bugün

Az yakan araba.
W124 mercedes 200e konu kilit.
klasik. belki bir 300sl*, belki bir 246gt*. ya da testarossa. 911 carrera turbo da olabilir*
akılla, mantıkla izahı yapılamayacak soru. biri hobi, diğeri gündelik lojistik desteğinizi sağlayabileceğiniz dört tekerlekli oturgaçlı götürgeç. direksiz impala sahibiyim. burnum boktan çıkmıyor. şimdi; bu araç gündelik olarak kullanılabilir mi? tabii ki hayır. klasik araç sevdadır lakin, emek ister.

size kızımdan bahsedeyim; 3.5 yıllık emeğin karşılığıdır efendim. kasımpaşa'da, bir otoparkta buldum onu. 24 yıl boyunca tek bir marş vurulmamış. çürümeye terk etmişler onu. koltukları yosun bağlamıştı onu bulduğumda. sene 2011. ilk kez oturdum koltuğuna. direksiyonu bile yosun tutmuştu kızımın. camları kırılmış, kaportası çürümüş.. yemin ederim gözlerim dolmuştu. sevdadır bu neticede. içimden; "eski güzelliğine kavuşacaksın kızım" dedim. dükkana çektim kızımı.

ilk gün: bujilerini değiştirdim, motor yağını değiştirdim, aküsünü değiştirdim. 24 yıl boyunca yatan arabanın çalışması için dualar ediyordum o sıra. çok bir şey yapmadım ona. ilk gün yahu.. yemin olsun ikinci marşa çalıştı güzel kızım. 24 yılın ardından kurum kustu ama çalıştı. böyle de cefakardır güzel kızım.

sözümü tuttum. her bir civatasına kadar sıfırladım onu. yıllarımı verdim güzel kızıma.

https://i.hizliresim.com/vpv8mR.png
klasik arabanın tadı bir başka da biz onlara ulaşamayız. ama eski arabaların bir ruhu var. bmw, mercedes, audi vb hiç sevkli değil heyecan yok. ama bir şahine, broadway e binin adrenali hissedin. hele otobanda bir 120 bas uçuyor mübarek pilotsun konacağın pisti arıyorsun. çalışmaz it camı düşer kapısı açılır. ne maceralar.
Klasik arabaların bir ruhu, son model arabaların teknolojisi var. Tercih bu ikisi arasında aslında.

Ben biraz da eski kafalıyım galiba, o yüzden klasik arabadan yanayım. Sesi, kadrajı, görünüşü, ruhu beni sarıyor.
tabiki son model araba. Klasik diyen kendini avutuyordur. Gerçi zengin olanlara lafım yok, onların klasik merakı olması normal. Her şeye ulaşıyor bir de koleksiyonuna klasik araba katıyor. Gayet anlaşılabilir bir durum.
klasik arabaların karizması ve havası hiçbirinde yok.

https://i.hizliresim.com/E2E3Dv.jpg
Cesaret edebilirsem cooper ı satıp bunu alıcam.

görsel
bana göre klasik. evet.
Para varsa kullanim icin son model, zevk icin de klasik.
tartışmaya gerek yok, tabiki de klasik.
Arada bir tur atmak için klasik araba, uzun yol için son model araba.

67 model bir impala'm olmasını isterdim...
son model araba alır aşikardır ama bir firma bu eski araçların motorlarını elektrikli motor ile değiştirip satıyordu reklamını görmüştüm ama şuan hatırlamıyorum shelby gt500 dü sanırsam.
Kılasik ve son model arabasına göre değişir.
Son model araba tercihim.
ikisinede epey pahalı arasındaki araçlara bakmakta fayda var .