bugün

ironi mi yapıyorsun ya da gerçeği mi söylüyorsun çoğu zaman başkaları tarafından anlaşılmaz. bir de sivri dilliysen ki bu büyük bir ihtimal dikkat çekmemen ortamlarda göze batarsın, sakat durumlara gelebilirsin.
kıssadan hisse:
(bkz: susacağı durumu bilmeli insan)*
komik olmanın en kötü yanı insanların bir anda fazla kankaya bağlamalarıdır. seni güldüren herkes senin kankan değildir arkadaşım!
sürekli espiriler yapan bir insan sıkar bi yerden sonra, arada ağır abi olmak lazım, bence...
inandırıcılığı olmaz ne derse inanmazsın o kişiye bir de ciddiye alınmaz.
her zaman güzel espri yapamayacağı için zaman zaman saçmalamak büyük bir dezavantajdır. büyük bir hevesle yapılan espriye kimsenin gülmemesi moral bozar.
herkesin komik adamdan sürekli espri beklemesi, komik adamı ciddiye almaması.

yaşadım lan. bunalıma girdim şerefsizim.
7/24 espri yapacağı sanıldığı için, ciddi olacağı düşünülmemesi;

- beyler, hatun terketti beni.. hayatında başkası varmış.
+ ahuhahuaahauah!
- neye gülüyonuz tarraklarım.
hiçbirzaman başkasına gülme şansı yoktur. çünkü hep gülünen kendisidir.
milletin ağzından salyalar fışkırtarak; konuşsa da bir kopsak, diyerek konuşmanı beklemeleri. garip olan durum "a" demeniz de bile ortamın kahkalara boğulmasıdır. hayır, adam ciddi bir şey söyleyecekti!
ciddi bir şey söylediğinizde bile gülünmesi.
anlamazlar, üzerler seni. Ciddiye almazlar. Hor görürler. Heryerleriyle gülerler.
yüzünüze bakan herkesin birşey varmış gibi gülmesi..
"ne zaman patavatsızlık yapacak acaba" diye düşünülmesine sebep olur. genelde ciddi konularda ne kadar doğru olsa da sözüne güvenilmez. "acaba mı?" diye düşündürür.
(bkz: şebek)
sevisme sirasinda bir gozunu acip neler olduguna bakindigi anda partnerine yasattigi konsantrasyon eksiligine bagli performans dusuklugu ile aciklanabilir bu dezavantaj.
hiç espri yapma girişiminde bulunmayan bir tip bile gaza gelip yanınızda bir iğrenç espri makinesi olabilir. insanlar iğrenç esprileri özellikle size yaparlar efendim. üstünüzden prim yapmak için mi yoksa performansınızı düşürmek için midir bilmiyorum ama "ben de komiğim!!" der gibi ha bire yapar bu şerefsizler.
bu devirde arkadaş ortamında komik olunmaz zaten efenim. bunlar sizin yüzünüze gülerler gülerler, ortamdan ayrılınca arkanızdan ''ay ne salak çocuk yea'' falan derler. ayrıca bu kültürsüz insanlar yaptığınız ince göndermeleri de anlamazlar, üstüne üstlük size salak derler.
neye göre komik olmaktan kastedildiginin cok önemli oldugu bir hadise.

"nüktedan" olabilek bir sanattir. recep ivedik türü komedyenlikse pek öyle degildir. churchill, helmut schmidt nüktedan adamlardi. adam konusurken devamli bir "espri huzmesi" icerisinde kendini ifade edebilir-ki bu, ciddi bir konudan bahsediliyorsa oldukca güctür- ama gene de kastettigi seyi gedigine oturtabilir. buna nüktedanlik denir. nasreddin hoca, nüktedandir ama komik degildir, cünkü bahsettigi seyler insanoglunun dram konularidir.

ancak bayagi bir sekilde komik olmak, hele baskalariyla onlarin üzerinden dalga gecmek, i bu isin en bayagi seklidir, birilerinin gülmesine sebep olur ama birilerini de üzer. bu sekil bir komik olmak -tabii üzülen kisinin hangi özelliginden dolayi üzüldügü de önemli bir faktör olmakla birlikte- pek de iyi bir sey olmasa gerektir.