bugün

zor dönemlerde, ya da acıya meraklı kişinin kendini zora koştuğu dönemlerde ortaya çıkna ruh hali, bazen o kadar zayıf hissedersin ki kendini, elinden hiçbir şeyin gelmediğini anlarsın ve yapabileceğin tek şey, hayatı ileri sarmaya çalışmak olur, hayatı ileri sarmak için uyursun, hiç uykun olmadığı halde... hiç istemediğin halde... "bu anları beğenmedim, daha ilerde daha güzel şeyler vardır belki" düşüncesinin günlük hayata tezahürüdür. bir kaybeden tribidir.
yapmasi gerekenleri yapmak istemeyen kisi eylemidir. bu durumlarda zorlamaya gerek bile duyulmaz. her an yorgun hisseder kisi kendini. uyur gider surekli. uyandiginda yapmasi gerekenlerin vakti gecmis oldugundan rahatlar. ayrica balik hafizalidir bu kisiler, neleri ertelediklerini yada kacirdiklarini hemencecik unuturlar hic olmamis gibi davranirlar. bazilari biraz daha hassastir. surekli kacma halinin agirligindan siyrilamazlar ancak degismeye niyetleri yoktur, uyurda uyurlar..
bazen keşke hayatımın geri kalanını uyuyarak geçirsem dediğim dönemdir. harbi olsa ya..
efendim yarın çok önemli bir sınavınız vardır. gece 2:30 olmuştur, siz ise bir tarafınıza extacy sokulmuş misali dipdiri ve canlısınızdır, alemlere ha aktı ha akacak bir durumunuz vardır. önce kendi kendinizi motive etmeye çalışırsınız;
"yarın sınavım var uyumalıyım"
"ya bak uyumazsam kötü olacak hadi bakalım yatağa"
"neyse yatak iyi hadi bakalım şimdi uyurum"
bu sefer yatakta bir sağa bir sola dönmeye başlarsınız, gözünüze bir türlü uyku girmez, acayip acayip düşünceler aklınıza gelir, artık kendi kendinize hafiften kızmaya başlarsınız;
"aloo, sana diyorum, bak uyu yoksa yarın kötü olacak"
"şşş!! sınav diyorum, boru diyorum ,f diyorum, kariyer diyorum duymuyor musun beni?"
hala uyku yoktur gözünüzde, sağa sola dönmeye devam edersiniz, sonunda iyice dellenirsiniz, kafayı kaldırıp bağırırsınız;
"ulan hayvan herif bi halt olmadı mı manda gibi uyuyorsun, yarın sınav var mal mal uyumuyorsun hala... dağıtırım ulan senin kafanı, uyu ulan !!!"
bu son çıkıştan sonra kendinden korkarsın, hafif bir çekince ile yatağa girersin, kendinden korkmuşsundur bir kere, bir daha kendini kızdırmaya korkarak, korku içinde uyursun, ama sonuçta başarmışsındır, zorla uyutmuşsundur kendini.
(bkz: kendini uymaya zorlamak)
başa ağrı girmesini sağlayandır. uzun süre denenir, yatakta dönülür, uyku beklenir, sonuçta kalkılıp televizyon başına gidilir.
her kurban bayramından sonra sayacak koyun azlığı nedeniyle sıkıntıya düşmesi kuvvetle muhtemel insan tipi.
insanın başına ağrılar girer, gözler sıkıca yumulur ama nafile uyuyamazsın uyku gözlüğü takılır yine uyuyamazsın hele birde aşıksan ve düşünceliysen asla uyuyamazsın!... zorlamaya gerek yok nöbet tutulur bütün gece.. *
(bkz: zorla güzellik olmaz)
zorlasanda başarılı sonuç alınamayacak eylemdir!
son olarak 5 sene önce üniversite sınavının önceki gecesi yaptığım eylemdir başarılı olmak neredeyse imkansızdır. ama şansınız varsa bayılır gidersiniz.
Yapacak herhangi bir iş olmaması durumunda oluşan durumdur.
(bkz: )Sabah 9'da uyanıp 12 de yataktan çıkmak.
5 saat sonra kalkacağını bilen insan eylemi.
hava çok sıcak olduğunda yatakta dönüp duran ama bir türlü uyuyamayan insanların yaptığı iş.
kendi bulduğum yöntemle hallettiğim sorundur.yatakta kıpırdanma sağa sola dönme gibi eylemleri sadece 10 dk da bir yapma, o 10 dk lar boyunca hiç hareket etmeme şeklinde bir yöntemdir faydalıdır sıkıntılı anlarda evde denenebilir.
unutmak için yapılır genelde.
Uyuyamamanın en büyük nedenlerinden biridir.
sabah uyanınca pişman olmamaktır. çünkü muhtemelen uyuyup uykunuzu almışsınızdır.
birkaç dakika önce yapmaya çalıştığımdır. üzülmemek için uyumaya çalışıyorum beynime uyu uyu ve uyu diye emir veriyorum fakat beni dinlemiyor.
Şu an yaptığım ve başarısız olduğum eylemdir.
meditasyon ve flowing uygulamaları sayesinde kolaylaşmaktadır.
görsel
mavi ışık filitreleri ekrana çok bakan biriyseniz çok yardımcı olabilir. deskop için f.lux isimli uygulamayı deneyin.