bugün

bazı insanlarda fobi olarak görülebilecek durum/davranış. köpeklerden korkanların söylediklerinin yanında gayet saçma sapan kalan sebepler öne sürerler bir çoğu, ya da süremezler.
ablalar ve annenin sahip olmasi durumunda,ailedeki tek erkek cocugun kedi urkutme,kovalama,uzaklastirma ve uzakta tutma stratejileri uzerinde uzmanlasmasini saglayan korku turudur.
küçükken anlatılan bir yüz tırmalama hikayesi sayesinde dahil olduğum grup. 2 yıldır pitbull beslemekteyim, belki simdi tırsmıyorumdur. denemedim hic bir kediyle yakın teması..
Ailurofobi* olarak adlandırılan fobi çeşitidir. en kötü korkudur. karizmayı yerle bir eder.
hiç anlamam bu tarz insanları. kazara evinize gelir ve tam içeri girecekken evin kedişiyle karşılaşır, "kediiiiiii" diye anlamsız bir çığlık atar, rengi solar, terler, ani bir tansiyon düşüklüğü yaşar, bayılmaya kadar gider bu işin sonu. sebep.? korkuyormuş.! yani o çığlıklar, o bayılmalar sümüklü bi kedi yüzünden miydi, tıkandığım nokta tam da burası, arkadaşım kedi hayvanı sokakta o kadar çok ki, adım başı karşınıza çıkabilir bunlardan, biraz alışmış olmak lazım...

haaaa bak ben evim de ejderha beslerdim, o da seni ağzından alevler çıkararak kapıda karşılardı, bak o zaman kork, bayıl hatta ölsen bile seni kınamam. ama ben bu kedi köpek işini anlayamadım arkadaşım, anlayacağa da benzemiyorum.
kötü durum. kediden korkmayan tek canlı kanaryadır.
Kediler tek kalıp hayvanlar degillerdir, hepsinin farklı farklı karakterleri vardır.

Genelde cinslerine göre değişse de, kimi çok sakin, pasif kimi ise kendini asla sevdirmeyen biraz çirkef cinstendir.

Özünde travma yoksa, insan tanımadığından korkar.

Tavsiyemiz kedilerle bol bol vakit geçirmek, onları daha iyi tanımaya çalışmaktır.

Ve kedi tırmalaması genelde önemli değildir. Dezenfekte etmeniz yeterli.

tanımadığınız kedilere yüzünüzü yakın tutmayın yeter.

Aynı tavsiyeler köpek fobisi için de geçerli ama agresif cinslere yaklaşmamanız sizin için daha hayırlı olacaktır. Köpek kediden çok daha tehlikeli olabilir...
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar