bugün

fight club filmindeki self improvement is masturbation cümlesinin türkçesidir.
ingilizce tersten çevrilir diyenlere çevirtilmesi elzemdir *
zaten tartışmaya açık olan bu söz için kendi yorumumu da belirtmek isterim.
efendim bu söz "vücut geliştirme" üzerine söylenmiştir. elbette her türlü kendini geliştirme yönteminin masturbasyon olduğu da savunulabilir hatta vücut geliştirme üzerine söylenişi rastlantı dahi olabilir. kendi anladığımı söylemek istiyorum çünkü kitabın/filmin felsefesi de bunun üzerine oturmaktadır. bir nevi tüm fikirlerinin taşıyıcısı olarak bu sözü kullanır.

şimdi efendim, vücut geliştirme sonucunda gözle görülür şekilde kaslarımızda gelişme görürüz. kapitalizm öncesi dönemlerde bir savaşçıdan daha kaslı birilerinin olabileceğini sanmıyorum. dolayısıyla kaslı olmak yani güçlü olmak savaşmakla özdeştir. erken kapitalizm döneminde ise bir işçinin sahip olduğu kastan daha fazla kasa sahip olmak güçtür. zira artık savaşmanın yerine çalışmak almıştır. çalışmak elzemdir.

postmodern döneme bakarsak, artık üretmiyoruz, daha doğrusu üretsek dahi artık tüketici/müşteri kimliğimiz çok daha önemli. yani artık elzem olan tüketmektir. lakin tükettikçe kas yapılması gayet zor görünüyor. dolayısıyla roma'dakine benzer bir "estetik" anlayışının yeni kitle iletişim araçlarıyla pompalanması ve çizilen başarılı-başarısız, güzel-çirkin portrelerinin kitlelerce benimsenmesi gerekecektir. şu halde: çalışmadan, savaşmadan yalnızca tüketerek, doğada kendimizi korumak için sahip olduğumuz kasları salonlarda şişirirken bir masturbasyon yapmaktayızdır.

zira başta sayılan: kapitalizm öncesi, erken kapitalizm gibi dönemlerden çok önce teorik de olsa bir doğal halde olduğumuzu biliyoruz. şu halde masturbasyonun kralını şimdi kapalı yerlerde ter kokusu içinde yapıyoruz. pişman mıyız? tabii ki hayır. çünkü woody allen'ın da dediği gibi: "masturbasyon sevdiğiniz birisiyle sevişmektir".
katılmadığım replik.. insan, kendini geliştirdikçe insandır. okudukça, öğrendikçe, ruhunu yumuşatıp bedeninin sertleştirdikçe.. bu bir mastürbasyon falan değildir; basbayağı, bildiğimiz "olma-oldurma" fiilidir..

kendini geliştirmeyi bilmeyen insanlar, tarihin çöplüğünde bir poşet doldurabilen, asıl mastürbasyonculardır..
çok doğru bir sözdür. ayrıca; kim mastürbasyon yapmayı sevmez ki? bu sikindirik dünyada tatmin olmayı istemek çok mu lan? hayır tabiki. kendinizi geliştirin öyleyse! kendinizi yıkmanız için bile geliştirmeniz lazım önce...

görsel
Sigara içen bireylerin erken yaşlarda ereksiyon problemleri riskini düşünürsek; sonsuz bir orgazm ile ölmektir.
(bkz: fight club)

ayrıca guitar hero da masturbasyondur.
müslümanların kendilerini geliştirmemesini açıklamaya çalışabilecek önermedir. ama asılıyorlar efendim durduramıyoruz.
(bkz: mental masturbation)
güncel Önemli Başlıklar