bugün

hiç bir zaman tadını bilmediğim yiyecek.
kuru olanı iğrenç kokar ve aslında pahalıdır.
ingilis yavru kedilerinin anasıdır.mama olur mami olur...
her bittiğinde mevcut kedilerin ortalıkta volta atıp her yirmi dakikada bir hatırlatma yapmak için "mavlama"larını sağlayan besin maddesi. buna alıştıklarında evde pişen yemeği beğenmez oluyorlar. ***
türkiye de kilosu 15(7.5 euro ) liralarda gezinirken ayni mama almanyada kg. 1 eurodur.
proplan, goody, whiscas, royal canin gibi markaları mevcut kuru veya konserve türü olan leş gibi kokan pisicik cornflake i...
bilinmedik markaların kullanılmaması gereken. kediler daha çok sevsin, önüne başka mama konduğunda yemesin diye içlerine fazla fazla tuz basıyorlar. kedide biraz yaşlandı mı böbreklerden gidiyor. dikkat edin çok acılı ölüm şekillerine rastlanmıştır.
proplan en iyisi olabilir fakat kediler gerçekten en çok wiskas seviyor.
profesyonel olanlarının tercih edilmesi gereken kedi yiyeceğidir. whiskas veya marketlerde satılan herhangi bir mama kedilere asla yedirilmemelidir. o kadar kalitesizler ki, kedilerde 2 yaşından itibaren çok ciddi böbrek ve karaciğer sorunlarına yol açmaktadır bu mamalar. tavsiye edilen; hill's, proplan ve royal canin'dir.
kedinizin cinsine,yaşına,kısırlaştılıp kısırlaştırılmadığına,harcayacağı günlük enerjiye göre veteriner tarafından cinsi tayin edilmesi gereken yiyecek.
tadı çok da beter olmayan, kedi milleti ağzının tadını bilir kardeşim dedirten fakat siz yine de denemeyin bir sürü çeşidi markası var ona göre diye hakkında uyarıda bulunulan yiyecek maddesi.
yumurta beyazı, yeşil zeytin ( az tuzlu ) beyaz peynir, sulu süt, bazlama üzeri hindi salam..

kedimin en sevdiği yiyeceklerdir.

dünyanın parasını verip mama alıyorum yemiyor allah yemiyor.

en sevdiği şey ise köftedir, köfte ile top gibi oynar 1 2 saat yerden yere vurur, koltuğun altına atar, tepeye çıkartır, köfte folloş olur ve yer.
alman çıkışlı süper bir marka için:

(bkz: yarrah)
Gereksizdir.

ilk kedimi 1983te aldım. El kadar yavruydu. Sözlükteki çoğu yazardan yaşlı yani. O zamanlar nutella bile yoktu, ayfonumuzdan eplikeyşın bile indiremiyoduk. Düşün. Nerde kedi maması. Biz ne yersek onu yiyordu bu kedi. Sonuçta 9 yıl yaşadı. Arkasında bir sürü gözüyaşlı sarman ve kendi gibi onlarca simsiyah evlat bırakarak.

ikinci kedimi 1998de aldım. Çoğu sözlükçünün taso oynadığı yıllar. Cep telefonları 5110 ve 688 ekseninde gelişmekte. Aria diye bir operatör var o zamanlar. Ama gene kedi maması diye bişey yok hayatımızda. Gel gelelim biz bu kediyi de kendi yediklerimizle besledik öğrenci halimizle. Hala yaşıyor o şerefsiz de. Hala zarif ve güzel bir hanım. Üstelik çok oyuncu ilerleyen yaşına rağmen.

Bu kedi maması bana büyük bir tuzak geliyor. Kedileri bağımlı, hastalıklı ve mutsuz yapıp sahiplerinin cebine kanal açmak için. Genelde gözüdönmüş veterinerler tavsiye eder bunu. Tıpkı ilaç üzerinden yüzde alan doktorlar gibi.

tıpkı golf, iphone gibi nesnelere olan fanboyluğumuz gibi 'aaa, şekerim/qanqa, kedi normal beslenmeaaz, mama vermen gereeaak' derler ukala ukala. Toplasan bunu diyenin yaşından fazla kedi beslemişliğimiz var. 'Yav he he' deyip geçiyorum ama o kediye acıyorum. Hem de çok.

Kendinden az beyni olan birinin eline düşmüş garibim.

Özet: kedi maması ney lann?!?
kütür kütür yiyen var bunu.
genelinin tek özelliği kedinizin dişlerinin arasında kıtır kıtır oynayıp dişlerindeki taş v.b. oluşumları önlemesidir.

en iyilerinin* yararları tartışılmaz. zaten bunlardan bazısı reçeteyle satılmaktadır çünkü hem mama hem de ilaçtır. reçetesiz satılanları da kedinize uygun olanı kullandığınızda çok çok iyidir. gelin gelelim bunlar ciddi anlamda cebe düşmandırlar. örneğin hill's mamaların 1,5 kilosu 50 lira dolaylarına satılmaktadır.

bazı nitelikli olduğu söylenenler* bile türlü katkılar içeriyor ki kedide bağımlılık yapıp başka mamaları beğenmez olsun. bunların başka bir zararı olmasa bile içlerindeki katkıların zararı vardır.

dandik marka mamalar ile markasız, açıkta satılan market tipi denen mamalarda ise yok yok. şöyle örnek vereyim;
yoda efendi hazretleri oğlumuz 1 yaşına kadar en iyi markalardan birinin* yaşına özel mamasıyla büyüdükten sonra maddî sıkıntılardan market tipi mamaya dönüş yapmak zorunda kaldık. bugün 6 yaşında ve bu mamalar yüzünden kısırlaştırılmamış oğlumum böbreklerinde kum var. bu kum sidik torbasında birikmiş. bu biriken kum sidik torbasını olduğu gibi yara yapmış. hatta o kadar ki baytar "bu kedi camdan mı düştü" ve "e o zaman biri tekme attı" dedi çünkü oğlumun sidik torbası kan doluymuş. düşünün o mamaların yarattığı hasarı. bu nedenle oluşan enfeksiyon da iltihaplanmaya yol açıyor ve oğlum günlerdir işeyemez durumda ve ölümün eşiğindeyken anca baytara yetiştirdim. baytar sonda takarak işetebildi ancak.

sözün özü: eğer ki maddi gücünüz hill's ve royal canin'den şaşmamak gerek. yok, siz 1,5 kilo mamaya 40-50 lira veremeyecekseniz bilgisunarda kedilerin yiyebilecekleri insan besinlerini araştırıp bulun. bunlardan şaşmayın ama asla ve asla mama yedirmeyin kedinize. yoksa benim gibi kedinizin sağlığıyla oynamış olur, günlerce uykusuz kalır, kedinizi baytarlara götürüp getirip acı çektirirsiniz. kısaca sikeyim öyle mamaları.
kasaptan alınan kedi ciğeri gibi değildir hiç biri. kuru mama kabız yapar.
kedilerinizi yavruyken her şeyi yemeye alıştırın ki böyle saçma sapan şeylere para harcamayın.
Les kokar.
2aydan sonra başlaması gerekiyor çünkü dişleri tam oluşmadığı için kıramıyor kuru mamayı. yada ezerek verebilirsiniz. kuru mama kedi için biraz işkence gibi geliyor bana tek tip olması ve zor tuvaletini yapması falan vs. sadece kumundan kolay kakasını almak için tercih ediliyor. wiskas'ın bu kadar pahalı olması kesinlikle anlamsız. goody marka kuru mama ve konservesi kediye o gün yemek çıkmadığında alternatif.

hatta geçenlerde kuzu etli bi konserve mama almıştım evde yaptığım etli yemek gibi kokuyordu o öğrenci halimle hunharca yemek istedim.

bi de buzdolabınızda sakladığınız konserveyi dolap iyi değilse çok tutmayın. mama bakteri üretiyor onu yiyen kedim parazit kustu ve ishal oldu. antibiyotik baya bi tedavi ettirdik pisiciği.

eğer sokak kedilerine bakıyorsanız mesela evde kedi bakamayan arkadaşlarım da sokak kedileri için satılan kuru kedi mamalarından 5lira civarı alıp taksim gezi parkında yaşayan kedilere götürebilirsiniz.
2aydır kedim bonacibo marka mamayı tüketiyor , kullanıcı yorumlarını okuduktan sonra almaya karar verdim ınternetten sipariş verdik türkiyede üretildiğinden diğer mamalara göre çok daha hesaplı ayrıca kedim son zamanlarda daha bi sakin ve mutlu gibi belki de bana öyle geliyordur bilemiyorum .
çok açken brekkiesin yavru kediler için olanı harika kokan ancak yemeye cesaret edemediğim kedi yiyeceği.
kuru mamaların hemen hepsi kedi ve diğer ev hayvanları için zararlıdır. besleyici değer falan amenna ama hayvanların idrar yollarında resmen kum yapıyor. bu en iyi durumda hayvanın işerken zorlanmasına, en kötü durumda ise yoda efendi'de olduğu gibi ölümüne neden oluyor. tabiî kum ve iltihaba karşı üretilen özel mamaları saymıyorum ki onlar da bir aylık mutfak masrafımızla yarışacak kadar pahalı.

en iyisi evde pişenlerden ev hayvana zarar vermeyecek olanlarla (örn: nişasta olmaz!) beslemek. arada sırada yaş mama verilebilir. tavuk ciğeri, yoğurt, haşlanmış yumurta sarısı...
çoğu mamanın her kediye uymaması gibi bir durum vardır. mamayı almadan önce kedinizi iyi tanımanız gerekir. bazı mamalara alerjisi bile olabilir. türüne, ihtiyacına göre mama seçmek gerekir. wiskas hemen hemen her kedi için zararlıdır ve kediye bağımlılık yapar mesela kesinlikle uzak durulması tavsiye edilir.
meraktan tadına bakılan hayvan mamalarındandır.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar