı ile 2 tane ps 3 alır istese. Ama almıyor, neden? Çünkü traştan oyun zevki yaşamak istemiyor."

alıntıdır.

1000 dolara ekran kartı var arkadaşım, ps4 neredeyse o fiyata satılacak bir küsür de işte 1200-1300 de. adam bilgisayarın bir parçasıyla bir ps4 alabilecek kudrette.

diğer parçalarla birlikte 5 bin liralık makinalar var. çift ekran kartlı i7 işlemcili 16gb ddr3 ramli makinalarla o elindeki sikindirik ps4'ünü götüne sokarlar be yavrum. sadece komiklik bu karşılaştırma.

pc her zaman üstündür donanım bakımından.
konu görseli ise tamamen gerizekalı işi; gta 4'den bir kare koyup, üstüne gta 5'den bir kare koymak nedir yahu?

gta 4 yapısı gereği 3 gibi liberty city'de geçmektedir ve biraz kasvetlidir. kapkaranlık bir gta 4 ekran görüntüsü ile gta 5'den bir ss koymak.

konsolcu zekası işte. bu kadar oluyor.
oynanabilirlik olarak pc'nin sikerteceği versus. konsollarda min 30 pfs sınır olduğu için, kasma titreme derdi yoktur. eğer ki benim bilgisayarım da o kadar akıcı olsun diyerek ayarlayı düşürmeye kalkarsanız konsollardaki görüntüyü elde edemezsiniz. konsol bu açıdan iyidir.

eğer ki 500 tl üstü bir grafik kartınız varsa en yüksek ayarlarda pek sorun çekmezsiniz. pc özelleştirilebilir olduğu için donanım seçeneği konusunda avantajlıdır. fakat konsolun asıl üstün geldiği nokta oyunlardır.

(bkz: red dead redemption)
(bkz: the last of us)
(bkz: uncharted serisi)

her ne kadar pc ye çıkması kesin gibi gözükse de,

(bkz: grand theft auto V)

tek başına bunlar bile konsol aldırabilir. fakat benim favorim her şere rağmen pc. gamepad ile cebelleşmeye niyetim yok.
INTEL Core i7 3770 3.4 GHz işlemci + 1000 dolarlık GeForce GTX Titan ekran kartı.

işlemcide 850-875 civarı piyasada. ekran kartı zaten 1000 dolar ondan tak iki tane. etti 2000 dolar al i7 3.4 işlemciyide 850-875 lira civarı piyasada. hadi 800 de hatrın kalmasın.

noldu lan ? ps4 denen alet sadece 1200-1300 hadi 1400 liraya satılacak. valla pc high end bir donanımla ps4 veya xbox one gibi aletleri bir gören zihniyete şaşayım ya.

"Asus’dan 1000 dolarlık GeForce GTX Titan ekran kartı"

http://www.maxicep.com/po...karti-duyurusu-geldi.html

"http://www.mediamarkt.com...0565.html?langId=-14";
klavye mouse ikilisinin pc ye artı points katacağı versus. oyun için ayrı bir cihaz almak lüks gorunsede işin kolay ve ucuz kısmı esasında. belki pc de üst ayarlarda oynamak sürekli sistem yenilemeyi gerektirebilir ama verecegi haz kat kat fazladır. ayrıca online meraklısı olmayan arkadaşlar korsan alarak verdikleri parayı cikaracaklardir. pes bile oynarken beni rahatsız eden kol fps de ne kadar kullanışlı olur bilemem. gta nasıl oynanır bilemem.
konsolun god of war u var, pc nin yok. evet emulator olayini ben de biliyorum fakat gul dalinda guzel gencler.
konsolun her daim alacağı karşılaştırma. konsol oyunlara özel üretilmiştir. pc gibi arka planda yüz bin uygulama çalıştırmaz. her donanım parçasından maksimum verim alırsın. oyunlar da bizzat elindeki konsol için geliştirilir. maksimum grafik ayarları için ne kadar para harcamam lazım diye düşünmezsin.

ayrıca madem pc daha iyiydi steam neden steam machine diye bir konsol çıkarıyor demezler mi adama.
Eğer 4-5 milyarlık bir masaüstü toplayıp her oyunu full sistem oynayabilecekseniz elbette pc'nin sikerteceği karşılaştırma.

ama 700 liraya alınan ps3 ile 700 liraya göt zoruyla bulunan bir dandik laptop'u kıyaslıyorsanız PS'nin ters yatırıp düz küsküyü vereceği karşılaştırma.
ikisine de sahip olmuş biri olarak; konsolun alacağı versustur.

ondaki rahatlık, keyif pc de yok. ama oyunlar pahalı işte. psn den kardeşlik ile alsan yarısını ödüyosun ama yine pahalı. oyun çıktığı gibi de oynamak istiyorsun. o yüzden fiyat indirimi çok zaman alıyor.

pc nin güzel tarafı dijital oyun kampanyaları. 10 tl ye watch dogs sattılar la. daha ne olsun. ama bir süre sonra ekran kartım yetmedi yok ram artımam gerekiyor gibi sorunlar ortaya çıkıyor. konsolda o yok. next-gen çıkana kadar tak diski oyna.

edit: konsolda aldığın oyunları bitirdikten sonra veya artık oynamak istemediğinde elden çok rahat çıkarabilirsin. ister disk ister dijital. pc sana bu şansı sunamıyor dijitalde.

konsol oyunlarına verilecek parayla pc toplanır demiş bir yazar. alakası bile yok. her oyun, dengi bir oyunla takas ettirilebiliyor. elde tutmanın anlamı yok.
her türlü pc alır.

Çünkü konsol oyunlarına vereceğin parayla uygun pc toplayabilirsin. Ardından oyunlarını oynarsın. Zaten oyunlardan yaptığın kar ile harcamaları dengelersin..
senelerdir tartışılan bu saçma konuya artık son veriyorum:

Mutlaka herkesde en dandikdende olsa 1 tane pc olacak tamam mı ? bu şart bi kere yani bugun kalkipda kimse pc yi yok sayamaz. pc de yaptiginiz bi cok seyi ps de de yaparsiniz ama bu bambaşka bi konu

ikinci eğer oyun oynayacaksan da pc nin yaninda konsol a-la-cak-sın. bu kadar basit işte dağılın bakiim.
konsolun çok rahatlıkla alacağı versustur zira bilgisayarın ana amacı iş içindir. strateji oyunları dışında futbol, basketbol v.b oyunlar konsolda daha rahat oynanmaktadır...
Pc'nin alacaği vs. Yok aga illa bi fare klavye olacak. W,a,s,d kombinasyonu olacak !
http://meme-lol.com/wp-co...014/04/PC-vs.-Console.jpg

görsel

not: hem pc'm hem konsolum var. pc siker.
Konsolda fifa, nba vb oyunlar çok iyi oynanıyor. fakat şu silah aim'i konsolda nasıl başarılı bir şekilde alınıyor hiç anlayamıyorum. valla alanlara helal olsun. sporda konsol, rpg'de pc bence.
Bence pc alır. Olayı bütçe, oynanabilirlik ve diğer ayrıntılar olarak 3 farklı kategoride ele alacağım.

1) Bütçe:

Öncelikle para konusunda karşılaştırma yapmadan önce şunu hatırlatmakta fayda var. Evet, yüksek sistem gereksinimi isteyen oyunları, yüksek ayarlarda akıcı bir şekilde oynatabilen bir pc için 3000-3500 TL gerekiyor. Fakat playstation 4 veya xbox one gibi bir konsolla oyun oynayabilmek için de, konsolun fiyatına ilave olarak satın alınacak oyunların ve konsolun bağlanacağı televizyonun fiyatını da eklemek gerekiyor. Zira konsol tek başına oyun oynatabilen bir cihaz değil.

Bu bakımdan öncelikle hepsiburada.com'da en çok satılan FULL HD Tv'lere baktığımızda güncel fiyatların 1500 TL civarında olduğunu görüyoruz. ilgili resim için : görsel

Yine playstation'ın kendi mağazası olan psn store'dan baktığımız fiyatlarda en çok oynanan 3 oyunun (GTA V, FIFA 16 ve Battlefield 4) toplam fiyatının an itibariyle 189+269+30=488 TL yaptığını görüyoruz. ilgili resim için : http://i.hizliresim.com/NA2lX5.jpg

Son olarak hepsiburada.com'dan en ucuz playstation 4 fiyatına bakıyoruz : 1229 TL. ilgili resim için : http://i.hizliresim.com/m6N4b1.jpg

Uzun lafın kısası, en uygun fiyata 3 oyun + ps4 + tv toplamda 3217 TL'ye geliyor.

