bugün

subjektif ve kişiye göre yorumu değişebilecek bir tespittir. "sonuçta ibadet için yapılmış, dolayısıyla sükunet aranan bir mekan olan kiliselerin janjanlı, gürültülü olması beklenemezdi herhalde" yorumuna da yol açabilir.
kilise iç karartırmı bilmem ama kilisedeki görevli kişilerin iç kararttığına eminim. din adamı dediğin hoşgörülü olur, sıcakkanlı olur. mardin gezisinde kırklar kilisesine gittiğimde şahit olduğum bir olay var. tam telefonu çıkarttım iki foto çekcem bi bağırdı adam bana. gören zanneder kilisede namaz kılıyoruz sanki. hop dedim hoca noluyoruz ne bağırıyon. aforoz mu etcen lan bizi. foto çekmek yasakmış. insan gibi söyle kardeşim. birde bu adamların suratının bir kere güldüğünü görmedim. çıkarta çıkarta günah kalmamış daha ne istiyorsun be adam. allah'tan belasını istiyor heralde. bu adamlar iç kararttığı için dolaylı olarak kilisede iç karartır.
(bkz: ibadethanelerde aksiyon arayan insan)
hiç gotik dönem kilisesi görmemiş insanın yaptığı saçma tespittir. duvar yerine camlarla vitraylarla kaplı devasa yapıları görünce insanın içi bi hoş olur, apsis tarafının aydınlanması ayrı bi güzelliktedir.
aynen ayasofya'da yaşanan olaydır. önce ayasofya'ya sonra da sultanahmet'e giren insanın yaşadığı değişim buna en büyük örnektir. ayrıca ayasofya'nın cami halini bilmediğimiz için kilise havası oldukça ağır basmakta, bu hali bile iç karartmaktadır.
klisenin tarzı gotik ise, doğru ve objecktif olacak önermedir.
müzikleri çanları ve rahiplerin kıyafetleri daha ne olsun bide kötü kokuyor olması.
camiilerin ayak kokmasından daha vahim değildir. hristiyan falan değilim, kiliseyi savunmuyorum. ama bu yapılan dine saygısızılık, orospu çocukluğudur. benzer tavrı camiilere yapsa birisi, ardı ardına küfürleri yağdırırlar.

edit: isteyen üstüne alınsın, belli bir hıyara yazılmamıştır. *
iç karartıcıdan çok ürperticidir. nedeni kiliselerin pagan ibadethanelerine göre dizayn edilmesinden dolayıdır.

Roma hristiyanlığa geçmeden önce halk ikiye bölünmüş, hristiyanlar ve paganlar arasında çıkan kanlı arbededen sonra iznik'te toplanan konsül ile incil ve hristiyanlık dini detaylı bir biçimde görüşülmüştür. iki din birbirine harmanlandırılarak, incildeki bazı ayetler silinerek yerine pagan öretileri yerleştirilmiş ve yeni dinin adına nasranilik yerine hristiyanlık denilerek devletin resmi dini ilan edilmiştir.

bu sebeptendir ki hristiyanlıkta, ibadethanelerden öğretilere kadar da paganizm öğeleri yoğundur.
camiler kadar cirkin yapilar degildirler en azindan. ayrica ezan i dinleyen yabancilarin cogu korku filmi muzgi saniyorlar.
yanlış bir tespittir. Özellikle kilisedeki objeler iç karatmazlar gayet güzeldir.
bir mum yakarak içinizi aydınlatabilirsiniz, dilek de dilersiniz hem.*
kiliseler kadar cansıkıcı berbat mekanlar yoktur ya. ne o öyle yankılanan sesler loş bir ortam içilen şişe şişe şaraplar pis bir koku. camiler kiliselere on basar. canınızın sıkılmasını isterseniz en yakın kiliseye uğrayın. ben ise hayatta adım atmam
doğrudur. Aşırı aşırı doğrudur.
(bkz: gerilim filmi çekmek için olası mekanlar)
Gotik mimari eseri olduğu içindir.

(bkz: gotik mimari)