bugün

dışarıda yenilen bir akşam yemeği sonrası müessesenin ikram etmiş olduğu karanfil, ıslak mendil, çay üçgeninden - ıslak mendili ekarte ederek - çıkarılmış, karanfillerden bir iki tanesini 'şu çayın içine atayım bakalım tadı nasıl olacak' diyerek yapılan deneme sonrası keşfedilen çaydır. ne yazık ki bazı şeyleri kendimizin keşfettiğini sanıyoruz. bir ben akıllıyım, herkeş aptal falan gibi. sonra anlıyosun mesela tam tersi. hiç bozuntuya vermiyosun. neyse.

meğer bunun ibrahim saraçoğlu tarafından verilmiş bir tarifi varmış ve tabi faidesi. hemen şeyedeyim;

Malzemeler:

-Bildiğimiz siyah çay (Ancak çok demli olmayacak, açık olacak, poşet çay olmayacak)
-10-12 sap kuru karanfil

Demlenmiş siyah çayın içine kuru karanfilleri atın. 2-3 dakika bekleyin ve karıştırıp için.
içtikten 10 dakika sonra saçınızın kökünde bile dahi kıpırdanmayı hissedeceksiniz. Yorgunluğunuzun buharlanıp gittiğini belirgin şekilde farkedeceksiniz. Dinçleştiren ve üzerinizdeki ağırlığı alan bir formül.müş.
böyleyken böyle.
çay suyunun içine bir tane atılması kafi olan, nefis bir tat veren çaydır.

kişiyi önce kokusuyla mest eder. tadılınca bütün yorgunluk gider. dinlendirir. masaj gibidir.

damağınız bayram eder. dişleri güçlendirir.
bir kupaya üç adet karanfille tavsiye ettiğim, çaydanlıklar dolusu tüketilebilecek mükemmel içecek.

normalde karanfili demliğe ve bir adet atıyorlar. o zaman çayın da karanfilin de rayihasını/tadını ayrı ayrı alabiliyorsunuz. fakat keskin tatlara düşkünseniz benim gibi, kupa içine üç adet karanfil atın. aynı kupayla üç kez çay içebilirsiniz. tabi lakır lakır içip de coşmayın. saatlere yayın keyfinizi zira bu çay soğukken de pek lezzetli.

afiyet olsun. smiley smiley.
Karanfilli bir sigara ile süper gider.
Evlenılecek kız kadar, nadir bir şey gibi.
yorgunluğu alan kendine has bir rayihası olan çaydır.

işin kötüsü kendisine alıştıktan sonra diğer bütün çayların tadı insan yavan gelir.
çayı demlerken içine bir tane de tarçın kabuğu atılması ile çay keyfinizi zirveye çıkarabileceğiniz tarif.
Güzel bir aroma katar çaya, denemeyenler denemeli.
Çayın tadını -bence- yağlandıran ve içimini kolaylaştıran bir tür aroma eklentisi.
En sevdiğim çay türü. Çayı asla karanfilsiz içmem. Hastasıyım.
Karanfil bir antiseptik olduğundan yararı çoktur.
Omega 3 ve 6 bulunan ender bitkilerdendir.
demleme stilimdir,atarım 4-5 tane içine maksat aroması gelsin.
bariz şekilde dinlendirici etkisinin olduğu söylenen, (ben de çayı severim ama beni dinlendirdiğine şahit olmadım her ne hikmetse, belki akşam saatlerinde bir derece hissedebilmişimdir.) orta boy bir demliğe 10-12 tomurcuk atılması makul olan çay şekli.
bilhassa hoş bir aroma ve kokuya sahip olsa bir bergamotlu çay değildir kanımca.
kitaplarda okuduğum ama hiç denemediğim çay türü. tadı ve kokusuna işleyeceği için çayı bozar diye düşünüyorum.