bugün

"kapitalizmin püritanlardan aldığı ideolojik armağan, rasyonolizm değil eşyalaşmadır ve tamamlayıcısı yabancılaşma."

(bkz: umrandan uygarlığa)
(bkz: kapitalist düzen de düzülen insan)
kapitalizmin en güzel özeti: "capitalism, the system of modern slavery."
insanları kendi iç güdüleriyle savaşmak zorunda kılan, insan doğasını var olmak zorunda olmayan rekabet ile sınayan ve sıvatan kara sistem.
kapitalizm, bir diyaloğa dönüştürüldüğünde şu hâli alan sistemdir;

'' - az önce o adama ne dedin?
- daha hızlı çalışmasını söyledim!
- ona ne kadar ücret veriyorsun?
- günde 10 dolar!
- ona vereceğin parayı nereden buluyorsun?
- malları satıyorum!
- bu malları kim üretiyor?
- o yapıyor!
- bir günde kaç tane mal üretiyor?
- 50 dolarlık.
- o halde, bırak ona ödeme yapmayı, kendisine daha hızlı çalış demen için sana günde 40 dolar ödüyor!
- ha? ama... makineler bana ait!
- peki bu makineleri nasıl elde ettin?
- malları satıp aldım!
- iyi de o malları kim yaptı?
- kapa çeneni. seni duyabilir. ''
sosyalistliğiyle böbürlenen üniversite hocasının işçi, memur çocuklarının ağırlıkta olduğu devlet üniversitesinde kitabını 140 tl ile 110 tl arasında satması, birşey anlattığında benim kitapta yazıyor diyerek reklamını yapması sanırım kapitalizm oluyor. yayınevi-hoca elele hep beraber öğrencileri sikmeye. bir komünist tarafından soyulmak cidden ağırıma gidiyor. zaten almadım da kitabı bir tarafımıza girecek sınavda ama hayırlısı.
kapitalizm, gölgesini satamadığı ağacı keser.
günümüzde halkımızın %50sinin benimsediği ekonomi şekli.halbuki halkın %90ı(çok kabaca bir rakam sadece)emekçi olduğu halde kapandaki peynir peşinde bıkmadan ve yorulmadan koşan halkımızın istediği ekonomi şekli.
aslında var olmayan para ile insanların yönetilmesini sağlayan, kendi kendini yiyip bitiren, umarım sonu yakındır dediğim sistem.
candır. canandır.ne kadar çalışırsan ve yalakalık yaparsan o kadar yukselırsın. ki yalakalık gibisi yoktur. ayrıca kapitalizm deek özgürlük demektir. sistem gayet yerindedir.(ara sıra olan -bizi etkilemesede- krizler hariç)
"kapitalizmi diğer tarihsel yaşam tarzlarından ayıran, onun doğrudan insan türünün istikrarsız, kendiyle çelişen doğasına yönelmesidir. (...) kapitalizm sırf varlığını sürdürebilmek için bile sürekli hareket halinde olmak zorunda olan bir sistemdir. sürekli ihlal onun özünde vardır. başka hiçbir tarihsel sistem, özünde iyi olan insanın kolaylıkla ölümcül amaçlara yöneltilebileceğin bu kadar açık şekilde gözlerönüne seremez. kapitalizm bazı saf solcuların düşündüğünün aksine bizim "düşmüşlüğümüz"ün sebebi değildir. ama bütün insan rejimleri arasında hiçbiri, bir dil hayvanının içindeki çelişkilerini bu denli kötüleştirmemiştir."

(bkz: terry eagleton)
kendi kendini tüketeceği yakındır.
kominizmi yendiğini söylüyorlar. şimdi de insanların hisleri ile uğraşıyor
özetle şudur;

--spoiler--
+ az önce o adama ne dedin ?
- daha hızlı çalışmasını söyledim !

+ ona ne kadar ücret veriyorsun ?
- günde 15 dolar !

+ ona vereceğin parayı nereden buluyorsun ?
- malları satıyorum !

+ bu malları kim üretiyor ?
- o yapıyor !

+ bir günde kaç tane mal üretiyor ?
- 50 dolarlık .

+o halde, bırak ona ödeme yapmayı, kendisine daha hızlı çalış demen için sana günde 35 dolar ödüyor !
- ha?

- ama ... makineler bana ait !

+ peki bu makineleri nasıl elde ettin ?
- malları satıp aldım !

+ i̇yi de o malları kim yaptı ?

- kapa çeneni ... seni duyabilir
--spoiler--
sürekli gelişen fakat içerisinde adalet kavramını bulundurmayan sistem.
Kapitalizm, 50 kuruşa alıp içtiğin suyu işemek için 1 tl ödemendir.
Evet, kesinlikle böyledir.
(bkz: kölelik)
insanlığın hizmetine olanı değil de, hizmetin bedel karşılığı fazla getirisi olanı tercih eden sistemdir. doğal olanı bitirir, dolayısıyla doğayı da bitirecek. eğer insanevladı bunu uyanmaz ise. sonumuzun başlangıcıdır.

(#14032286)
bürokrasidir, paradır, ezilmektir.
bir örnekle;
- Az önce o adama ne dedin ?
- Daha hızlı çalışmasını söyledim !

- Ona ne kadar ücret veriyorsun ?
- Günde 15 dolar !
- Ona vereceğin parayı nereden buluyorsun ?
- Malları satıyorum !

- Bu malları kim üretiyor ?
- O yapıyor !

- Bir günde kaç tane mal üretiyor ?
- 50 dolarlık.

- O halde, bırak ona ödeme yapmayı, kendisine daha hızlı çalış demen için sana günde 35 dolar ödüyor !
- Ha?

- Ama; Makineler bana ait !

- Peki bu makineleri nasıl elde ettin ?
- Malları satıp aldım !

- iyi de o malları kim yaptı ?

- Kapa çeneni; Seni duyabilir !
kapitalizm eşittir para.
hani puding yaparsın da tencerenin dibinde kalırya bi kısmı, he işte onu böyle parmaklarınla yemek, tencereyi yalamak oluyor kapitalizm.
bebeksi yüze sahip kadınlar yaşlarını küçük gösterirler. bu da çocuksu etki yaratır. bu kadınların açılıp saçılmalarından tahrik olan erkekler, bu kadının yaşında ama normal gösteren bayanlara "yaşlı" gözüyle bakar ve genç kızlara yönelirler.

sonuç olarak 13 yaşındaki bir kız çocuğuna 26 yaşında tecavüz ediyorlar.
sasha grey'e "seksi" diyen insan gördüm ben.

yani: genç kızların giderek seksi bulunmaya başlanması bir kapitalizm simgesidir. hiç olmazsa komünistler davasına sahip olsunlar ve çocuk yaşta kızların cinsel istismarını önlesinler.

edit: kapitalizm simgesi meselesini anlıyamayan arkadaşlar olmuş açıklıyorum: mesela araba ya da ne biliyim çikolata reklamı. bu reklamlarda gereksiz yere kadın bedeninin müstehcen şekilde kullanılması bir kapitalizm simgesidir. yahu çikolatayı yerken inleyip orgazm olan kaç insan görüyoruz sokakta? işte kapitalizm gerekli gereksiz yere kadın bedenini sıkıştırır ve ilgi toplar. nokta.
şuraya eklenen metaforlara falan bakıyorum da hiçbiri "kapitalizm, üretim araçlarının mülkiyetinin burjuva sınıfına ait olduğu bir çeşit üretim biçimidir."den daha öğretici ve zeka ürünü bir şeye benzemiyor. bence hobi olarak da yapmayın.
çağımızın vebası.
http://tinyurl.com/6wfwpac