Gelelim PC tarafına. Şimdi bu konuda şunları söylemek istiyorum. Bir de bazı konsol taraftarı arkadaşlar, playstation'ı aldığınızda 6-7 sene çıkan tüm oyunları sorunsuz ve ekstra masraf olmadan oynadığınızı fakat pc'de ise oyunları yüksek ayarlarda oynamak için neredeyse her sene yeni bir ekran kartı veya işlemci takviyesi yapmanız gerektiğini söylüyorlar. Doğruluk payı olmakla birlikte bu konuya da şu şekilde makul bir çözüm önerim var. Playstation almaya gittiğinizde uzun araştırmalar yapmanıza gerek yoktur. En yakın tekno markete girer, ücretini verir ve alırsınız. Fakat pc toplama konusunda 10'larca farklı işlemci, 10'larca farklı ekran kartı piyasada mevcut olduğu için seçimlerinizi doğru yapmanız önemlidir. Ha eğer gidip 2 milyarlık ekran kartının yanına 300 liralık bir işlemci takarsanız illa ki sistem çok geçmeden darboğaz olacak, upgrade isteyecektir. Ama elinizdeki parayı tutarlı ve eşit bir şekilde dağıtırsanız sizi temin ederim ki 3 milyara toplayacağınız bir pc, ps5 çıkana kadar çıkacak her oyunu ps4'ten daha yüksek ayarlarda ve daha yüksek fps'de oynatacaktır. Bütçeyi doğru dağıtmak kolay bir iş olmadığı gibi çok zor bir iş de değil. Alt tarafı yapmanız gereken, 2-3 hafta boyunca donanımhaber'de takılıp, youtube'dan sistem toplama ve test videoları izlemek. Çok zor bir şey değil. Ha illa ki hazır tavsiye isterseniz de bu yazdıklarıma örnek olacak şekilde, en kralından ekran kartı, kasası ve monitörüne kadar her şeyiyle toplanmış kanlı canlı bir pc'yi aşağıya an itibariyle listeledim. fiyatı da 930 dolar tuttu yani an itibariyle 3129 TL. Bu noktadan sonra artık kendiniz karar verebilirsiniz, umarım ne demeye çalıştığımı anlarsınız bu örnekle.

ilgili pc'nin parçaları ve fiyatlarının resmi için : http://i.hizliresim.com/Rkp1Z6.jpg

Resimleri göremeyen arkadaşlar için parçaları tek tek fiyatlarıyla buraya da yazdım ekstradan :

işlemci: Intel Core i5 4460 Soket 1150 3.2GHz 6MB Cache 22nm işlemci (Haswell) - 179,00$ + KDV = 601,98 TL
Anakart: MSI H81M PRO-VD Intel H81 Soket 1150 DDR3 1600MHz USB 3.0 DVI&VGA Anakart - 58,13$ + KDV = 195,48 TL
Bellek: Kingston DDR3 8GB(2x4) HyperX Fury 1600Mhz Bellek (HX316C10FK2/8) - 36,91$ + KDV = 124,12 TL
Ekran Kartı: MSI GTX 970 GAMING 4G GTX970 4GB 256B GDDR5 2xDVI HDMI DP DX12 - 379,00$ + KDV = 1.274,58 TL
HDD: Seagate Barracuda 1 TB 7200 RPM 64 MB Ön Bellek 3,5" SATA III DISK (ST1000DM003) - 50,00$ + KDV = 168,15 TL
Kasa: Zalman Z3 Plus 600W Mid Tower Kasa/Siyah - 126,90$ + KDV = 426,76 TL
Monitör: AOC E2270SWN 21.5" LED 16:9 WIDE 5ms Monitör - 100,57$ + KDV = 338,22 TL
USD TOPLAM: 930.51$ + KDV
TL TOPLAM: 3129.29 TL

Kısaca toparlarsak,

ps4 + en çok oynanan 3 oyun + en çok satılan tv = 3217 TL
en kralından ekran kartından tutun, monitörüne kadar toplanmış bir oyun bilgisayarı = 3129 TL

Kazanan : PC

Not : Bu karşılaştırmada elimden geldiğince şeffaf olmaya, en çok satılan ve en uygun fiyatlı ürünleri kullanmaya çalıştım. Örneğin ps4'ün yanına ikinci kol da lazım, yaz oğlum 250 TL falan demedim. Bu yüzden eleştiri gelecekse de yazdıklarım iyice okunup öyle gelsin isterim. Saygılar.

Not 2 : Playstation'da maliyet hesabı yaparken 3 adet oyunun ücretini ekledim fakat pc'de oyun fiyatı adı altında ekstra bir ücret girmedim. Bunun sebebi, pc'de bir oyunu oynamak için para vermek zorunda olmamanızdan kaynaklanıyor. Dileyen parasını verir oynar, dileyen de torrent'den indirir oynar, bu kadar basit uzatmaya gerek yok. Playstation 4 kırıldığında maliyetleri tekrar hesaplarız, ki muhtemelen o zamana kadar ps4 güncel oyunları eski teknoloji ve düşük ayarlarda oynatmaya çalışırken, sözünü ettiğimiz pc parçaları ucuzlamış ve hala güncel oyunları daha yüksek ayarlarda oynatabilir konumda olacaktır.

2) Oynanabilirlik :

Bu konuyu uzatma gereksinimi duymuyorum. Bilgisayara dualshock 4'ü bile bağlayıp oynayabilirsiniz fakat playstation 4'e bir klavye mouse bağlama lüksünüz malesef yok. Bu da başta FPS tarzı oyunlar olmak üzere bir çok oyunda oynanabilirliği düşürmektedir.

Kazanan : PC

3) Diğer Ayrıntılar :

Pek çok kişinin gözardı ettiği fakat aslında en az bütçe ve oynanabilirlik kadar önemli olan bazı ayrıntılar mevcut. Bu başlık altında bu konulara değineceğim.

Playstation'ın pc'ye göre bariz üstün olduğu bazı konular var. Örneğin, asla pc'ye çıkmayacak olan ve müthiş güzel olan Playstation oyunları. Örnek olarak : Last of us, god of war, The Order: 1886, Bloodborne, uncharted 4 vs. vs. liste uzar gide. Bu tarz oyunları sadece PS platformunda oynayabilmek gerçekten Playstation almak için güzel bir sebep olabilir. Zira listedeki çoğu oyun gerçekten kaliteli ve alternatifi olmayan oyunlar.

Yine playstation'ın pc'ye göre ikinci üstünlük kurduğu nokta, oyunların çıkış tarihi. En basit örneği olarak, 2013'te GTA V playstation platformu için dağıtıma girdiğinde, tabiri caizse ağzımızın suyu akarak bekledik. Tam 2 sene. Az buz bir süre değil. Ve sonuç olarak piyasadaki video oyunların %90'ı azımsanamayacak kadar fazla bir farkla pc'ye daha geç çıkmakta.

PC'nin üstün olduğu bir diğer noktaya değinmek istiyorum. Güncel bir örnek olarak. Biliyorsunuz ki çoğumuz ingilizce bilmediğimiz için özellikle rpg tarzı hikaye tabanlı oyunları aslında kuru kuruya oynuyoruz. Örnek vermek gerekirse witcher 3 çıktığında yorumları okuyup, hemen bu oyunu almalıyım diye düşündüm. Ve akabinde oyunu aldım. Oynamaya başladığımda ise kıt ingilizcemle afedersiniz bir bok anlayamadım. Uzun bir süre hiç görev yapmadan at üstünde tarlalarda boş boş dolaştım. Kısa süre önce çıkan Türkçe yamayı kurduğumda ise oyunun neden bu kadar övüldüğünü gerçekten kavradım. Bu, bence hiç de boş geçilecek bir olay değil. Malesef çoğu oyun, Türkçe dil desteğinden yoksun olarak piyasaya sürülüyor. Ve çoğu zaman bu oyunlara gönüllü ekipler tarafından haricen Türkçe yamalar hazırlanıyor. Az önce bahsettiğim örnek gibi, şuanda Witcher 3'ün türkçe yaması pc için mevcut fakat ps4 için gelip gelmeyeceği bile meçhul. Bu bahsettiğim konu bence çok ama çok önemli, bu yüzden karar verirken boş geçmeyin derim.

Son olarak Playstation'ın üstün olduğu bir noktaya değinelim ve konuyu kapatalım. Bir pc taraftarı olarak, bu karşılaştırmada playstation'ı çok ezmiş gibi görünebilirim. Bu yüzden son avantajı PS lehine kullanmayı tercih ettim. Evet, PS3 ve PS4 bluray okuma yeteneğine sahip. Dolayısıyla, oyun oynamaktan sıkıldığınızda bluray bir bir filmi, cihazınıza takıp, keyfinize bakabilirsiniz. PC'de ise bluray okumak için muhtemelen 150-200 kağıt harcamanız gerekecek.

Not : Bu karşılaştırmaları laf olsun diye yapmadım arkadaşlar. Boş keseden sallanan yorumların aksine, konsol mu pc mi ikileminde kalan arkadaşlara gerçek ve objektif bir ışık tutması niyetiyle bunları yazdım. Umarım karar vermenizde faydalı olur. Dediğim gibi karşılaştırmalarımı yaparken, mümkün olduğunca şeffaf olmaya çalıştım. Fiyat karşılaştırmalarında dolar kurunu hesaba kattım, Türkiye'de en çok satış yapan e-ticaret sitesini referans aldım vs. vs. Kısacası eğer bir eleştiriniz olacaksa da lütfen yapıcı ve aynı benim yaptığım gibi, kanıtlarla süslenmiş olmasını rica edeceğim. Diyeceklerim bu kadar.

Edit : Sanırım yazdıklarıma istinaden 3000 liralık pcyi en kral pc olarak yutturmaya çalıştığım ve yeni nesil oyunları 1080p 60 fps de oynatan bir pc'nin en aşağı 6-7k tutacağı yazılmış.

Öncelikle 3000 TL'lik bir pc'nin en kral pc olmadığının ben de farkındayım ancak şu da bir gerçek ki ps4 de rüya bir cihaz değil. Bariz bir şekilde 3000 TL'lik bir pc'den daha kötü performansa sahip. Kanıt mı istiyorsunuz ? Burada yazdığım sistem konfigürasyonuna çok benzer bir pc (sadece anakart değişik, tavsiye ettiğim işlemci, ekran kartı ve ram'ler aynı model) ile yeni nesil dediğimiz oyunlardan GTA V'in 1080p performansına bir göz atalım. Video benim videom, kasa benim kasamdır : https://www.youtube.com/watch?v=Uew1m6k5W0I

Videodaki grafik ayarlarına dikkatinizi çekerim, önemli ayarların bir çoğu en üst seviyede (very high-ultra : gta 5'de bazı ayarların üst limiti very high, bazılarının ki ultradır); FPS katili denilen MSAA ayarı x4 kat açık ve sözünü ettiğiniz 1080p çözünürlükte 60 FPS bal gibi de alınıyor. Ekranın sağ yarısında ise yarım saatlik bir araştırma ile elini hiç mouse'a koymamış birisinin bile yapabileceği bir overclock ile FPS'nin ne kadar daha artabileceğini de test ettim. Bu da ne demekmiş, yeni nesil oyunları 3k'lık bir pc ile de 1080p/60fps'de rahat rahat oynayabilirmişiz. PS4'te ise aynı oyunu 1080p/30fps'de vasat grafik ayarlarıyla oynayabilirsiniz tabiki tercih sizin.

Yazımı yazarken ben ne dedim ? Bana yıkıcı ve kanıt olmayan eleştirilerle gelmeyin. Davul bile dengi dengine, boş kafadan bir yorum, 1080p 60fps için en az 6-7k'lık pc gerekirmiş. Buyrun ben 3k'lık bir pc ile de dediğinizin rahat rahat yapılabildiğini kanıtladım, buyrun siz de bir video çekin bakalım izleyelim. Normalde ben bu tarz insanlara -ne yazdığımı okumadan laf olsun diye yorum yapan kişiler -cevap vermeye tenezzül etmem fakat amacım yersiz tartışmalara girmekten ziyade kısıtlı bir bütçesi olan ve konsol/pc arasında bir seçim yapması gereken kişilere gerçek anlamda karşılaştırmalarıyla yardımcı olmak olduğundan bu tarz bir cevap vermeyi tercih ettim. Hala bu tarz yazılara prim veren insanlar varsa açıp videoyu izleyip mantıklı bir karşılaştırma yapmalarını ısrarla tavsiye ediyorum.

Ha bir de şu var, arkadaş ps4'ün karşısına pc olarak 3k'lık bir makine toplamam konusunda çok takılmış belli ki. 6-7k'lık pclerden bahsediyor. Ne yapsaydım ? TV+cihazı ile birlikte 3000 TL'ye yakın tutan bir konsol sistemine karşılık 7 milyarlık bir kasayı mı kapıştırsaydım ? Sizce de komik değil mi ? Arkadaşın dediği aynı şu, "sen 50.000 TL'lik bir muhteşem bir motorsikletle 50.000 TL'lik sıradan bir arabayı kıyaslıyorsun, ben 200.000 TL'lik BMW'nin altına düşmem." Zaten elma ile armudu kıyaslıyoruz, bir de çıkıp orantısız bir pc ile mi kıyaslasaydım yani ps4'ü ? Fark çok basit biri sadece oyun oynatan basit bir tüketim cihazı, biri ise aynı paraya aynı oyunu daha iyi oynatan bunun yanında bir çok farklı imkanı barındıran bir üretim cihazı.

Ayrıca 6-7k'lık pc dediğiniz alet de bir zahmet 1080p/60fps oynatsın. O paraya GTX 980Ti + x99 sistem toplanır. Bu da 1080p'yi geçtim, 2k da dediğiniz performansı verir. Uzun yazımın başlarında bahsettiğim gibi siz parayı nereye nasıl harcıyorsunuz bilemem fakat, ben parayı doğru harcıyorum. O paraya sıvı soğutmalı, gtx 980Ti'lı full tower kasalı bir sistemi de kurarım. Sizi bilemem.

Bir de şu yorum dikkatimi çekti. Arkadaşın birisi konsol'un fiyatına oyunları dahil ettiğim için kızmış, bilgisayarda niye dahil etmiyorsun diyor. Yahu arkadaş, okuyun, okuyun, okuyun... PS4'lerin chipleri kırıldı da bizim mi haberimiz olmadı ? Sanki para vermeden oyun oynanabiliyormuş gibi bunları temcit pilavı gibi tekrar ediyorsunuz. Özellikle gereksiz masraf eklemekten kaçındım, diyebilirdim ki konsol dediğin 2.kol ister, 250 TL daha ekle. Ama eklemedim niye acaba ? Yazdıklarımı bir daha oku, mantık süzgecinden geçir ve konuşalım.

Ayrıca pc'deki oyun fiyatlarından yakınanlar, işi çirkefliğe götürenlere de tavsiyem :g2a'ya falan bir göz atsınlar, belki aydınlanırlar.
pc master race diyerek katılacağım versus.
kesinlikle pc oyun acisindan bakarsak pcde strateji oyunlari daha rahat oynanir .
karşılaştırması gayet güzel açıklanmış bir liste. yalnız o malum şey yok mu o konsola ait paydanın büyümesine tek başına sebep olabiliyor işte. o da konsol da olup da pc'de olmayan o harika oyunlar. maalesef adamlar bazı oyunları çok iyi yapıyorlar ve kasten konsol için çıkarıyorlar. tek bir oyun konsol almaya itebiliyor insanı. çıkarın pc'ye aynı oyunları konsol almayalım öyle değil mi. yoksa genele baktığımızda masaüstü pc her daim öndedir. en iyisi durumunuz iyi ise hiç düşünmeden gidin ikisinden de alın. yoksa da nasıl olsa çalışıyor musun? git paranı ayır köşeye biraz dert tasa çek al konsolunu ve tv'ni. zaten bir şekilde o derdi çekeceksin yine. en azından sonunda kendini ödüllendirmiş olursun. emin ol sırf konsol için çıkan harika oyunlar var ve verdiğin paraya da değiyor.
@32 gerekli açıklamayı yapmış.
oyun fiyatı olarak pc, geri kalan her şey için konsoldur.

konfor önemli. ayaklarımı uzatıp dev ekranda oyun oynayamadıktan sonra ne yapayım öyle eğlenceyi ?

en temizi yine hem konsola hem iyi bir laptopa sahip olmak.

not: fakirler bunu beğenmedi.