bugün

Kapitalin ikinci ve ucuncu ciltlerini derleyip bastirmasi kanittir.
her ne kadar su yüzüne çıkmasa da doğrudur.
karl marx a düşünme olanağı sağlamış adam friedrich engels tir.
ikisininde bir alex olmadigi gercegini degistirmez.
kesinlikle doğrudur, friedrich engels varlıklı bir aileden gelmesine rağmen sosyalizmi seçmiş ve karl marx a zor günlerinde olabildiğince yardım etmiştir.

(bkz: komünist manifesto)
engelsin önemine vurgu yapan bir önermedir.

o değil de bir an için "karl marx ı karl marx yapan detaylar" gibi bir anket başlık sandım da aklım çıkıyordu.
ikiside kral adamdır, orası kesindir.
çok talihsiz bir söylem olmakla beraber engels'in marx a çalışmalarını devam ettirebilmesi için maddi yardımda bulunduğu doğrudur. engels in hayatta yaptığı en doğru işlerden biridir.
doğru bir söylemdir. engels, marx ile iyi arkadaştır. karl marx' a maddi anlamda yardımcı olmuştur. bunun yanında das kapital' in bastırılmasına aracı olmuştur. engels olmasa karl marx hem çalışmalarına imkan bulamayacaktı hem de sesini duyuramadan tarihten silinecekti.
engels "sermaye" desteği vererek marx'ın görüşlerinin yayılmasını sağlamıştır.
(bkz: hepsi aynı bokun özü)
saçma sapan bir iddiadır. ikisi birlikte vardır ve birbirini tamamlamışlardır. ne biri diğerinden fazla ne de diğeri öbüründen daha iyidir.
Saçma. Ne kıyaslamak doğru, ne de herhangi birini üstün tutmak. Zira mesele bu değil.
engels'in marx'ın elinden tuttuğu su götürmez bi gerçektir. lakin engels karakteristik duruşu nedeniyle hiç bir zaman marx'ın önüne geçmeyi veyahut bunları dile getirmeyi düşünmemiştir.
yanlış önermedir. marx'ı marx yapan düşünceleridir, savunduğu şeylerdir. engels birçok konuda yardımcı olmuştur marx'a, beraber çalışmışlardır, engels varlıklı olduğu için kitapların basılmasında sermaye sağlamıştır evet ama kitap içeriği marx'a aittir. komünist manifesto için söylemiyorum bunu.
iki önemli adamın birbirini verdiği destektir. zaten destek olmadan ne manifestonun bir anlamı kalır ne de sosyalizmin.
doğru önermedir. fakat boynuz kulağı geçmiştir. he ikisi de beş para etmez fikirlere sahiptir o ayrı.
MARX ın diğer yarısıdır engels birleştirici bütünlerdir marx kadar engelsin de marksizm de hakkı vardır yaşasın engels.
ikisi de kaliteli adamdır.
ama engels'in teorilere yaptığı katkıları unutmamak gerek.
Marx'ın karısı da zengin olduğu için geçersiz önermedir.
ideoloji bağlamında ise hegel'siz marx olamazdı.
karl marx ile engels arası ilişki inönü ile m.kemal arası ilişki gibidir. biri marksizm i kurmuştur ama engels kim ki ?
yalan ifadenin daniskasıdır. asıl marx ı marx yapan ismidir abi. var mı böyle karizmatik bir isim ya. engels de neymiş peh.
hegelide unutmamak lazım. hegelin düşüncelerinden hareketle marx yeni bir düşünce sistemi kurmuştur. hatta der ki hegelin adamı ters duruyordu ben onu düzelttim.
rte 3unude miker.
marx'ın başarısını sadece engels'e yıkmak haksızlık olacaktır. manifestoyu birlikte yazmalarına rağmen marx'ın engels'den farkı aldığı eğitimle hegel'in diyalektiğini kendi düşünce yapısında daha iyi özümsemiş olmasıdır.
(bkz: bu dünya kimseye karl marx)