bugün

(bkz: sözlükteki kayserililer)
onun aslı "gayserili" dir bir kere.
finans konusunda yahudi'lerin eline verebilecek kapasite vardır kayserililerde. şöyle bir hikayeyle devam edelim;

kayserili bir adam yolda bir lamba bulmuş, almış yerden. bunu ben satarım diye düşünüp üzerindeki tozu silmeye başlamış. aniden bir cin belirmiş;

cin: önünde 2 seçenek var. binlerce altın mı yoksa mutlu bir evlilik mi istiyorsun? tek bir dilek hakkın var!

kayserili cevap verir;

- oğlumu altınlarımı sayarken görmek istiyorum.
vakti zamanında eşşeği olanın zengin olark görüldüğü memleket.

bak bak eşşekleri var ki kabuğunuda ona veriyolar; zengin bunlar desinler diye kabuğuyla yerler karpuzu.
kayserililerin çok abartıldıklarını düşünürdüm, ama bizzat kazık yedim feleğimi şaşırdım. adamlar bu işi iyi biliyor, (bkz: dikkat kazık yiyebilirsiniz), tecrübe konuşuyor yada yazıyor her neyse.
zevkten yoksun, hayatı yaşamayı bilmeyen, gösteriş meraklılarının genel adına kayserili denir. birbirleriyle yarış yaparlar. aç gezip sırf konu komşusu bişey aldı diye gidip aynısından alırlar. kadınları jipe biner, kürk giyip günden gne koşarlar. dedik ya sonradan görme diye, mayıs ayında bile kürkle dolaşırlar. nasıl zengin oldukları konusunda kafam basmıyo maalesef. ama kayserili olmadığınız anlaşılınca 10 liralık birşeyi 100 liraya kakalarlar size, ruhunuz duymaz. bi de yollar 4 şeritli diye övünürler. evet. bu çok klasiktir. zengindirler ama medeniyetten bihaberdirler. nezaket nedir bilmezler. yolda yürürken üstünüze üstünüze yürürler, otobüste çantalarını üzerinize koyup öyle seyahat ederler. evet tüm bunlar başıma geldi ordan biliyorum. bir de kayserililer garip bir şekilde pis hava solumaya bayılırlar. yazın 40 derece sıcakta bile otobüsün camını açmazlar, oksijen girer mazallah. velhasıl o pis havayı teneffüs etmekten zevk mi alırlar artık nedir çözemedim durumu. allah çekenlere sabır versin. en başta da bana.
pratik insanlardır. örneğin istanbullu bir vatandaşın "söylüyorsun söylüyorsun söylemedim diyorsun" cümlesini "din din dimedim din" gibi kolayca dile getirebilir.
yaşanan o güzide olaydan sonra uzak durmak istemesem de uzaklaştığım insan, topluluk, halk, her neyse işte.
kader kayserili birini çıkarır karşınıza.
güzeldir, özeldir, bulutların üstünde yaşarsınız, sonra birgün bu kayserili şahsı varlığından haberdar olmadığınız sevgilisiyle görürsünüz. neye kızacağınızı bilemezsiniz. ama allahın işi işte, daha fazla aptal yerine konmanıza razı olmaz ve vuruş sırası size gelir. geri vitese takıp ne yapacağını bilmeyen bir sersem karşınızdadır. beter olması için elinizden geleni yaparsınız. uzar gider işte. tüm kayserililer böyleyse eğer bana selam bile vermesinler.
dürüstlük meziyettir.
uyanık,cimri,geleceği düşünen ona göre plan yapan,zeki genelde ülkenin en iyi işadamları...
en safları cumhurbaşkanı olan insanlar.
ticari zekanın ictimai sembolü. meseleyi anlamak için şunu görmek yeterlidir : http://alkislarlayasiyorum.com/icerik/81605/el-seccade-kibleye-donunce-aydinlanan-seccade
Uyanık orta anadolu insanını tasvir etmek için kullanılan bir tanım olabileceği gibi, gerçekten bu şehirde yaşamış, ikamet eden kişileri tanımlamak içinde kullanılabilir. Mesela ben kayseriliyim.
normal bir insan kahveye girince ''herkese benden çay'' der ama o insan kayserili olunca ''herkesten bana çay'' der. böyle insanlar bunlar.
kayserili cep telefonu satıcısı ismail erzurum, "telefon kılıfını taksitle 2 bin liraya satarım, o kılıfın telefonunu ise hediye veririm" dedi.
yarım saattir alkışlıyorum.
30 kuruş değerindeki çayı ısmarlamamak için 40 takla atan insanlar var. Maası 3500 TL nin üzerinde olanlar yapıyor bu hesabı.
Subhanallah kardeşim ben böyle insanlar hiç görmedim!!
çalışkan ama cimri, zeki ama kurnaz insanlar. anne tarafımdan biliyorum.
pastırma sucuk mantı ile ünlü olan ilimiz.
Kayseriliden borç para istemişler, can değil ki bu veresin demiş.