bugün

- kim o
+ ben
- hıı çok zekisin
+ bilerek dedim geri, sıkıyosa tanıma sesimi.
(bkz: en güzeli)
(bkz: düz adam)
türklerdeki üstün ses analizi performansının bir göstergesidir.
herkesin yaptığı eğlem.
bir de bunun tanınma garantili olduğu durumlarda esprili biçimleri vardır,(tabii ne kadar komik tartışılır)

-kim ooo
+ben oooo *

- kim ooo
+ ben kapıcı ibooo *
Hz. Muhammed s.a.v tarafından kapı çalınınca "ben, ben "diye cevap verilmesi yadırganmıştır:
Cabir b. Abdullah şöyle bir olayı anlatmaktadır: "Hz. Peygambere gittim, içeri girmek için izin istedim. "Kim o?" diye sordu. "Ben" dedim. Bunun üzerine Hz. Peygamber, benim böyle dememi yadırgadı. "Ben, ben ne demek" dedi (ibn Kesir, VI, s. 38).
muhtemelen sonu küfürle bitecek bir konuşmanın fitilini ateşlemek.
yine de kapının açılmasına engel olmaz.
aptalca bir cevaptır.

- kim o ?
- ben.
- sen kimsin?
- ben.
- bak sıkma canımı deyyus.
- vallahi ben.
- ulan şimdi senin...
- ben. ben stiller. (iğrenç espiriler)
kalıplaşmış söz bütünüdür. benzerleri için:

-aa oğlum sen mi geldin?
-yok annecim bu aslında mardinden gelen bir yansımam şuan tatildeyim.

-iş nasıldı bugün çalıştın mı?
-yok sabah 9da bir bara oturup tekila içip durdum. sonra da eve geldim işte.

-ben çıkıyorum anne.
-işe mi oğlum?
-yok annecim bugün 3 arkadaş banka soyucaz da bi gideyim bakayım hazırlanmışlarmı.

-ellerinize sağlık çok güzeldi yemek.
-saol canım bitirdin mi?
-yok bebişim yer gibi yapıp yandan kediye verdim paylaştık beraber.

diye gider gider gider kalıplar.
Hiç tanımadığımız birisinin kapısını çaldığımızda bile istemeden verdiğimiz cevaptır.
yok cevabına hiç mi yok sorusuyla karşılık vermekle eş değerdir.
ciddi bir öğrenilmiş alışkanlıktır, irdelemeye gerek yoktur.
...-sen kimsin
+ benim işte oluum!
- haa öyle desene...
Türkler'in ses tanımada usta olduğunun göstergesidir. ''Kim o'' diye üçüncü tekil şahıs zamiri ile sorulan soruya birinci tekil şahıs zamir kipiyle karşılık vererek Türkçe'nin ne kadar matematiksel bir dil olduğunu gösterir.
+ kim o ?
- benim.
+ sen kimsin lan.
- ritme kulak ver, parolayı notalıyorum.
+ ee tamam madem.
- ritm doğru ama, sesin yabancı.
+ ben lulu nun arkadaşıyım, lulu buraya gelmemi söyledi, aç ulan kapıyı. kız mı attın eve.
- açıyorum, kapat gözlerini. oha siz misiniz lan. olum ben kapıyı bir kişiye açtım siz sonra gelin.
+ ......
ses tanıma teknolojisinin türkiye versiyonudur. kapıyı çalan kişinin sesinden kimlik tahmini yapılabilmesini gösterir.
zaten kim o demek bir kere saçma, kimsin demek ya da kimsiniz demek daha doğru olur. sanki kapının önünde sizin için çalışan biri varmış da kapıyı çalan kişinin kim olduğunu soruyormuşsun gibi. kapıyı çalan adamla muhatap olsana kardeşim, kim o ne, niye üçüncü tekil kişi olduk. hadi diyelim ananım, babanım, kocanım, karınım... sen niye bana üçüncü tekil olarak hitap ediyorsun. "kim o" denildiğinde "hangisi" diye sorulabilir şu durumda çünkü soru kapıyı çalana yöneltiliyor ve "o"nun kim olduğu soruluyor. şu durumda verilen cevabın ben olması biraz daha normalleşiyor. Ama kimsiniz diye sorulsa o zaman ben demek biraz saçma olabilir yine de o durumda kapının ardında bir düşünün kendinizi, kapısını çaldığınız kişinin karısı, kocası ya da ismini verdiğinde ilk akıl tanıyabileceği biri değilsiniz ne diyeceksiniz? alt kattaki komşunuzun karısının erkek kardeşim... biraz uzun ve zor ilk ağızdan söylenmesi. bana ne kardeşim o benim zili çaldığımı bile bile, sanki bir başkasına beni soruyormuş gibi yaparaktan, bana, beni "kim o" diye sorana, ben de; "ben" diye cevap veririm.
kapının arkasındaki seni tanımak zorunda öyle bir kanun var zaten.

malca cevaptır. evet.
insan tanidigi kisileri genelde sesinden de tanir. sesi yabanci ise zaten "sen kimsin lan" diye tekrar sorar, ozaman kapidaki kendini tanitir. ha zaten yakin kisiler "ben" diye cevap verir. kapiyi calan bir yabancinin yada polisin "ac kiz benim" falan dedigi görülmez.
Tipik bir Türk insanı özelliğidir. Samimidir.
gerçekten yabancı bir insan kötü niyetli dahi olsa ben demez. güvenilir bir cevaptır. *
absürt bir durumdur ama üşengeçlik diyelim..
Asıl sorun bu cevap üzerine açılan kapıdır.
ismimizi ve memleketimizi mi söyleyelim amk. sesten tanıyor işte ev sahibi.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar