"sen kimsin" sorusuyla karşılaşacak kişi eylemi.
Ses yetiyor tanımaya. Tanımayınca zaten kimsin diye ayrı bir soru soruluyor. çok da şey yapmamak lazım.
Ben hep "hırsız" diyorum.
Kesinlikle doğru söylüyordur.
Gerçekten komik bir durumdur. Bu alışkanlıktan kurtulmak gerekiyor Allah korusun hırlısı var hırsızı var her önüne gelen bu cevaba kapı açarsa çok bela alırız başımıza.
Beni sesimden tanı demek. Ben bunu öyle sadece biz Türklere özgü sayko bir hareket olarak görmüyorum falan.
genelde apartman zillerine entegre diafonlarda yankılanan ses:

-kim o?
+ben.

iletişimde son nokta amk.
-kim o?
+ben
-yauvvv tabii ki de sen olacaksın! ben mi olacam!?

ama bir de şu var:
-kim o?
+uvuvwevwevwe onyetenyevwe ugwemubwem ossas
sınıfta yoklama yapılırken isim söylendiğinde şorda diye cevap verilmesi gibi birşeydir.
tc kimlik no ve annesinin evlenmeden önceki soyadının 3. ve 5. harfini söylemeyen aykırı insan davranışıdır.
ismimizi ve memleketimizi mi söyleyelim amk. sesten tanıyor işte ev sahibi.
Asıl sorun bu cevap üzerine açılan kapıdır.
absürt bir durumdur ama üşengeçlik diyelim..
gerçekten yabancı bir insan kötü niyetli dahi olsa ben demez. güvenilir bir cevaptır. *
Tipik bir Türk insanı özelliğidir. Samimidir.
insan tanidigi kisileri genelde sesinden de tanir. sesi yabanci ise zaten "sen kimsin lan" diye tekrar sorar, ozaman kapidaki kendini tanitir. ha zaten yakin kisiler "ben" diye cevap verir. kapiyi calan bir yabancinin yada polisin "ac kiz benim" falan dedigi görülmez.
kapının arkasındaki seni tanımak zorunda öyle bir kanun var zaten.

malca cevaptır. evet.
zaten kim o demek bir kere saçma, kimsin demek ya da kimsiniz demek daha doğru olur. sanki kapının önünde sizin için çalışan biri varmış da kapıyı çalan kişinin kim olduğunu soruyormuşsun gibi. kapıyı çalan adamla muhatap olsana kardeşim, kim o ne, niye üçüncü tekil kişi olduk. hadi diyelim ananım, babanım, kocanım, karınım... sen niye bana üçüncü tekil olarak hitap ediyorsun. "kim o" denildiğinde "hangisi" diye sorulabilir şu durumda çünkü soru kapıyı çalana yöneltiliyor ve "o"nun kim olduğu soruluyor. şu durumda verilen cevabın ben olması biraz daha normalleşiyor. Ama kimsiniz diye sorulsa o zaman ben demek biraz saçma olabilir yine de o durumda kapının ardında bir düşünün kendinizi, kapısını çaldığınız kişinin karısı, kocası ya da ismini verdiğinde ilk akıl tanıyabileceği biri değilsiniz ne diyeceksiniz? alt kattaki komşunuzun karısının erkek kardeşim... biraz uzun ve zor ilk ağızdan söylenmesi. bana ne kardeşim o benim zili çaldığımı bile bile, sanki bir başkasına beni soruyormuş gibi yaparaktan, bana, beni "kim o" diye sorana, ben de; "ben" diye cevap veririm.
ses tanıma teknolojisinin türkiye versiyonudur. kapıyı çalan kişinin sesinden kimlik tahmini yapılabilmesini gösterir.
+ kim o ?
- benim.
+ sen kimsin lan.
- ritme kulak ver, parolayı notalıyorum.
+ ee tamam madem.
- ritm doğru ama, sesin yabancı.
+ ben lulu nun arkadaşıyım, lulu buraya gelmemi söyledi, aç ulan kapıyı. kız mı attın eve.
- açıyorum, kapat gözlerini. oha siz misiniz lan. olum ben kapıyı bir kişiye açtım siz sonra gelin.
+ ......
Türkler'in ses tanımada usta olduğunun göstergesidir. ''Kim o'' diye üçüncü tekil şahıs zamiri ile sorulan soruya birinci tekil şahıs zamir kipiyle karşılık vererek Türkçe'nin ne kadar matematiksel bir dil olduğunu gösterir.
...-sen kimsin
+ benim işte oluum!
- haa öyle desene...
ciddi bir öğrenilmiş alışkanlıktır, irdelemeye gerek yoktur.
yok cevabına hiç mi yok sorusuyla karşılık vermekle eş değerdir.
Hiç tanımadığımız birisinin kapısını çaldığımızda bile istemeden verdiğimiz cevaptır.